Ο προβληματισμός του Θοδωρή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη

80% multichannel είμαι είπαμε.

Αλλα έτσι κι αλλιώς....μετά από τις μετρήσεις που κάναμε με τον Αγγελο και είδα τις ακυρώσεις που εχω.......οι διαφορές στα dac με μάραναν.........δράμα. :frown:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: TEAC UD 505

80% multichannel είμαι είπαμε.

Αλλα έτσι κι αλλιώς....μετά από τις μετρήσεις που κάναμε με τον Αγγελο και είδα τις ακυρώσεις που εχω.......οι διαφορές στα dac με μάραναν.........δράμα. :frown:

Μια χαρά μετρήσεις είναι. Εντάξει. Εχεις ακυρώσεις στα 90 που παίρνουν σβαρνα και τα 180 και τα 360 κάπως. Ποιος δεν έχει ακυρώσεις απο boundaries; Το rt στα 0,45 μια χαρά είναι επίσης.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: TEAC UD 505

Μια χαρά μετρήσεις είναι. Εντάξει. Εχεις ακυρώσεις στα 90 που παίρνουν σβαρνα και τα 180 και τα 360 κάπως. Ποιος δεν έχει ακυρώσεις απο boundaries; Το rt στα 0,45 μια χαρά είναι επίσης.

......ναι αλλα εγω ηθελα σαν του Πέτρου........:bigcry:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: TEAC UD 505

Μια χαρά μετρήσεις είναι. Εντάξει. Εχεις ακυρώσεις στα 90 που παίρνουν σβαρνα και τα 180 και τα 360 κάπως. Ποιος δεν έχει ακυρώσεις απο boundaries; Το rt στα 0,45 μια χαρά είναι επίσης.

Χωρίς να θέλω να στεναχωρήσω τον Teddy , αλλά εντάξει μεγάλα παιδιά είμαστε , που τις είδες τις καλές μετρήσεις;
Το rt60 κάτω από τα 600hz και μέχρι τα 100hz που έχει νόημα η μέτρηση παίρνει την ανιούσα.
Άρα από τις μεσαίες και κάτω κάνουν πάρτι και αποσβένονται πολύ πιο αργά από τις υψηλές και κυριαρχούν στον χώρο.
Πράγμα το οποίο φαίνεται ξεκάθαρα στο spectrogram , όπου επίσης οι χαμηλές δείχνει να συμπεριφέρονται καλά ( χωρίς το sub ).
Το spl δείχνει τα αναμενόμενα δηλαδή τρεις τεράστιες βυθίσεις , ενίσχυση στις υπόλοιπες μεσαίες και χαμηλές και roll off στις υψηλές.
Για ανακλάσεις δεν το συζητάω καν.
Αυτά τα γράφω απλά για την σωστή ερμηνεία των μετρήσεων.

ΔΕΝ σημαίνει ότι στην πράξη τα πράγματα είναι τόσο τραγικά ώστε να μην ακούμε καλή μουσική.
Ο εγκέφαλος δεν είναι μικρόφωνο.
Αυτούς τους χώρους έχουμε με αυτούς θα ζήσουμε. Αν χώραν οικονομικά και αισθητικά κάποιες επεμβάσεις και είμαστε έτοιμοι να ακολουθήσουμε αυστηρά το πρωτόκολλο τοποθέτησης των ηχείων όπως το καθορίζει ο χώρος έχει καλώς αλλιώς life is short....

Υ.γ - κάπου έχει πάρει το μάτι μου μια ερώτηση του Θανάση για τις ακυρώσεις λόγω sbir , ο μόνος τρόπος να ελαχιστοποιηθεί το φαινόμενο είναι με την αυστηρή τοποθέτηση των ηχείων όπως την επιβάλλει ο χώρος αν αυτό είναι φυσικά δυνατό. Καμία άλλη παρέμβαση είτε με φυσικά υλικά είτε με ισοστάθμιση δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: TEAC UD 505

Όπως έγραψα πιο πάνω μάλλον δεν συντρέχει λόγος για πολύ στεναχώρια αφού σημασία έχει το τι ακούμε και εγώ θυμάμαι να ακούω πολύ καλά σε εσένα ειδικά όπως σου έχω πει με το προηγούμενο setup.
Επίσης μην υποτιμάς την αλλαγή ηχείων μπορεί να κάνει θαύματα.
Απλά πρέπει να σεβόμαστε δύο πολύ βασικές αρχές πρώτον ότι ο χώρος επιλέγει ηχεία και όχι εμείς ( ελάχιστοι το σέβονται) και δεύτερον σωστή τοποθέτηση με βάση τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: TEAC UD 505

Όπως έγραψα πιο πάνω μάλλον δεν συντρέχει λόγος για πολύ στεναχώρια αφού σημασία έχει το τι ακούμε και εγώ θυμάμαι να ακούω πολύ καλά σε εσένα ειδικά όπως σου έχω πει με το προηγούμενο setup.
Επίσης μην υποτιμάς την αλλαγή ηχείων μπορεί να κάνει θαύματα.
Απλά πρέπει να σεβόμαστε δύο πολύ βασικές αρχές πρώτον ότι ο χώρος επιλέγει ηχεία και όχι εμείς ( ελάχιστοι το σέβονται) και δεύτερον σωστή τοποθέτηση με βάση τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών!

Καλα ναι, δεν θα τα βαψω και μαυρα....απλα περαιτέρω επένδυση σε ηχο οταν η θεση ακροασης αλλα και τοποθέτησης ηχειων δεν μπορει να παιξει παρα μονο ελαχιστα εκ μπρος-πισω, δεν νομιζω οτι εχει και πολυ νοημα. Οτι καλυτερο μπορουσα το κανα. Παμε για εικόνα τωρα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: TEAC UD 505

Δεν το έπιασα το γνωμικό

Ψάχνω μηχανάκια να ονειρεύομαι. Να εχω ένα στόχο...... Κίνητρα για να δουλεύουμε (αφού δεν εχω παιδιά και οικογένεια να πιάνει τόπο η αποταμίευση......τουλάχιστον να φτιάξω κάτι καλό στο σπιτι, ο ήχος πάει....μας τελείωσε.....πάμε για εικόνα. Αλλιώς αν δεν εχεις και ένα χόμπι, κάθεσαι στα αυγά και παίρνεις πρόωρη σύνταξη )

Εξωτερικεύω εσωτ διεργασίες. 10 χρόνια να διαβάζεις και να ψωνίζεις...και γιατί?........για να ρθει ενα ντουβάρι και να σου δημιουργεί μια ακύρωση και να πηγαίνουν όλα περίπατο. (Έχε υπόψιν ότι εχω μετακομίσει 3 φορές αυτά τα 5 χρόνια και άλλο χώρο δεν θα δω στα κοντά....game over φάση)

Έφαγα τέτοια ξενερα με τις μετρήσεις που άρχισα να αναρωτιέμαι φιλοσοφικά το ζήτημα. :flipout:
 
Last edited: