Salas SSLV1.3 UltraBiB shunt power supply

Ο Νίκος (Salas) ανακοίνωσε και επίσημα το νέο του "παιδί", το UltraBiB.

Πρόκειται για τον διάδοχο του πασίγνωστου BiB 1.1.

Οι διαφορές στις τεχνικές προδιαγραφές τους είναι σημαντικές αλλά το σημαντικότερο είναι ότι το νέο παίζει αρκετά καλύτερα από το παλιό. :D

Το νέο επίσης είναι σημαντικά πιο εύκολο στην υλοποίηση, μιας και αφενός τα εξαρτήματα που απαιτούνται βρίσκονται όλα σε παραγωγή, αφετέρου είναι πολύ πιο απλό στο "στήσιμο" της τάσης εξόδου και του ρεύματος. Η τάση ρυθμίζεται απλά με ένα trimmer, και η αντίσταση που ρυθμίζει το ρεύμα του CCS υπολογίζεται πολύ εύκολα. Η τάση εξόδου μπορεί να είναι από 5V έως 40V και το ρεύμα να ξεπερνάει το 1.5Α.

Στην πλακέτα υπάρχει πρόβλεψη και για εξαρτήματα snubber (η χαρά του Μανώλη.. :D) αλλά και για μια αντίσταση Rf η οποία σε συνδυασμό με τον πυκνωτή εξομάλυνσης κάνει ένα ήπιο φίλτρο σε "σκουπίδια" που μπορεί να έρχονται από το δίκτυο της ΔΕΗ.

Έχει ίδιο footprint με το 1.1 (ίδιες διαστάσεις πλακέτας, ίδια σημεία για τις τρύπες, MOSFET στις ίδιες θέσεις με του 1.1) οπότε η αναβάθμιση σε αυτό είναι πανεύκολη.

Όταν το βάλαμε στη θέση του 1.1 που είχα στο Soekris μου, η βελτίωση ήταν πολύ σημαντική..

UltraBiB_Soekris_1 (Medium).jpg

Προσεχώς σε GB στο diyaudio.com
 
  • Like
Reactions: aroS3
23 December 2007
1,681
Χθες το βράδυ ολοκλήρωσα τη συναρμολόγηση. Δούλεψε αμέσως και χωρίς προβλήματα. Στον παλμογράφο πήρα δύο ευθείες γραμμές (αρνητικό - θετικό ).
Δεν το άκουσα ακόμα κάπου, ελπίζω σύντομα να γίνει και αυτό.
 
  • Like
Reactions: aroS3

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Με πρώτη ματιά:
Ευκολία
: Νομίζω πως οι περισσότεροι δεν είχαμε πρόβλημα με την 1.1 έκδοση, ακολουθώντας το εγχειρίδιο δεν παρουσίαζε κανένα πρόβλημα στην συναρμολόγηση. Αυτή η έκδοση όμως δεν χρειάζεται κανενός είδος μετρήσης / ματσάρισμα, οπότε εξαλείφοντας αυτό το στάδιο το κάνει πιο προσιτό σε άτομα με λιγότερη εμπειρία καθώς επίσης και μικραίνει τον χρόνο συναρμολόγησης
Υλικά : Το πιο σημαντικό νομίζω αφού πλέον το Jfet που υπήρχε δυσκολία ανέβρεσής τους αυθεντικά. Άρα περνάμε σε πλήρης επίκαιρη σχεδίαση
Κόστος : Χωρίς τα ακριβά Jfet που τα μισά σχεδόν έβγαιναν εκτός προδιαγραφών, το κόστος κατέβηκε σημαντικά. Βλέπω πως χρησιμοποιούνται ηλεκτρολυτικοί αλλά παράλλα αυτά υπάρχει και footprint για πλαστικό. Ελπίζω να μην έχουμε το rolling των υλικών (βλέπε πυκνωτών) της προηγούμενης έκδοσης.
Ποιότητα : Το πόσο καλά ακούγεται, θα το διαπιστώσουμε

Αν θυμάμαι καλά ο Τσάγιας με την άνοδο των ταχυδρομικών τελών είχε εκφράσει την πρόθεση να μην στέλνει μεγάλα πακέτα / ολοκληρωμένα κιτ, οπότε καταλήξαμε σε μια επίκαιρη έκδοση, φθηνότερη, πιο εύκολη στην συναρμολόγηση και ίσως με στάνταρ υλικά.
Η συνέχεια επί του κολλητηρίου ... υπομονή αδέλφια
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Salas SSLV1.3 UltraBiB shunt power supply

Ήμουν μέσα στην ομάδα των beta tester για το UltraBiB 1.3.
Οι πλακέτες που είχαμε ήταν κάποιας προέκδοσης, με κάποιες θέσεις που στην τελική μορφή παραλείφθηκαν.

Η συναρμολόγηση έγινε κυρίως με τα υλικά που είχα στην άκρη, λίγα προστέθηκαν που δεν υπήρχαν και χωρίς να ψαχθώ ιδιαίτερα για γκουρμέ πυκνωτές. Ειδικά στις θέσεις C2, C3 ότι είχα στο συρτάρι αρκεί να έπιανα τις προδιαγραφές που έθεσε ο Salas στο ESR.

UBiB.jpg

Τα θετικά ακριβώς όπως πολύ σωστά γράψατε, αρνητικά δεν έχουμε ακόμη βρει.
Ήδη έχω κάνει μια πρώτη ακρόαση και κάποιες βασικές μετρήσεις θορύβου και παραμόρφωσης.
Ο θόρυβος είναι πολύ χαμηλός, σχεδόν μη ορατός στους παλμογράφους μας και εντύπωση μου έκανε ότι σε μια πρώτη μέτρηση THD, παρουσίαζε τάση για μικρότερη 2η αρμονική σε σχέση με το 1.1.

Η δοκιμή αυτή έγινε σε συμμετρική τροφοδοσία περί τα 15,5-16V πάνω στο αναλογικό στάδιο που έχει σχεδιαστεί για το ΑΚ-4490 και ήταν μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσω το συγκεκριμένο ρεγκ σε κάποιο αναλογικό στάδιο και να το ακούσω συνάμα. Η ακουστική δοκιμή, αν και δεν έγινε επί μακρόν, έδωσε αμέσως όμως την εικόνα ότι βελτιώνεται η ανάλυση του μουσικού περιεχομένου, ενώ το 1.1 συγκριτικά παρουσιαζόταν πιο "σφικτό" στο άνω ακουστικό φάσμα.

Μπράβο στο Νικόλα που το εξέλιξε το 1.1 και του έδωσε νέα πνοή συνέχειας, μπράβο του ότι τα κατάφερε δίχως υπερβολικές απαιτήσεις υλικών και ιδιαίτερου εργαστηριακού εξοπλισμού από πλευράς τελικού χρήστη.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Συγχαρητήρια στον Salas και σε όσους βοηθήσαν στο όλο project.
Θα ήθελα να αναβαθμίσω το προενισχυτή μου στη τροφοδοσία και έτσι το σκέφτομαι
Πως θα μπορούσα να προμηθευτώ μερικές πλακέτες (4 για κάθε πολικότητα σύνολο 8);
 
Σε λίγο καιρό θα τρέξει επίσημο group buy στο diyaudio.com.

Οι πλακέτες θα είναι στο ίδιο "φορμά" που έχει και το BiB, δηλαδή μια πλακέτα που θα περιλαμβάνει ένα bipolar τροφοδοτικό και ένα ακόμα θετικό, με v-grooves ανάμεσά τους για να μπορούν να χωρίσουν αν χρειαστεί.

Θα είναι το γνωστό μαύρο χρώμα με ENIG (χρυσά) pads.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Μπράβο παιδιά ωραίες κατασκευές και χαίρομαι που δούλεψε άμεσα και ανεμπόδιστα σε όλους. Να δούμε τι θα ακούσει που και ο Στέλιος τώρα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Στέλιο, μην ενώσεις sense, και ο μικροδιακόπτης δεν χρειαζόταν, μόνιμα τζαμπερωμένη αυτή η θέση.
Είχαμε φτιάξει κάτι πρόχειρες σημειώσεις και τις είχαμε μοιράσει μεταξύ μας σε όσους δούλευαν στη beta ομάδα της παρέας, την έχεις παραλάβει;
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Στο "ON" εντάξει σε θέση 2W σαν με τζάμπερς είναι πάλι
 
23 December 2007
1,681
Τα sense μου αρέσουν σαν ιδέα, παρόλα τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσουν. Με τους μικροδιακόπτες μπορούν εύκολα να γίνουν ακουστικές συγκρίσεις .
Από οδηγίες έχω ότι μας έδωσε ο Δημήτρης.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Θα έχεις σοβαρά προβλήματα ταλάντωσης αν ενεργοποιήσεις τα sense. Είναι άγριο το open loop gain σε αυτή την έκδοση. Δεν σηκώνει μακρινούς κόμβους και καλώδια που διευρύνουν loop area για αυτό τα κατάργησα. Μην κοιτάς που ξέμειναν στην πειραματική πλακέτα που έχεις.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Τώρα η τελική πλακέτα είναι έτσι:
 

Attachments

  • UltraBiB_pcb2.jpg
    UltraBiB_pcb2.jpg
    159.8 KB · Views: 363

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Στο group buy θα είναι πλακέτα με ίδιο σχεδιασμό αλλά με τρία σπαστά τμήματα (θετικό αρνητικό θετικό) και καλή ποιότητα σε μαύρη μάσκα με πιο βαρύ χαλκό και μπόλικη επιχρύσωση.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
πάνω που είπα να μην ασχοληθώ ξανά....
(και τι θα κάνω κάτι πλακέτες από την πρώτη φουρνια?....)
 
23 December 2007
1,681
Θα έχεις σοβαρά προβλήματα ταλάντωσης αν ενεργοποιήσεις τα sense. Είναι άγριο το open loop gain σε αυτή την έκδοση. Δεν σηκώνει μακρινούς κόμβους και καλώδια που διευρύνουν loop area για αυτό τα κατάργησα. Μην κοιτάς που ξέμειναν στην πειραματική πλακέτα που έχεις.

Πρόκληση να δαμάσει κάποιος το θηρίο, ακούγεται αυτό....
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Εμ, το είδαν ότι χωρίς led, εμπορικά θα πάτωνε και ούτε καν το έβγαλαν στην παραγωγή, το έκοψε το sales department. Shunt, δεν είναι μόνο να είσαι αλλά και να φαίνεσαι.

Αυτό που έγραψε ο Νίκος για το CSS ρεύμα εμπειρικά το επικυρώσατε ; Εννοεώ η hot rod έκδοση (υποθέτω επιπλέον ρεύμα > 200mA) κάνει κακό.
Στο DCG3 που έχω είμαι στα 250mA - CSS 350mA - και είμαι υπερευχαριστημένος.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Δεν κάνει καλό το hot-rod σε αυτό. Γιατί έχει ήδη υπέρ-χαμηλή αντίσταση εξόδου με λίγο spare ρεύμα και το μόνο που γίνεται με πιο πολύ είναι μεγαλώνει ο θόρυβος ρεύματος και μικραίνει το περιθώριο φάσης χωρίς λόγο. Μέχρι 150mA spare είδα είναι πολύ καλά.