Μεταβολή 180 μοίρες του συστήματος στο χώρο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πριν πω τι έχω σκεφτεί θα θελα την άποψή σας ποια είναι η καλύτερη χωροταξία, στην πρώτη φωτό τα δύο κόκκινα είναι σκαμπώ, δεξιά στο καλοριφέρ είναι το υπογούφερ, στη δεύτερη φωτό ανάμεσα απ το έπιπλο και τα ηχεία σκέφτομαι για 2 svs pb 1000. Επίσης αν κάποιος ασχολείται με ηχητικές μετρήσεις χώρου να επικοινωνήσει μαζί μου να δούμε αν μπορούμε να μετρήσουμε τον παρών χώρο και αργότερα αυτό που σκέφτομαι κι αν μπορεί βέβαια με την εμπειρία του από τώρα να βγάλει κάποιο πρώτο συμπέρασμα. Δείτε τις φωτό και μετά τα αναλύουμε, ευχαριστώ.

Hpqnv9D.png
tv1Wvlm
tv1Wvlm
tv1Wvlm

NeCKQsX.png
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Κώστα φοβάμαι μη γίνουν χειρότερα με την έννοια οτι το πανάρισμα και γενικά η στερεοφωνικη εικόνα θα είναι καπως λόγω έντονης ασυμμετρίας.
Δε θα ξεσηκωνα όλο το σπίτι. Θεωρώ οτι το concept δε θα έχει ευτυχή κατάληξη και θα τα γυρίσεις όπως ηταν. Στην καλύτερη περιπτωση να εχεις αντίστοιχο αποτέλεσμα με αυτό που εχεις.
Αν απο την αλλη προγραμματίζεις γενική καθαριότητα ή εχεις την όρεξη για ανακατατάξεις go for it.
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θαναση εντονη ασσυμετρια εχω τωρα, ετσι οπως το σκεφτομαι θα εχω ισοσκελες τριγωνο στο εμπρος πεδιο, ο προτζεκτορας φευγει και θα μπει 75αρα τηλεοραση. Επισης θα ειναι μακραν πιο σωστα τα πισω ηχεια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Tα Ηχεία σου (αριστερό δεξί) σε σχέση με τους πλαϊνούς τοίχους τοίχους πρέπει να τοποθετηθούν συμμετρικά. Αν μπορείς να το κάνεις αυτό βάλτα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Tα Ηχεία σου (αριστερό δεξί) σε σχέση με τους πλαϊνούς τοίχους τοίχους πρέπει να τοποθετηθούν συμμετρικά. Αν μπορείς να το κάνεις αυτό βάλτα
Δε γινεται φευγω παρακεντρα απ το νοητο τετραγωνο ακροασης.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Τα αφήνεις ως έχουν στη πρώτη φωτογραφία.

Διώχνεις το.αριστερό έπιπλο που υπάρχει.τώρα.

Το ρακ σου είναι μεγάλο. Αντ αυτού θα έκανα:
1) πουλάω το ρακ
2) αγοράζω μικρά έπιπλα από το ΙΚΕΑ μονού ραφιου βάζω πάνω τις συσκευές μου
3) τοποθετώ τα ΙΚΕΑ συμμετρικά στο χώρο εμπρός από την θέση ακρόασης, βάζω.πάνω τα μηχανήματα
4) επιλέγω αντικραδασμικα για σωστή στήριξη
5) τοποθετώ τα ηχεία.συμμετρικά στο.χώρο

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα αφήνεις ως έχουν στη πρώτη φωτογραφία.

Διώχνεις το.αριστερό έπιπλο που υπάρχει.τώρα.

Το ρακ σου είναι μεγάλο. Αντ αυτού θα έκανα:
1) πουλάω το ρακ
2) αγοράζω μικρά έπιπλα από το ΙΚΕΑ μονού ραφιου βάζω πάνω τις συσκευές μου
3) τοποθετώ τα ΙΚΕΑ συμμετρικά στο χώρο εμπρός από την θέση ακρόασης, βάζω.πάνω τα μηχανήματα
4) επιλέγω αντικραδασμικα για σωστή στήριξη
5) τοποθετώ τα ηχεία.συμμετρικά στο.χώρο

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Αυτο ακριβως ειχα στο νου μου αλλα τα πισω ηχεια θα ειναι μακρια, γιατι να μη γυρισω 180 μοιρες;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Αυτο ακριβως ειχα στο νου μου αλλα τα πισω ηχεια θα ειναι μακρια, γιατι να μη γυρισω 180 μοιρες;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν τα γυρίσεις 180 μοιρες, η εικόνα θα φευγει στα αριστερά λόγο συμμετρίας της πρωτης ανακλασης στο δεξί ηχείο.

Για τα πίσω ηχεία, γιατί δεν τσιμπας τη στάθμη που θα παίζουν κατα +3db σε σχέση με τα μπροστινά από το μενού του πολυκαναλου;

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Με την ισοσταθμιση δεν θα ερθουν απο μονα τους τα προβληματα αυτα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το θέμα είναι ότι αν τα αφήσω μπροστά και βγάλω τα έπιπλα που όντως είχα σκοπό και να φτιάξω ένα για όλα που να μπαίνει μπροστά, μετακινείται όλο το σύστημα μισό μέτρο προς τα αριστερά, αυτό όμως σημαίνει ότι πλέον θα είμαι παράκεντρα ως προς τα πίσω ηχεία και κυρίως το πίσω κεντρικό δυστυχώς δεν μπορεί να μετακινηθεί λόγω του σύνθετου.
Σκέφτηκα κάτι άλλο να μου πείτε, το πίσω κεντρικό τώρα που μετράω μπορεί να πάει συμμετρικά στο κέντρο, λέω για τα πίσω περιφερειακά να πάρω μεγαλύτερο καλώδιο κι όταν είναι να βλέπω ταινία να τα φέρνω ακριβώς δίπλα μου, τι λέτε;
Επισυνάπτω και φωτό του επίπλου που σκέφτομαι να φτιάξω και να πουλήσω το ρακ της standesign να μου πείτε και γι αυτό γνώμες και συμβουλές.
mFUtLzo.png
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Προτείνω να πας από 5.1 σε 7.1! Βαλε τα πίσω ηχεία δίπολα και φέρε τα κατευθυντικα στο πλαι.

Τσ υπόλοιπα Καλά μου ακούγονται

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προτείνω να πας από 5.1 σε 7.1! Βαλε τα πίσω ηχεία δίπολα και φέρε τα κατευθυντικα στο πλαι.

Τσ υπόλοιπα Καλά μου ακούγονται

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Δε γίνεται δυστυχώς γιατί ο χώρος δεν επιτρέπει για να βάλω ηχεία πλάι μου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μακριά από δίπολα αν θέλεις 3D Audio. Δεν προτείνονται από τις προδιαγραφές και έχουν διάφορα θέματα. Κατά τα λοιπά, η γνώμη μου είναι ότι αν κάτι λειτουργεί καλά μην το αλλάξεις.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Το θέμα είναι ότι αν τα αφήσω μπροστά και βγάλω τα έπιπλα που όντως είχα σκοπό και να φτιάξω ένα για όλα που να μπαίνει μπροστά, μετακινείται όλο το σύστημα μισό μέτρο προς τα αριστερά, αυτό όμως σημαίνει ότι πλέον θα είμαι παράκεντρα ως προς τα πίσω ηχεία και κυρίως το πίσω κεντρικό δυστυχώς δεν μπορεί να μετακινηθεί λόγω του σύνθετου.
Σκέφτηκα κάτι άλλο να μου πείτε, το πίσω κεντρικό τώρα που μετράω μπορεί να πάει συμμετρικά στο κέντρο, λέω για τα πίσω περιφερειακά να πάρω μεγαλύτερο καλώδιο κι όταν είναι να βλέπω ταινία να τα φέρνω ακριβώς δίπλα μου, τι λέτε;
Επισυνάπτω και φωτό του επίπλου που σκέφτομαι να φτιάξω και να πουλήσω το ρακ της standesign να μου πείτε και γι αυτό γνώμες και συμβουλές.
mFUtLzo.png
Κωστα το επιπλο για να αντεξει στην παροδο του χρονου, πρεπει οι 2 rotel να κατεβουν στο "ισογειο". Θα ειναι βεβαια εκτεΘειμενοι σε σκονη κ χτυπηματα, αλλα χωριs πλαινουs τοιχουs καποτε το βαροs των τελικων Θα το σκευρωσει
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το έπιπλο δε μου αρέσει καθόλου. Χρειάζεται περισσότερο χώρο στα ράφια. Θέλεις τουλαχιστον 4 εκατοστά ελεύθερα πανω απο τα μηχανήματα. Οντως οι τελικοί θα πάνε κάτω κάτω, και το κεντρικό άφησε το ελεύθερο επι του επίπλου. Μην το κλεισεις εκεί μέσα. Θα εχεις θέματα. Εγω θα το εκανα δίπατο πιο άνετο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδια αφηστε πως φαινεται στις φωτο, οι Ροτελ θα χουν περιπου 10 εκατοστα απο πανω, πλαινα τελικα θα μπουν με μςγαλες οπες για πλαινο αερισμο και το συστημα κλεινει απο Μαιο εως Σεπτεμβρη οποτε δεν τιθεται θεμα θερμοκρασιων. Οσον αφορα το βαρος εχω συννενοηθει για την αντοχη του τι κατασκευη θα γινει, το κεντρικο γιατι ομως λες Θαναση οτι θα χει προβλημα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απο καποιες συχνότητες και κάτω δεν έχει και πολλή σημασία το που κοιτανε οι μονάδες. Ο ήχος διαχέεται παντοκατευθυντικα και θα εχεις θέμα. Και το bass reflex θα κανει γκελ και θα βρίσκει όγκο μετα...
Βασικά θα ακούγεται μπουκωμενο. Θα εχεις κουτιλα απο το έπιπλο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μαλιστα, απ ο,τι φαινεται λοιπον θα μεινω με το ιδιο επιπλο, ο προσανατολισμος θα μεινει ο ιδιος αλλα θ ανοιξω τα εμπρος ηχεια αφαιρωντας το αλλο υπαρχον επιπλο που ειναι τωρα η τηλεοραση κι οταν παρω tv παιρνω ενα επιπλο μονο γι αυτη και το κεντρικο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk