Περιεργο προβλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εβαλα εχθες μια ταινια σε ενα στικακι το εβαλα στην τηλεοραση (TX-65DX750E) και μου εγραψε δεν υποστηριζεται ο ηχος.
Το βαζω να παιξει απο το Universal Media Server δηλαδη βλεπει η τηλεοραση μου οτι εχω μεσα στον υπολογιστη μεσω δικτυου και το επαιξε κανονικα με ηχο.

Πως ειναι δυνατον απο στικακι να μην υποστηριζει τον ηχο ενω απο δικτυο να τον υποστηριζει;
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
LLLEFTERIS καλημερα μου εχει τυχη και μενα αυτο ,μυπως ο μεντια πλειρ της tv δεν υποστηρηζη το αρχειο ηχου της ταινιας ;εχουν ορισμενες ιδιομορφιες
οι τηλεωρασεις
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ναι αλλα γιατι το ιδιο αρχειο μεσω δικτυου το παιζει αφου παλι τον player της τηλεορασης χρησιμοποιει.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εβαλα εχθες μια ταινια σε ενα στικακι το εβαλα στην τηλεοραση (TX-65DX750E) και μου εγραψε δεν υποστηριζεται ο ηχος.
Το βαζω να παιξει απο το Universal Media Server δηλαδη βλεπει η τηλεοραση μου οτι εχω μεσα στον υπολογιστη μεσω δικτυου και το επαιξε κανονικα με ηχο.

Πως ειναι δυνατον απο στικακι να μην υποστηριζει τον ηχο ενω απο δικτυο να τον υποστηριζει;

Γιατί να είναι περίεργο? Ο εσωτερικός media player της Panasonic δεν υποστηρίζει το audio format που έχει το αρχείο σου ενώ το UMS έχει το codec και το παίζει. Ειναι 2 διαφορετικά players.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Περιεργο προβλημα

Γιατί να είναι περίεργο? Ο εσωτερικός media player της Panasonic δεν υποστηρίζει το audio format που έχει το αρχείο σου ενώ το UMS έχει το codec και το παίζει. Ειναι 2 διαφορετικά players.

Εγω πιστευα πως απλα στριμαρει την ταινια στην τηλεοραση και μετα αυτη αναλαμβαινει να την παιξει γιατι το UMS στην ουσια ενα DLNA ειναι.
Δεν ηξερα οτι ειναι σαν να εχω συνδεσει εναν εξωτερικο media player με δικους του codecs
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Περιεργο προβλημα

Ναι αλλα γιατι το ιδιο αρχειο μεσω δικτυου το παιζει αφου παλι τον player της τηλεορασης χρησιμοποιει.

Σίγουρα κάνει transcoding.

Δεν ξέρω αν είναι σαν το Plex ή είναι μια απλή βελτίωση του DLNA, αλλά δεν θα είχε λόγο ύπαρξης αν δεν προσφέρει κάτι τέτοιο.

Θα το δοκιμάσω και εγώ.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περιεργο προβλημα

Σίγουρα κάνει transcoding.

Δεν ξέρω αν είναι σαν το Plex ή είναι μια απλή βελτίωση του DLNA, αλλά δεν θα είχε λόγο ύπαρξης αν δεν προσφέρει κάτι τέτοιο.

Θα το δοκιμάσω και εγώ.

Εγω το ειχα βαλει γιατι υποστηριζει υποτιτλους κατι που με την εντολη των Windows "διανομη σε συσκευη" δεν ειχα ειτε ηταν μεσα στο mkv η εξωτερικοι.