Προτάσεις για τηλεόραση 55 ιντσών στα 600-800 ευρώ

dim-grig

New member
21 January 2011
59
Γνωρίζω ότι το ερώτημα έχει χιλιοειπωθεί, αλλά επειδή έχω να ασχοληθώ με το θέμα τηλεόρασης για πάνω από δεκαετία (αφού και η καλή μου Samsung LE32R72B ακόμα αντέχει), θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας για την επιλογή τηλεόρασης 55 ιντσών στα 600-800 ευρώ.

Βασική της χρήση θα είναι Netflix/Kodi και η απόσταση θέασης είναι περίπου 3 μέτρα.

Σημειώνω ότι δεν με ενδιαφέρουν τυχόν Smart TV δυνατότητες (αφού προτιμώ να τις έχω μέσω ξεχωριστών Android TV συσκευών).
 

mikele007

New member
29 April 2010
98
απο την 32 στην 65 θα παθει ενα σοκ.....κ ανεβαινει αρκετα σε τιμη! παρε μια samsung της σειρας 6mu..κ θα εισαι οκ! αν βλεπεις αθλητικα την 7002 αν οχι την 6402, κ απο σονυ την 7005 ειναι η πιο οικονιμικη κ αρκετα καλη!
 

dim-grig

New member
21 January 2011
59
3 μετρα πας για 65αρα. Ποσο θα ανεβεις όμως λίγο.

Επειδή φοβάμαι ότι θα "μπουκώσει" ο χώρος με 65άρα (τα 120 cm πλάτος που είναι το σύνηθες για τις 55 είναι καλή διάσταση για το σημείο), και δεδομένου ότι τόσα χρόνια έχουμε παραμείνει στις 32 ίντσες, προτιμώ να παραμείνω σε αυτό το μέγεθος (και στο κόστος) και να δωθεί βάρος σε άλλα χαρακτηριστικά, όπως π.χ. το καλό upscaling σε τηλεοπτικό σήμα.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523

dim-grig

New member
21 January 2011
59
Μέχρι στιγμής λοιπόν, έχουμε τις εξής προτάσεις:

Samsung UE55MU6402
Sony KD55XD7005
Samsung UE58MU6122
 

dim-grig

New member
21 January 2011
59
Διαβάζοντας τις προτάσεις και σε άλλα posts, βλέπω ότι γενικά πρέπει να προτιμήσω VA panel.

Επειδή θα πάω να ρίξω μια ματιά σε κάποιο μεγάλο κατάστημα, υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό/μάρκα που έχει σημασία;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Επειδή οι εταιρίες δεν αναφέρουν τι πάνελ φοράνε στις τηλεοράσεις τους, θα ήταν χρήσιμο να έχεις μαζί σου το τηλέφωνο ώστε να μπορείς να ελέγξεις στο ιντερνετ ποια τηλεόραση φοράει VA panel και ποια PLS/IPS. Συνήθως, στην ελληνική αγορά 40", 50" και 65" είναι VA και 43", 49" και 55" είναι PLS/IPS, εκτός από την LG που VA panel έχει μόνο στα ακόλουθα μοντέλα: LG 70UK6500, LG 50UK6700, LG 50UK6500, LG 50UK6300, LG 43LJ500V, LG 32LJ500V.
 

dim-grig

New member
21 January 2011
59
Επειδή οι εταιρίες δεν αναφέρουν τι πάνελ φοράνε στις τηλεοράσεις τους, θα ήταν χρήσιμο να έχεις μαζί σου το τηλέφωνο ώστε να μπορείς να ελέγξεις...

Άρα θεωρείς ότι θα πρέπει να επιλέξω μια από τις τρεις που αναφέρω και να μην το/σας κουράσω άλλο; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και πολύ όρεξη να μπω σε πολύ μελέτη!
 

dim-grig

New member
21 January 2011
59
Τι λέτε για την LG 50UK6300;
Στα 559 στο E-Shop φαίνεται ενδιαφέρουσα...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Στα τρία μέτρα οι 50" είναι λίγες. Επίσης, αν δεν θα περιλαμβάνει καθόλου αθλητικά η χρήση, εντός budget οι καλύτερες λύσεις στις 55" είναι οι περσινές Samsung σειράς 6 (εφόσον έχουν VA panel).
 

dim-grig

New member
21 January 2011
59
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μια τελευταία ερώτηση: στο DisplaySpecifications δεν βρίσκω το μοντέλο που κυκλοφορεί εδώ, όπως π.χ. βρίσκω την UE58MU6120 αντί για την UE58MU6122.
Είναι το ίδιο μοντέλο σε Αμερική/Ευρώπη;

Αν όχι, που αλλού μπορώ να βρω ποιό μοντέλο έχει VA πανελ;
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Το ιδιο ειναι. Συνηθως τα τελευταια νουμερα στη συγκεκριμενη περιπτωση το 2 αλλαζει απο χωρα σε χωρα.
 

dim-grig

New member
21 January 2011
59
Το ιδιο ειναι. Συνηθως τα τελευταια νουμερα στη συγκεκριμενη περιπτωση το 2 αλλαζει απο χωρα σε χωρα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και όλους τους φίλους που με βοήθησαν!
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Απάντηση: Re: Προτάσεις για τηλεόραση 55 ιντσών στα 600-800 ευρώ

3 μετρα πας για 65αρα. Ποσο θα ανεβεις όμως λίγο.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να καταλαβω.... η αναλογια αποστασης θεασης/ιντσες εχουν να κανουν μονο επειδη η αναλυση ειναι 4K?? Δηλαδη στις LCD FHD τηλεορασεις, η αναλογια ήταν διαφορετικη? Εγω ας πουμε που η αποσταση μου ειναι 3,50m με 3.70m που πρεπει να παω?? Στις 70+ ιντσες???
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Προτάσεις για τηλεόραση 55 ιντσών στα 600-800 ευρώ

Για να καταλαβω.... η αναλογια αποστασης θεασης/ιντσες εχουν να κανουν μονο επειδη η αναλυση ειναι 4K?? Δηλαδη στις LCD FHD τηλεορασεις, η αναλογια ήταν διαφορετικη? Εγω ας πουμε που η αποσταση μου ειναι 3,50m με 3.70m που πρεπει να παω?? Στις 70+ ιντσες???

Η απόσταση θέασης πάει πακέτο με την ανάλυση. Όσο μεγαλώνει η ανάλυση, τόσο πιο κοντά πηγαίνεις. Στο παράδειγμά σου: Αν μιλάμε για 1080 συσκευή, το μέγεθος οθόνης για την πρόσληψη όλης της αναλυτικότητας στην απόσταση που ανέφερες πιο πάνω είναι 95 ίντσες.
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Απάντηση: Re: Προτάσεις για τηλεόραση 55 ιντσών στα 600-800 ευρώ

Η απόσταση θέασης πάει πακέτο με την ανάλυση. Όσο μεγαλώνει η ανάλυση, τόσο πιο κοντά πηγαίνεις. Στο παράδειγμά σου: Αν μιλάμε για 1080 συσκευή, το μέγεθος οθόνης για την πρόσληψη όλης της αναλυτικότητας στην απόσταση που ανέφερες πιο πάνω είναι 95 ίντσες.

WTF!!!! Σοβαρα μιλας τωρα?? Με αλλα λογια, αν δεν μπορεις να μικρύνεις την αποσταση θεασης δηλαδη κι αν δεν εχεις μια περιουσια για να αγορασεις τηλεοραση 4Κ, τι επιλογες εχεις? Εννοειται οτι θα κανω συμβιβασμους. Το γνωριζω. Αλλα ας πουμε 58 ιντσες που εχω βρει για το δικο μου μπατζετ ας πουμε θεωρειται υπερβολικα μικρη?
 
19 June 2006
35,671
Μα, αν είχες μία περιουσία για να αγοράσεις 4Κ, δεν θα ήθελες 95άρα για τα 3,7 μέτρα...θα ήθελες 150άρα!!!:flipout:

Τεσπά..μην απασχολείσαι με το τι θεωρείται. Υπάρχουν κάποια δεδομένα αποστάσεων σε σχέση με την θέαση. Μέχρι εκεί όμως...ούτε θα γκρεμίσουμε το σπίτι μας για να χωρέσουμε 100 ίντσες, ούτε θα πάμε να κολλήσουμε τον καναπέ μας στο ένα μέτρο από την οθόνη για να βλέπουμε με wow αίσθηση το φρύδι του Τομ Κρουζ σε 4Κ ανάλυση.

Προσωπικά, κάθομαι στα 3,3 απέναντι από μια 55άρα. Μια χαρά είμαι...
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Μα, αν είχες μία περιουσία για να αγοράσεις 4Κ, δεν θα ήθελες 95άρα για τα 3,7 μέτρα...θα ήθελες 150άρα!!!:flipout:

Τεσπά..μην απασχολείσαι με το τι θεωρείται. Υπάρχουν κάποια δεδομένα αποστάσεων σε σχέση με την θέαση. Μέχρι εκεί όμως...ούτε θα γκρεμίσουμε το σπίτι μας για να χωρέσουμε 100 ίντσες, ούτε θα πάμε να κολλήσουμε τον καναπέ μας στο ένα μέτρο από την οθόνη για να βλέπουμε με wow αίσθηση το φρύδι του Τομ Κρουζ σε 4Κ ανάλυση.

Προσωπικά, κάθομαι στα 3,3 απέναντι από μια 55άρα. Μια χαρά είμαι...

Γιαννη προς στιγμη με αγχωσες τρελα ομως!!! Αυτη που εχω βρει κοντα στο δικο μου το μπατζετ ειναι η samsung UE58MU6122 που απ οτι λενε φοραει στανταρ VA πανελ. Δεν εχει λενε blootooth ομως. Τη γνωμη εχεις για το εν λογω μοντελο?? Κι επισης το blootooth σε τι χρειαζεται επι της ουσιας? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Υ.Γ Μου κλεινει το ματι και η Sony KD-55XE709 επειδη ειναι Sony...αλλα κι απο τα specs της
 
19 June 2006
35,671
Δεν την έχω δει την συγκεκριμένη, όμως, την προτείνουν άφοβα όλοι οι γνώστες. Την θεωρούν ό,τι πιο value for money αυτή την στιγμή, οπότε προχώρα άφοβα. (για την Samsung λέω)

Τώρα, βρήκες άνθρωπο...που ξηλώνει ό,τι smart υπάρχει στην τηλεόραση πριν μπει μέσα στο σπίτι!!!:flipout:

Προσωπικά, με ενδιαφέρει μόνον η ποιότητα εικόνας, ούτε τα smart, ούτε τα μπλε δόντια για τα κινητά. Επίσης, το κινητό μου είναι για να παίρνει μόνον τηλέφωνα...τις παντόφλες τις φυλάω κάτω από κρεβάτι, δεν τις βάζω στην τσέπη.