[ Νέα ] High End έκθεση Μονάχου 11 - 13 Μαϊου 2018

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Δεν ξέρω πώς παίζει ,αλλή η αισθητική του είναι τουλάχιστον ασυνήθιστη [για να μην πώ κάτι χειρότερο].
Μάλλον απευθύνεται σε ιδιαίτερη πελατεία των πετρελαιοπαραγωγών χωρών.

Πρίν λίγο πληροφορήθηκα τη τιμή του ,ε δεν είναι πάρα πολλά ,μόνο κάπου στις 110 .000.
 

Attachments

  • invictus.jpg
    invictus.jpg
    276.3 KB · Views: 346
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
H Wilson παρουσίασε το πολυαναμένομενο μικρό της ηχείο .
Βέβαια μη κάνετε ουρές για προπαραγγελείες γιατί κοστίζει κάπου 10.000 δολάρια
 

Attachments

  • tunetot-001-lg.jpg
    tunetot-001-lg.jpg
    78.1 KB · Views: 340

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Δεν ξέρω πώς παίζει ,αλλή η αισθητική του είναι τουλάχιστον ασυνήθιστη [για να μην πώ κάτι χειρότερο].
Μάλλον απευθύνεται σε ιδιαίτερη πελατεία των πετρελαιοπαραγωγών χωρών.

Πρίν λίγο πληροφορήθηκα τη τιμή του ,ε δεν είναι πάρα πολλά ,μόνο κάπου στις 110 .000.
Μπορεί να παίζει και καταπληκτικά, δεν το ξέρουμε, πράγματι. Και μένα με απωθεί η αισθητική του. Δείχνει φτιαγμένο για εντυπωσιασμό.
Επιπλέον δε μου φαίνεται πρακτικό και "ευχρηστο". Πως προσεγγίζεις, για να βάλεις, ν' αλλάξεις δίσκο κλπ, χωρίς τον κίνδυνο να κάνεις ζημιά με μία λάθος κίνηση; :nounder:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: [ Νέα ] High End έκθεση Μονάχου 11 - 13 Μαϊου 2018

Το Wilson όμως είναι κουκλάκι! :smile:

Πανέμορφο και σε ποικιλία χρωμάτων [έξτρα χρέωση] .Θα μου πείς ότι όποιος δώσει 10.000 δολ για ηχείο βιβλιοθήκης δεν κολλήσει στα υπόλοιπα .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Δυό μορφές στο χώρο του ήχου σε μία φωτό,D Agostino &. Wilson
 

Attachments

  • 32983946_10157276142302656_4088526720800391168_n.jpg
    32983946_10157276142302656_4088526720800391168_n.jpg
    79 KB · Views: 255

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το παραπάνω ηχείο μοιάζει με κολεόπτερο που εχει καρφωθεί με το κεφάλι στο πάτωμα. Πραγματικά τι σκεφτόντουσαν.....κρίμα....και σκεφτόμουν να πάρω δυο ζευγάρια...ένα για εδώ και ένα για το εξοχικό...
 

drioannis

Established Member
19 June 2006
260
Στην παραπάνω εικόνα μήπως ο ένας είναι με τις κάλτσες του; Πολύ χαλαροί και άνετοι. Οπτικά και τα 2 κομμάτια είναι όμορφα. Πώς ακούγονται δεν γνωρίζω ούτε καν.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: [ Νέα ] High End έκθεση Μονάχου 11 - 13 Μαϊου 2018

Το παραπάνω ηχείο μοιάζει με κολεόπτερο που εχει καρφωθεί με το κεφάλι στο πάτωμα. Πραγματικά τι σκεφτόντουσαν.....κρίμα....και σκεφτόμουν να πάρω δυο ζευγάρια...ένα για εδώ και ένα για το εξοχικό...


Είναι λίγο αδόκιμο να μιλάμε για ένα ηχείο που θεωρείται ένα από τα καλύτερα που υπάρχουν .
Τώρα έχω δεν ξέρω αν το εξοχικό είναι πιό ακριβό ή το ηχείο .
 
Last edited:

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Κάπου στη μέση του πιο κάτω λινκ περιγραφή του Reichert( Stereophile) για το άκουσμα του Avaton του "δικού" μας Μανόλη.
Α.. ξέχασα,ήταν με τον David Chesky και "κλαίγανε" από συγκίνηση αγκαλιά !!!
Μράβο ρε Φίλε, να πω σε ανώτερα αλλά πόσο πια....πιο πάνω να πας; Τέλος πάντων "ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ" !!:grinning-smiley-043

https://www.stereophile.com/content/more-munich-herb-reichert
 

Attachments

  • Tune-Avaton.jpg
    Tune-Avaton.jpg
    96.7 KB · Views: 402

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μπράβο στο Μανώλη!
Αξίζει κάθε έπαινο και θαυμασμό.
Άξιος! Άξιος! Άξιος! :SFGSFGSF:

Με τέτοια υπερσυστήματα όμως ισχύει για μας, τους κοινούς θνητούς, η παροιμία:

《Τα μεταξωτά βρακιά 'πιδέξιους χώρους θέλουν!》:smile: -bye-​
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Τα ακριβά ηχεία παίζουν καλά ακόμα και τις ηχογραφήσεις που προσαρμόστηκαν από τον ηχολήπτη για να παίζουν καλά σε ηχεία αυτοκινήτου ;

Παρακάτω ο reviewer συγκρίνει τις επιφάνειες ακτινοβολίας του ηχείου LS3/5a, του Avaton της TuneAudio και ενός πιάνου (9' concert grand piano). Καταλήγει στο συμπέρασμα ότι το ηχείο με την μεγαλύτερη επιφάνεια ακτινοβολίας αναπαραγάγει πιο πιστά τον ήχο του συγκεκριμένου πιάνου. Νομίζω ότι μας αξίζουν 100% τέτοιες περιγραφές. Είμαστε το ιδανικό κοινό.

Each of my Falcon LS3/5a loudspeakers has a total radiating area of about 20 square inches. Each of the TuneAudio "Avaton" horns has a total radiation area of 3280 square inches. The soundboard of a 9' concert grand piano might have as much 5000 square inches of radiating area. Do I need to tell you which loudspeaker does the best job recreating the sound of a piano soundboard?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Έχεις δίκιο.
Κάποτε, δεκαετίες πριν, όταν κάναμε τα πρώτα βήματα στο Hi-Fi, μαθαίναμε ότι η ιδανική θεωρητικά πηγή ήχου είναι σημειακή.
Με την ιδιότητα να ακτινοβολεί στο χώρο ομοιόμορφα και προς όλες τις κατευθύνσεις το συχνοτικό της περιεχόμενο.

Αυτό το ιδανικό το λαμβάνουν υπ' όψη οι κατασκευαστές ηχείων, καθένας με διαφορετικό τρόπο φυσικά.

Η επιφάνεια ακτινοβολίας σε τετραγωνικά εκατοστά δε μου λέει τίποτε απολύτως. Τα διαγράμματα ακτινοβολίας, απόκρισης συχνότητας και κατευθυντικότητας, αυτά λένε πολλά από εκείνα που χρειάζομαι να ξέρω.

Ισχύει και για το πιάνο: Τα διαγράμματα ακτινοβολίας του θα με καθοδηγήσουν κατ' αρχήν στην τοποθέτηση των μικροφώνων, όταν πρόκειται για λήψη.

Ότι μπορεί ένας reviewer να λέει ανοησίες απευθυνόμενος προς διεθνές ακροατήριο, τι να κάνουμε, συμβαίνει και αυτό.

Υ.Γ.1 Τα ακριβά και πανάκριβα ηχεία που υποθέτουμε ότι έχουν σχεδιαστέι με σκοπό την υψηλή πιστότητα και την ουδέτερη και ακριβή αναπαραγωγή (=flat απόκριση), θα αναπαράγουν όλες τις ατέλειες μίας ηχογράφησης που έχει φτιαχτεί από τον ηχολήπτη για να παίζει καλά στο αυτοκίνητο (=φουλ κομπρεσσάρισμα, πολύ αυξημένο το άνω χαμηλό και υπερτονισμένα υψηλά).
Με την προϋπόθεση ότι έχουν κατασκευαστεί με βάση τις αρχές της υψηλής πιστότητας. Αν τώρα έχουν κατασκευαστεί με βάση μία ευχάριστη καμπύλη,
τότε ...χμμ! :hmmmm:

Υ.Γ.2 Για να μην παρεξηγηθώ, τα παραπάνω γραφόμενα μου δεν έχουν καμμία σχέση με τα ηχεία της Tune Audio του 'δικού μας' Μανώλη που είναι εξαιρετικά από κάθε άποψη.
Πολύ θα'θελα να δοθεί η ευκαιρία ν' ακούσουμε και τα Avaton! :smile:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Ο David Wilson II πέθανε στις 29/5 μετά από μακροχρόνια μάχη με τον καρκίνο .
Αφησε το στίγμα του στο χώρο των ηχείων .
 

Attachments

  • Wilson.jpg
    Wilson.jpg
    69.8 KB · Views: 167

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Να και τα χαρακτηριστικά του νέου μικρού Wilson

DRIVERS:

•Mid Woofer: 5.75 inches (14.61 cm) - Doped Paper Pulp
•Tweeter: 1 inch (2.54 cm) Dome - Doped Silk Fabric

ENCLOSURE TYPE:

•Mid Woofer: Rear Vented
•Tweeter: Sealed

MEASUREMENTS:

•Sensitivity: 86 dB @ 1W @ 1m @ 1k
•Nominal Impedance: 8 ohms / minimum 6.61 ohms @ 172
Hz
•Minimum Amplifier Power: 25 watts/channel
•Frequency Response: 65 Hz – 23 kHz +/- 3 dB [RAR]

DIMENSIONS:

•Height: 14.83 inches (37.67 cm) w/o spikes
•Width: 8.61 inches (21.87 cm)
•Depth: 10.19 inches (25.88 cm)

PRODUCT WEIGHT:

•Weight Per Channel Uncrated: 29 lbs (13.15 kg)
 

Attachments

  • Wilson 2.jpg
    Wilson 2.jpg
    35.7 KB · Views: 103

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Dynaudio

munich2088.JPG


munich2094.JPG


munich2097.JPG


munich2102.JPG


munich2110.JPG


munich2113.JPG