NAD C 320 bee -εξωτερικο phono stage

aztec_3

New member
14 January 2013
10
Καλησπέρα παιδιά ,
εχω τον nad C 320 bee και πικαπ to technics sl2000 , από έχω καταλάβει για να παίξει θέλει εξωτερικό phono stage, ισχυει αυτό που λέω? και αν ναι ποιο προτείνετε σχετικα φθηνο;
γιατι καποια στιγμη θα αλλαξω ενισχυτη οπότε μην ξοδευομαι άδικα.
ευχαριστώ
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,987
Αγιοι Αναργυροι
με ενα phono μεχρι 200-250 ευρω εισαι μια χαρα ακομα και για το μελλον. κοιτα σε musical fidelity, project . αν βρειs κατι σε μεταχ/νο, ακομα καλυτερα. τι κεφαλη φερει το sl 2000 ?? ποσο χρονων ειναι?
 

aztec_3

New member
14 January 2013
10
ευχαριστω για την αμεση απαντηση, δεν ξερω ακριβη χρονολογια (δεκαετια '80) το έχω σε αριστη κατασταση. τωρα έχω μια national panasonic 2700, εχω και μια ortofon
toy 1993 αγορασμενη απο ιταλια τότε (σχεδον αχρησιμοποιητη), αλλα δεν την βρισκω ..:( η κεφαλη αυτη πως σας φαινεται;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,987
Αγιοι Αναργυροι
λιγο δυσκολο να δουλευει σωστα κεφαλη απο το 1993. αλλα αν δεν ακουs βομβο στα ηχεια, αν δεν ξυνει στα πριμα, αν ακουs ιδια σταΘμη εντασηs ηχου και στα 2 καναλια, ολα καλα.
απο οτι ειδα στο net,ο NAD σου δεν εχει εισοδο phono, παρα μονο 7 line. σωστα?
 

aztec_3

New member
14 January 2013
10
ακριβως με αυτην ακουω τη national,(δεν ακουω ακομη θα ακουσω μόλις βάλω phono stage) για να πάρω καινουρια ποια θα μου πρότεινες? αξιζει να επενδυσω στο υπάρχον συστημα ενισχυτη πικαπ?
ο ενισχυτης moy ειναι αυτός https://gzhls.at/blob/ldb/5/1/b/5/3bed3496edcc12b6b830406c95abe21f977f.pdf δεν ξερω τι ειναι η line 7
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,504
Θεσσαλονικη
Αφού υπάρχει ο ενισχυτής ,συνεχίζεις μ αυτόν .
Οσον αφορά το phono + κεφαλή ,το ερώτημα είναι ποιό είναι περίπου το ποσό που θέλεις να ξοδέψεις .
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
πχ NAD PP2e ή NAD PP4 αν σας ενδιαφέρει η ψηφιοποίηση.

Και κεφαλή καινούργια, πχ.
Εδώ λέει ότι ο βραχίονας ταιριάζει με κεφαλές υψηλής ενδοτικότητας
 
Last edited:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,987
Αγιοι Αναργυροι
τι μου ϴυμησεs... το pp2 το ειχα καποτε. Θελει 24v και ετσι δεν μπορουσα να το τροφοδοτησω ευκολα με μπαταρια. επαιζε καλα για τα λεφτα του αλλα στην τιμη που το ειδα τωρα στο link...
 

aztec_3

New member
14 January 2013
10
σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας,η αληθεια ειναι ότι σκεφτομουν να αγορασω το Nad pp2 γυρω στα 90 ευρω μεταχειρ. το βρισκω. και υπολογίζω γύρω στα 300 ευρω(και λιγότερο να είναι δεν θα με πειραζε :)) και για τα δύο μαζι (κεφαλή + phono stage)
τι προτείνετε εσεις που το κατέχετε?
ευχαριστώ?
 

aztec_3

New member
14 January 2013
10
η τιμή που το είδες τώρα σου φαίνεται υπερβολικη? και θεωρεις ότι ειναι παλιό για την τιμη του?αν όχι αυτο ποιο θα πρότεινες σε αυτήν την τιμη (max) να αγοραζα?
 

aztec_3

New member
14 January 2013
10
ναι 90 ευρω μετχειρισμενο το βρήκα, αλλα ειναι παλιό. εσενα η γνωμη σου ειναι οτι αξιζει σαν μοντελο στα 160ευρω καινουριο ?η να πάρω κάτι άλλο στα χρηματα αυτα?έχεις καποιο άλλο μοντελο συγκεκριμένο να προτεινεις?
ευχαριστω
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Η γνώμη μου είναι να το παζαρέψεις στα 50,00 , τόσα παίζουν στα μτχ και εάν επιθυμείς με λίγο
φρεσκάρισμα με μικροαλλαγές σε πυκνωτές, νε ξενοιάσεις απο phono για πολλά χρόνια

Είναι πολύ καλόηχο και παίρνει βελτίωση...απλά δεν είναι παραμετροποίησιμο για fine tunning με κεφαλές,
όπως με άλλα phono της αγοράς, αλλά με μεγαλύτερο κόστος κτήσης
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Και ο 320 ΒΕΕ είναι ίδιας ή και μεγαλύτερης ηλικίας, αν είχε ενσωματωμένο phono stage θα σας πείραζε η ηλικία του και όχι του υπόλοιπου ενισχυτή?
 

aztec_3

New member
14 January 2013
10
Re: Απάντηση: NAD C 320 bee -εξωτερικο phono stage

ο 320 ειναι του 2004 , το θέμα είναι ότι τον προσέχω σαν μωρό και είναι σαν καινουριος!:eek:perator: το ppp2 το βρήκα απο αγγλία απλά δεν ξέρω αν αυτοι τον έχουν σαν μωρο χαχαχα. ωραια θα κοιτάξω αν μπορέσω να το παζαρέψω και βλέπουμε.σας ευχαριστώ πολύ όλους