AT2380 εξασθενητής (by Frex)

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041

AT2380 εξασθενητής ή εξασθενητής του Frex



Αναφέρεται και ως εξασθενητής του Frex, ένα ψευδώνυμο Γάλλου με αυτό το όνομα χρήστη στο diyaudio.
Εδώ στην έκδοση 2 ή ΑΤ2380v2.

Για να μη γράψω μεγάλη αράδα, ετοίμασα ένα πρόχειρο βίντεο, όπου φαίνεται σε κάποιες λειτουργίες ο συγκεκριμένος εξασθενητής.

Το βίντεο είναι εδώ:


Περιληπτικά, πρόκειται για άλλον ένα εξασθενητή που βασίζεται στην εξασθένιση τύπου eijndhoven, αλλά με επιπρόσθετα καλούδια αυτόματης ισοστάθμισης εξόδου (auto tracking mode) αλλά και επιλογής τρόπου εμφάνισης στο display dBV / dB.

To εσωτερικό του διακρίνεται για την καλή του διάταξη, στηριγμένο πάνω σε ένα μακρόστενο Hammond κουτί, επάνω τα δύο ανεξάρτητα κανάλια εξασθένισης με τα ρελέ και το δικτύωμα αντιστάσεων, χωρισμένα μεταξύ τους αλλά και από το ψηφιακό μέρος με δύο παράλληλα shield, στο κάτω μέρος ο ψηφιακός έλεγχος του εξασθενητή, εμπρός οι είσοδοι, η οθόνη, τα led λειτουργίας και σφαλμάτων, στο πίσω μέρος το encoder, τροφοδοσία, διακόπτης αποκλεισμού ψηφιακού κυκλώματος και οι έξοδοι.
H διαχείριση γίνεται από ένα Altera Max V Series και ο Frex έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στον προγραμματισμό της συσκευής.

To προτείνει με τιμές Zin=600R & Zout=0-300R, δύσκολη η είσοδός του απευθύνεται σε συγκεκριμένες πηγές, πανεύκολη η έξοδος λόγω χαμηλής αντίστασης. Φυσικά οι τιμές αυτές μεταβάλλονται κατά το δοκούν.

Προσωπικά το έφτιαξα για χρήση πάνω στην έξοδο του RTX6001 Audio Analyser που διαθέτω.

Οι προδιαγραφές του φαίνονται στην παρακάτω εικόνα

specifications.png

Τέλος, έχει κάνει πρόβλεψη για προσθήκη μονάδας bluetooth, για όσους θέλουν να ελέγχουν τον εξασθενητή μέσω υπολογιστή, φυσικά με δικό τους λογισμικό και κώδικα. Για το σκοπό αυτό δίνει Rx/Tx γραμμή, η οποία μπορεί να συνδεθεί απευθείας με ένα HC-06 χαμηλού κόστους Bluetooth UART.

blue_att.jpg
 

Attachments

  • Frex.JPG
    Frex.JPG
    275 KB · Views: 141
  • attenuator inside.jpg
    attenuator inside.jpg
    187.7 KB · Views: 142
Last edited:

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Re: AT2380 εξασθενητής

Πολύ καλή παρουσίαση Μανώλη και το βίντεο κατατοπιστικότατο. Ένας attenuator αρκετά παραμετροποιήσιμος, δεν ξέρω αν είναι τόσο universal με αυτή την αντίσταση εισόδου αλλά μπορεί να παραγγελθεί και με διαφορετικές τιμές. Εξάλλου όπως αναφέρει ο Μανώλης στοχεύει στα μετρητικά.
Θα ήθελα όλα τα ρυθμιστικά να ήταν μπροστά και ας ανέβαινο το κόστος.
Από παραμόρφωση πως πάει ; Είναι πολλά τα ρελέ που παρεμβάλλονται γι' αυτό ρωτάω. Έχω τον εξασθενιτή του eijndhoven και από κάποια τιμή και πάνω υπάρχει θόρυβος κα αυτό έχουν παρατηρήσει και άλλοι
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: AT2380 εξασθενητής

Ευχαριστώ Σάββα.
Και αυτός, όπως όλοι, μπορεί να παραμετροποιηθεί με το calulator του eijndhoven και να αλλάξει κάποιος τα Zin, Zout. Έτσι και αλλιώς δεν δίνεται έτοιμος είναι diy (αγοράζεις μόνο τις πλακέτες, προσόψεις).
To θέμα είναι ότι στην περίπτωση της σταθερής αντίστασης εισόδου, πάντα έχεις τη μισή Zout (max) του Zin. Οπότε εάν το πας στα 10Κ που είχα αναφέρει, θέλεις και ένα μπάφερ στην έξοδο για να προσαρμόσεις την αντίσταση εξόδου και εκεί πας σε επιπρόσθετο κύκλωμα. Έτσι έχω τον προ μου (το λέω Άρτεμις, με Zin=20Κ και ακολουθεί DCB1, R2R από τη Ρουμάνικη Vicol)

Ναι δεν νομίζω να το έφτιαξε για χρήση σε προ, αλλά για μετρητικό όργανο, για αυτό και άφησε αυτή τη διάταξη, έχει προβλέψει τη δυνατότητα διαχείρισης μέσω bluetooth, αλλά είναι κάτι άλλο...

Σε τεστ που το έβαλα ως ενδιάμεσο στη γεννήτρια του RTX και στο ADC της γεννήτριας, δεν επηρεάζει το παραμικρό σε θέματα THD & Noise και αυτό για σύλληψη μέχρι 192K, οπότε μέχρι τα 90Κ.
Σε τι στάθμες είδατε θόρυβο; Μήπως ήταν κάτω των -60dB? Δεν έχω κάνει δοκιμές ακόμη σε τέτοιες στάθμες.
Έχω βάλει στο array των αντιστάσεων, τιμές 0.1%.
 
Last edited:

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Re: AT2380 εξασθενητής

Πιστεύω Μανώλη πως θέλεις να καλύψεις όλες τις περιπτώσεις. Τα ladder αυτού του τύπου δίνουν υψηλή σχετικά αντίσταση εξόδου οπότε ναι φλετάρεις με μπάφερ. Ο θόρυβος στο δικό μου εμφανίζεται στην μέση της διαδρομής και επειδή δεν είναι ομαλός το συνδύασα με ρελέ. Για μετρήσεις πάντως θέλει να αλλάξω τις αντιστάσεις σε 0.1%.
Για την ώρα ενδιαφέρομαι για λύση που θα με καλύπτει και σε θέματα τελικών οπότε το προσπερνάω. Μου άρεσαν όμως οι λύσεις του Flex και πήρα μια πλακέτα του για κάρτα μέτρησης.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: AT2380 εξασθενητής

Πήρες ΑΤ2380V2, εάν κατάλαβα καλά;
Εάν ναι, καλορίζικη.

Περιεγραψέ μου, το πως βλέπεις το θόρυβο στη μέση του εύρους της εξασθένισης. Εννοείς ότι παρατηρείς το Noise Floor στο FFT και καθώς εξασθενείς το σήμα εκεί κάπου στα -30, -40dB σηκώνει το Noise Floor ή έχεις διάφορες αιχμές στο φάσμα;
Θέλω να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς, για να το δοκιμάσω στου Frex.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Απάντηση: AT2380 εξασθενητής

Ο Μανόλης χρησιμοποιεί το Frex με αντίθετο τρόπο (σαν βαθμίδα εξόδου της γεννήτριας
για να είναι δυνατή η παραμετροποίηση της στάθμης εξόδου,
με παθητικό τρόπο ώστε να αποφευχθεί προσθετός θόρυβος).

Αυτό αποτελεί μια ειδική περίπτωση (με σχετικά λίγους περιορισμούς και για ειδικές
σπάνιες περιπτώσεις π.χ εξομοίωση πηγών χαμηλής αντίστασης εξόδου και τάσης).

Για βαθμίδα εισόδου σε μετρητικό δεν κάνει,
τουλάχιστον για το μεγαλύτερο εύρος των μετρήσεων που απαιτούνται στο audio,
σε ρόλο Volume control υπό προϋποθέσεις..... ίσως.

Δείτε εδώ τους σχετικούς περιορισμούς κατά την άποψή μου.
https://avclub.gr/forum/showthread....δο-του-μετρητικού?p=1058124372#post1058124372
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: AT2380 εξασθενητής

Βάζω και εδώ τη σκέψη του Ντίνου, για καλύτερη τεκμηρίωση των νημάτων, δίχως τις ανακατευθύνσεις.

Όσα όργανα μετρήσεων (audio) χρησιμοποιώ και έχω δει το service manual, πάντα υπάρχουν εξασθενητές σε σειρά και όχι τύπου ladder.
Ο λόγος εντοπίζεται στην επιθυμία για σταθερή και υψηλή αντίσταση εισόδου.

Στα ladder πρέπει να επιλέξουμε. Ειδικότερα αν η αντίσταση εισόδου είναι σταθερή τότε μεταβάλλεται η αντίσταση εξόδου,
και αυτό με τη σειρά του, οδηγεί σε μεταβολές όσο αφορά το θόρυβο στα κυκλώματα ενίσχυσης που ακολουθούν.
Επίσης οι αντισταθμίσεις των παρασιτικών αυτεπαγωγών είναι πιο δύσκολες σε εξασθενητές ladder με υψηλή τιμή αντίστασης εισόδου.
Αυτός είναι ο λόγος που ο Frex έχει χαμηλή αντίσταση εισόδου (600 ohm), ουσιαστικά δεν χρειάζεται πυκνωτές για αντιστάθμιση,
εφόσον οι παρασιτική αυτεπαγωγή έχει μικρή επίπτωση με τη χρήση αντιστάσεων χαμηλή τιμών.

Όμως χαμηλή (ή πιο σωστά μόνο χαμηλή) αντίσταση εισόδου αυτόματα αποκλείει την χρήση της, σε μετρητική διάταξη,
διότι περιορίζεται η δυνατότητα μέτρησης μεγάλων τάσεων (περιορίζεται σε λίγες δεκάδες volt) και ταυτόχρονα επηρεάζει - φορτίζει
ευαίσθητες βαθμίδες (φίλτρα, διατάξεις με υψηλή αντίσταση εξόδου κτλ).

Τα audio μετρητικά χρειάζονται τουλάχιστον 100Κohm αντίσταση εισόδου, και αν είναι δυνατόν 1Μohm (συνήθως δημιουργεί μεγάλο offset
και θόρυβο). Η τιμές εισόδου των 600ohm και 50 ohm είναι καλοδεχούμενες ως επιλογές για ειδικές συνθήκες και υλοποιούνται εύκολα
(ως add on front end) σε ένα σύστημα με υψηλή αντίσταση εισόδου, το αντίθετο δεν γίνεται.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: AT2380 εξασθενητής

Ακριβώς αυτή ήταν η σκέψη μου όταν πρωτοείδα τη συσκευή του Frex.
Να τη βάλω στην έξοδο της γεννήτριας του RTX6001 Audio Analyser, επειδή μου έδινε μόνο 3 επιλογές στάθμης.
Ήθελα κάτι που να μπορώ να παραμετροποιώ τα βήματα της εξασθένισης κατά 0.5dB, για την 3η πιο υψηλή στάθμη της γεννήτριας.

Η Zin=600R είναι σαφώς πολύ περιοριστική και σίγουρα δεν ενδεικνύεται ως πλήρης συμβατή λύση εξασθένισης για όλες τις πηγές που κυκλοφορούν εκεί έξω.
Εάν όμως κάποιος αλλάξει το array των αντιστάσεων και βάλει μια μεγαλύτερη τιμή ή ίσως τη χειρότερη περίπτωση Zin που θα δει στην έξοδο μια πηγή, π.χ 10Κ θα πρέπει να υλοποιήσει και ένα μετέπειτα στάδιο μπάφερ για να ρίξει την υψηλή Zout.

Αυτή την τελευταία λύση, επειδή όπως έχω ξαναγράψει την έχω ως υλοποίηση στον προενισχυτή μου (Άρτεμις), την είχα δοκιμάσει και στο πάγκο, όταν έκανα τις μετρήσεις της και είχα δει ότι πήγαινε περίφημα ακόμη και σε πολύ χαμηλές στάθμες με πεντακάθαρο Noise Floor. Βέβαια δεν έχει και καμία πολύ υψηλή τιμή Zin, 20Κ έχει, οπότε οι λόγοι που αναφέρει ο Ντίνος για θέματα αντισταθμίσεων σε παρασιτικές αυτεπαγωγές, πιθανόν να εξαλείφονται λόγω 20Κ.