Αγορά τηλεόρασης 65αρας για ps4 gaming

strawhat_91

New member
13 May 2018
9
Καλησπερα σας

Δεν εχω κάνει ποτέ τέτοια αγορά και δεν έχω ουτε ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στο θέμα. Ενδιαφέρομαι για αγορά 65αρα τηλεόρασης η χρήση για την οποία τη θέλω είναι για ps4 pro gaming και παρακολούθηση αθλητικών. Η απόσταση μ από την οθόνη θα είναι περίπου 3-3,5 μέτρα δεν έχω κάποια ιδιαιτερη προτίμηση σε μοντέλο αλλά θέλω να είναι ή samsung ή sony . Επίσης θέλω να μη ξεφύγω στη τιμή περίπου στα 1300-1600 δε βγαίνω με τίποτα για παραπάνω. Αρχικά ήθελα 55αρα αλλά από οτι διάβασα στην απόσταση αυτή όλοι λένε πως η 55αρα δεν είναι καλή. Οσο πιο οικονομική τόσο το καλύτερο παιδιά γιατί ήδη πάνω απο 1000 έχω ξεφύγει του μπατζετ μου.
Ευχαριστώ πολύ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65άρας για PS4 gaming

Καλωσόρισες. Για 100 Hz (πραγματικό) ρυθμό ανανέωσης, οι επιλογές από Samsung και Sony είναι οι M7xxx (και πάνω) και XE85xx (και πάνω), αντίστοιχα. Ιδανικά, εντός των επόμενων εβδομάδων, θα είναι εντός budget και η Sony XE9005. Αν δεν είναι άμεση η ανάγκη αγοράς, η προαναφερθείσα είναι μάλλον η καλύτερη από όλες τις LCD που κυκλοφόρησαν εντός 2017.
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Προσοχη στην 9005 διοτι εχουν αναφερθει θεματα στην κινηση ( frame drops) σε σηματα 50 και 60 hz ( δορυφορικα και Digea). Εαν ο φιλος θελει να βλεπει τα αθλητικα μεσω streaming υπηρεσιων οκ αλλα μεσω δορυφορου υπαρχει "θεμα" στην συγκεκριμενη που γινεται πιο εντονο στα αθλητικα.
 

strawhat_91

New member
13 May 2018
9
Φίλε terl εχω διαβασει πως αν αλλάξεις τη συγκεκριμένη tv σε game mode το πρόβλημα σταματάει ξέρει κανείς αν αυτο ιαχυει? Επισης το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται όταν βλέπω πχ ενα καναλι την ερτ για παραδειγμα?
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Αν θες την ταπεινή μου άποψη, είδα την LG B7 oled στις 55" όμως με ps4 pro και Horizon Zero Dawn και ήταν ότι καλύτερο έχουν δει ποτέ τα μάτια μου σε κονσόλα ή PC... Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, νομίζω δεν υπάρχει αντίπαλος αλλά μιλάμε για 55". My 2 cents.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
για την X900E:

Judder-Free 24p Show Help
: Yes
Judder-Free 24p via 60p Show Help
: Yes
Judder-Free 24p via 60i Show Help
: Yes
Judder-Free 24p via Native Apps Show Help
: Yes
The X900E can play movies from Blu-ray players, native streaming apps and cable/satellite boxes without any judder. Note that when playing the movie from a 60p/60i source like cable TV, the 'Motionflow' option must be set to 'True Cinema' and 'CineMotion' set to 'High' to have a judder-free experience without any motion interpolation.

για το lag:
Very good input lag overall. In game or graphics mode the input lag is always lower than 35 ms, which should be good enough for all but the most competitive gamers. Outside of game or graphics mode though the input lag is quite high, making this TV unsuitable for gaming with interpolation enabled.


https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900e#comparison_1774
 

strawhat_91

New member
13 May 2018
9
Samsung QE65Q7F VS SONY55XF9005

Λοιπον παίδες καλησπερα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αυτο που βλεπετε στην επικεφαλίδα. Είμαι ανάμεσα σε αυτες τις δύο τηλεοράσεις την samsung 65inch Q7F 2017 και τη sony 55inch XF9005 2018. Οι τιμη τους τωρα λόγο προσφορων ειναι σχεδόν ίδια. Απόσταση θεασης 3-3,5 μέτρα. Χρήση κατα βάση παρακολούθηση αθλητικών (ποδόσφαιρο μπάσκετ κτλ) μεσω vodafon tv αρα streaming .Και gaming ps4 pro! Και μετά πολλές ταινίες και σειρές. Ποιά απο τις δύο είναι καλύτερη? Έχει κανείς άποψη? Επίσης γνωρίζω πως όλοι λέτε ότι για απόσταση θέασης 3 μέτρα και άνω θες 65αρα αλλα εγω στον αδελφό μου αποσταση 3,30 μέτρα μια χαρά βλεπω το μουντιάλ σε 42 lg. Αρα αξίζει η καλύτερη και πιο μικρη sony? Η να παω σε 65? Επίσης σημαντικο!!! Θα βλέπω αρκετά και τηλεόραση ΑΡΑ θελω η τηλεόραση να κάνει καλο upscaling το σήμα.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας εκ των προτέρων.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung Q7 Vs Sony XF9005

Το "μια χαρά" είναι σχετικό. Όσον αφορά το δίλημμα, έαν θα προβάλλεται κυρίως 1080p και 4Κ υλικό, η 65" είναι πιο σωστή επιλογή.