Harbeth shl5+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Δυο χρονια μαζι με το ιδιο ηχειο, πολλα δεν ειναι? Απο προχθες πλεον με...





Harbeth shl5+
(με twitters των anniversary, διαφορετικων απο των απλων shl5+)
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Τα ηχεία μας..

Δυο χρονια μαζι με το ιδιο ηχειο, πολλα δεν ειναι? Απο προχθες πλεον με...





Harbeth shl5+
(με twitters των anniversary, διαφορετικων απο των απλων shl5+)

Καλοάκουστα ,περιμένουμε νέο νήμα με όλο το σύστημα και φυσικά φωτό .
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Τα ηχεία μας..

Το συστημα επιμενει να θελει αλλον ενισχυτη (ή προ καλο). Φωτο των ηχειων ...καταμαυρα ειδικης παραγγελιας ειναι, δεν ξεχωριζει τιποτα!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Τα ηχεία μας..

Το συστημα επιμενει να θελει αλλον ενισχυτη (ή προ καλο). Φωτο των ηχειων ...καταμαυρα ειδικης παραγγελιας ειναι, δεν ξεχωριζει τιποτα!

Δοκίμασε τον πρό του γείτονα
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Re: Τα ηχεία μας..

@evam7
Το waf (wife acceptance factor) πάντως πρέπει να πήγε περίπατο...ειδικά μετά τα sonus faber.

Καλοακουστα να είναι και ομολογώ ότι η ακρόαση του προγόνου τους (hl mk4) με ακριβά όμως ενισχυτικά και πηγή σε σπίτι συμφορουμιτη, αποτελεί για εμένα ακρόαση αξία ανάμνησης για πολύ καιρό
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Τα ηχεία μας..

Να ανοιξουμε νημα ειδικα για τα συστηματα που μαs εχουν σημαδεψει ανεξαρτητα απο την ηλικια που το ακουσαμε. νομιζω Θα εχει ενδιαφερον.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Τα ηχεία μας..

@evam7
Το waf (wife acceptance factor) πάντως πρέπει να πήγε περίπατο...ειδικά μετά τα sonus faber.

Καλοακουστα να είναι και ομολογώ ότι η ακρόαση του προγόνου τους (hl mk4) με ακριβά όμως ενισχυτικά και πηγή σε σπίτι συμφορουμιτη, αποτελεί για εμένα ακρόαση αξία ανάμνησης για πολύ καιρό
Αστα... ειναι οντως σχεδον αποκρουστικα! Ευτυχως, το αλλο πρωι καθήμενη εναντι αυτων μολις ειπα ο,τι " και μενα δεν μου αρεσουν(οπτικα)", αρχισε να αλλαζει γνωμη!!! Που να βγαλεις ακρη με τις γυναικες...
Ακριβα ενισχυτικα ε;
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Re: Τα ηχεία μας..

Στα έγχορδα και σε χαμηλές προς μεσαίες στάθμες είναι έρωτας...ήμουν κάποια φεγγάρια κάτοχος του shl5 , αλλά δεν είχα το χώρο ούτε τις γνώσεις να το εκτιμήσω σωστά...τότε έπαιζε με ένα λαμπατο τις triode με 2 Χ 45 watt με el34 πολύ καλά, δεδομένου του τότε χώρου που δεν ήταν ο καταλληλοτερος.

Για μένα σε κατάλληλο χώρο στημένα είναι και όμορφα θα έλεγα...old school στο μεγαλείο τους
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Και φωτογραφιες των ολομαυρων shl5+, προτιμοτερο βεβαιως απο το ...ξυλι, αλλα πιστευω πως το rosewood θα ειναι πιο ομορφο. Προσεξτε το supertwitter και το"προστατευτικο" του , γιατι ειναι ιδιο με αυτο που μπαινει στην ακριβοτερη επετειακη εκδοση, κι οχι στην "απλη".
Harbeth5.jpgHarbeth4.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Harbeth shl5+

Καταλαβα, αλλα πουθενα δεν λενε απο που αγοραζουν

σιγα μη πουν..
οι εικόνες μιλάνε... (βέβαια μάλλον είναι αποκλειστική σειρά)
τα tweeter είναι seas.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Black is the colour of my true love's hair...τραγουδούσε η Nina και σου ταιριάζει γάντι.

Άκουσε τα, συνήθισε τα και κάποια στιγμή κοιτάς και για ποιος ενισχυτής θα τους ταιριάξει.

Δεν θα πουν όχι και σε καλή πηγή, όπως άλλωστε και σε κάθε καλό σύστημα.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Black is the colour of my true love's hair
Λες ε; :SFGSFGSF:
Η πηγη καλη ειναι, μα θελει πιο "μαλακη" ενισχυση (λαμπιτσα; )
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το διάβασα και με τα sonus ότι ήταν ο προσανατολισμός σου στην κτήση κάποιου προ με λαμπα.

Δεν ξέρω...είναι μόνιτορ ή έτσι τιτλοφορείται τουλαχιστον, αλλά δεν είναι τόσο αυστηρό.

Θα πρέπει η υλοποίηση να είναι τέτοια που να είναι τόσο όσο...περισσότερο θα κοιτούσα σε γρήγορο και όσο περισσότερο διάφανο κατά τη γνώμη μου ενισχυτή.

Αρκετοί τα παίζουν με leben, οι οποίοι δεν είναι και τόσο λαμπατοι, ενώ κάποιοι άλλοι οδηγούνται στην τάξη α και τύπου sugden.

Επίσης με lfd λένε τα καλύτερα, ενώ άλλοι και σε exposure τις μεγάλες σειρές έχουν βρει τη γιατρειά τους.

Όλα αυτά από τις τότε αναγνώσεις που έκανα, χωρίς να έχω ακούσει κάποιον από τους συνδυασμούς.

Προσωπικά θα κοιτούσα σε όσο το δυνατόν πιο διάφανο ενισχυτή και το τιουναρισμα θα κοιτούσα να το φέρω με την πηγή ή τα καλώδια.

Καλή επιτυχία και σε ζηλεύω να ξέρεις... πολύ.