Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

akisfer

New member
17 October 2011
55
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας (πολύ θα έλεγα). Και εξηγούμαι:

Μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με τον συνδυασμό dared mp5 - Klipsch RB-51 ii - pc, που απέκτησα με τις πολύτιμες συμβουλές σας, έχει αρχίσει και με απασχολεί πολύ το ζήτημα ευκολία χρήσης/απαλλαγή αππό καλώδια.

Αρκετό από τον χρόνο μου ακούω μουσική από ραδίοφωνο και από τους σκληρούς δίσκους που υπάρχει ο κύριος όγκος του υλικού μου.

Αυτό σημαίνει: Καλώδιο από το τραπεζάκι του σαλονιού στον ενιχυτή καθώς και βάλε βγάλε τον δίσκο στην θύρα του υπολογιστή.

Με γοητέυει η ιδέα "μπαίνω στι σπίτι, ανοίγω το σύστημα με τηλεχειρισμό βάζω έναν σταθμό και παίζει".

Στην αρχή σκεφτόμουν την αγορά μιας πολυσυσκευής σαν την Yamaha CD-NT 670D. Συνδυάζει πολλά από αυτά που θέλω (ραδιόφωνο, DAB+ ραδιόφωνο για το μέλλον που έρχεται, cd player της προκοπής για τη μικρή μου συλλογή, ιντερνετικό ραδιόφωνο just in case, streaming των αρχείων μου και απευθείας σύνδεση σκληρού δίσκου).

Κόστος περί τα 400. Όμως δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο και σε όσα καταστήματα από Αγγλία και Γερμανία έστειλα mail, δεν στέλνουν στην Ελλάδα.

Επίσης καλός και χρυσός ο dared αλλά μου λείπει η σωστή οδήγηση στα χαμηλά όταν "ανάψουν τα αίματα". Σπανίως μεν αλλά δεν τα πάει καλά με τις χαμηλές συχνότητες όταν του ζητήσω λίγο παραπάνω γκάζι.

Αλλαγή πλεύσης λοιπόν. Σκεφτόμουν την αντικατάστασή του με έναν από αυτούς τους σουπερ ντουπερ ουαου ενισχυτές της Yamaha, με τις δικτυακές ευκολίες τους, το έξτρα γκάζι τους(;) και την future proof λογική τους. Το μπάτζετ σφιχτό (500 αντε το πολύ 600). Θυσιάζοντας φυσικά το cd player αλλά νομίζω ένα απλό blu ray ως transport θα κάνει τη δουλειά.

Πήρε το μάτι μου τον R-N303D (τι ωραία τιμή) και τον R-N402D.

Τι θα χάσω; Τι θα κερδίσω; Αξίζει τον κόπο (και το χρήμα); Θα ταιρίαξουν με τα Klipsch;

Ακολουθούν φωτογραφίες.
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Ορίστε ο χώρος:
 

Attachments

  • IMG_0688[1].jpg
    IMG_0688[1].jpg
    81.1 KB · Views: 333
  • IMG_0690[1].jpg
    IMG_0690[1].jpg
    100.9 KB · Views: 333
  • IMG_0691[1].jpg
    IMG_0691[1].jpg
    109 KB · Views: 332
  • IMG_0689[1].jpg
    IMG_0689[1].jpg
    119.5 KB · Views: 331

akisfer

New member
17 October 2011
55
Να διευκρινίσω πως δεν περιοριζόμαστε στα 2 μοντέλα που προανέφερ. Αυτό που ψάχνω είναι παρόμοιες ευκολίες σε αυτό περίπου το budget.
Απλά δεν ξέρω αν αξίζει η αλλαγή και πόσο βαρύ θα είναι το ηχητικό τίμημα.
Είμαι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις που θα κάνουν τη καθημερινότητα πιο εύκολη και ίσως να βελτιώσουν τον ήχο.
Ευχαριστώ!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Νομίζω πως γι' αρχή πρέπει να τα ξεχωρίσεις.

Έχεις δύο εντελώς διαφορετικά θέματα:

-Αναζήτηση ευκολιών στην αναπαραγωγή, ώστε ν' απαλλαγείς από τα καλώδια. Εδώ υπάρχουν διάφορες λύσεις, όπως μόνιμη τοποθέτηση PC στο ρακ και έλεγχος με κάποια εφαρμογή από smartphone. Ή κάποιο Bluetooth DAC (αν παίζεις μόνο 16 bit αρχεία). Η προσθήκη κάποιου streamer. Ή/και προσθήκη NAS για ν' απαλλαγείς από το βάλε-βγάλε δίσκο. Και πιθανόν υπάρχουν και άλλες λύσεις που μπορούμε να σκεφτούμε.

-Αναζήτηση άλλου ενισχυτή, ώστε να καλύπτονται οι αυξημένες πια ανάγκες σου στην αναπαραγωγή. Η χρήση "πολυεργαλείου" όπως ο Yamaha που αναφέρεις έιναι μεν λύση στο πρόβλημα, ενδεχομένως όμως να σε περιορίσει στην αναζήτηση ενισχυτή, δεδομένου ότι στα "μηχανήματα πολλαπλών αποστολών" όλο και κάποιοι συμβιβασμοί θα γίνονται στα επί μέρους τμήματα προκειμένου να κρατηθεί χαμηλά το κόστος. Χωρίς πάλι αυτή η λύση να αποκλείεται εκ των προτέρων.

Καλή αρχή στη αναζήτηση λοιπόν! -bye-
 

akisfer

New member
17 October 2011
55

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα, εγώ που έψαχνα τέτοιες Ευκολίες Τύπου να αράζω με το laptop απο τον καναπέ και να παίζει μετά από σημαντική βοήθεια που πήρα εδώ κατέληξα στον nad D 3020.

Έχει bluetooth και ενσωματομένο dac και παίζεις ακόμα και από το κινητό σου με καθόλου κακή ποιότητα all things considering.

Εμένα με κάλυψε σε πολλά.
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

Καλησπέρα, εγώ που έψαχνα τέτοιες Ευκολίες Τύπου να αράζω με το laptop απο τον καναπέ και να παίζει μετά από σημαντική βοήθεια που πήρα εδώ κατέληξα στον nad D 3020.

Έχει bluetooth και ενσωματομένο dac και παίζεις ακόμα και από το κινητό σου με καθόλου κακή ποιότητα all things considering.

Εμένα με κάλυψε σε πολλά.

Ενδιαφέρουσα πρόταση.
Το dac toy είναι 24/96. Μήπως όμως αυτό είναι συμβιβασμός έναντι του wtx-microstreamer;
Επίσης σε αυτή την περίπτωση υπάρχει τρόπος να αναπαράγει μουσική απο nas χωρίς να ανοίξει ο υπολογιστής;
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

Ενδιαφέρουσα πρόταση.
Το dac toy είναι 24/96. Μήπως όμως αυτό είναι συμβιβασμός έναντι του wtx-microstreamer;
Επίσης σε αυτή την περίπτωση υπάρχει τρόπος να αναπαράγει μουσική απο nas χωρίς να ανοίξει ο υπολογιστής;

Το dac του ναι νομίζω είναι 96/24 αλλά αυτό δεν ξέρω αν έχει μεγάλη σημασία αν θέλεις να παίζεις από bluetooth. Δεν γνωρίζω τι παίζει με τους nas αλλά μετά από προσεκτικότερη παρατήρηση του τι ψάχνεις δεν ξέρω αν θα σε καλύψει ο nad που σου πρότεινα.

Εγώ όταν θέλω περισσότερη ποιότητα στον ήχο παίζω με ξεχωριστό dac. Απλά όταν γυρίζω από δουλειά κομμάτια και θέλω να την αράξω στην πολυθρόνα με την ουισκάρα μου, να αλλάζω τις μουσικές μου χαλαρά από το laptop από εκεί που κάθομαι και να σερφάρω κιόλας το bluetooth μου έχει λύσει τα χέρια.

Όταν παίζω με το dac ''στριμάρω'' τα αρχεία που έχω στον σκληρό στο tower μέσω του lan και τα φορτώνω στο jriver. Εμένα με κάλυψε το μηχανάκι αυτό αλλά μπορεί να βρεις καλύτερες λύσεις στα ίδια χρήματα.
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

Καλησπέρα,
Επανέρχομαι μετά απο κάμποσο διάβασμα.
Ανακάλυψα λοιπόν πως δεν θα χρειαστώ πηγή που αναπαράγει μουσική μέσω δικτύου αφού τον ρόλο αυτό μπορεί να αναλάβει ένα nas της synology μεσω το παρεχόμενου software (φαίνεται να υποστηρίζει έξοδο bit perfect απο usb καθώς και internet radio). Σας φαίνεται οκ;
Οπότε μένει η επιλογή ενισχυτικού. Άκουσα marantz pm6006 και rotel a-10. Ο πρώτος φαίνεται να μου ταιριάζει περισσότερο μετα klipsch.
Επόμενη στάση για ακρόαση ο denon pma-50. Ξέρετε αν θα τον τον βρω κάπου για ακρόαση; Συνφορουμίτης σε παρουσίαση του δηλώνει ενθουσιασμένος και με δελεάζουν οι ευκολίες του.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

Καλησπέρα,
Επανέρχομαι μετά απο κάμποσο διάβασμα.
Ανακάλυψα λοιπόν πως δεν θα χρειαστώ πηγή που αναπαράγει μουσική μέσω δικτύου αφού τον ρόλο αυτό μπορεί να αναλάβει ένα nas της synology μεσω το παρεχόμενου software (φαίνεται να υποστηρίζει έξοδο bit perfect απο usb καθώς και internet radio). Σας φαίνεται οκ;
Οπότε μένει η επιλογή ενισχυτικού. Άκουσα marantz pm6006 και rotel a-10. Ο πρώτος φαίνεται να μου ταιριάζει περισσότερο μετα klipsch.
Επόμενη στάση για ακρόαση ο denon pma-50. Ξέρετε αν θα τον τον βρω κάπου για ακρόαση; Συνφορουμίτης σε παρουσίαση του δηλώνει ενθουσιασμένος και με δελεάζουν οι ευκολίες του.

Από δώ μπορείς να ρωτήσεις και να το βρείς

https://www.skroutz.gr/s/6248800/Denon-PMA-50-Stereo-Amplifier.html
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Λοιπόν επιστρέφω με αγορές,

Μετά απο κάμποση σκέψη και διάβασμα και αφού πέρασα και από την σκέψη να χρησιμοποιήσω ενα synology nas μεσω της usb του ενισχυτη ως πηγή, τελικά χαρτογράφησα καλύτερα τις ανάγκες και τις προτεραιότητες και κατέληξα στα εξής:
1)Synolgy nas ds115j μαζί με έναν western digital red 3 ΤΒ μακριά από το σαλόνι
2)Yamaha Wxad-10

Μέχρι στιγμής έχω διαπιστώσει τα εξής:
α) Τελικά διόλου δεν μου έφταιγε ο dared mp5 για το έλεγχο του χαμηλού φάσματος των ηχείων. Απλώς οι απώλειες σε ένταση που έχει όταν παίζει μέσω της usb είναι τόσο μεγάλες που αναγκαζόμουν να έχω το ποτενσιόμετρο πάνω από τη μέση για να ακούσω σε νορμάλ στάθμη. Όταν λοιπόν ζητούσα το κάτι παράνω σε ένταση έμπαινα σε χωράφια παραμόρφωσης.
Μέσω της αναλογικής που είναι τώρα συνδεδεμένο το Yamaha, έχω εντυπωσιαστεί από το πόσο καλύτερα παίζει.
β)Αυτό το ρημάδι το Yamaha έχει άπειρα καλούδια (internet radio, wifi, bluetooth, airplay) αλλά και δύο μειονεκτήματα:
i. Το airplay μέσω iphone 8 δεν τα καταφέρνει και πολύ καλά (κάνει πολλές διακοπές) αν και λίγο με νοιάζει.
ii. Η λίστα απο σταθμούς του airable που χρησιμοποιεί είναι απίστευτα μικρή (ούτε Μελωδία, ούτε Red κλπ), πράγμα το οποίο λύθηκε μέσω το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ audio station του synology στο οποίο μπορείς να προσθέσεις τους δικούς σταθμούς.

Οπότε προς το παρόν αναβάλλεται η αγορά ενισχυτικού μιας και τα χρήματα που είχαν προυπολογιστεί θα χρειαστούν να καλύψουν άλλη τρύπα.

Το μόνο που μένει είναι η αγορά ενός πικάπ σε λίγο καιρό για να μυηθώ και γω λίγο στον αναλογικό ήχο. Μόνο που έχω απορία για το πως θα το συνδέσω αφού ο dared έχει μόνο μία είσοδο....

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ, αλλά είμαι ενθουσιασμένος (αν και είναι στα χέρια μου λιγότερο απο 48 ώρες).
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Και μία ερώτηση μιας και δεν έχω και πολύ ιδέα απο αυτά: Πως μπορώ να βρω τη διεύθυνση streaming ενός internet radio;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλορίζικα! Να χαίρεσαι τα καινούργια αποκτήματα! :smile:
Πολύ καλή επιλογή ο Yamaha, μπράβο!
Κατ' ουσίαν τώρα οι περισσότερες συνδέσεις σου είναι ψηφιακές μέσω του Yamaha, οπότε είναι φυσικό η ποιότητα να είναι ανεβασμένη.

Λίστα με ραδιοφωνικούς σταθμούς είχα φτιάξει. Εδώ. Αλλά χρειάζεται ανανέωση και συμπλήρωση.

Δεν είναι εύκολο να βρεις τη διεύθυνση ραδιοφωνικού σταθμού. Δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ ενιαίος τρόπος. Συνήθως ανοίγουμε το ραδιοφωνικό σταθμό με τον browser, πατάμε πάνω στο πλαίσιο όπου παίζει και ανοίγουμε τον πηγαίο κώδικα (source code). Εκεί ψάχνουμε για το αντίστοιχο stream. Εφ' όσον το εντοπίσουμε (θέλει ψάξιμο), δοκιμάζουμε σε κάποιο player, π.χ. Foobar, VLC, ή παρόμοιο.

Στην Ελλάδα οι περισσοτεροι σταθμοί εντοπίζονται μέσα απο τις σελίδες του Live 24. Όχι όλοι όμως. Μερικοί είναι καλά κρυμμένοι, διότι το επιθυμούν οι ίδιοι οι σταθμοί.

Δεν είμαι προγραμματιστής. Οι παραπάνω είναι εμπειρικές γνώσεις και έχουν προέλθει μετά από πολύ ψάξιμο. -bye-
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Καλορίζικα! Να χαίρεσαι τα καινούργια αποκτήματα! :smile:
Πολύ καλή επιλογή ο Yamaha, μπράβο!
Κατ' ουσίαν τώρα οι περισσότερες συνδέσεις σου είναι ψηφιακές μέσω του Yamaha, οπότε είναι φυσικό η ποιότητα να είναι ανεβασμένη.

Λίστα με ραδιοφωνικούς σταθμούς είχα φτιάξει. Εδώ. Αλλά χρειάζεται ανανέωση και συμπλήρωση.

Δεν είναι εύκολο να βρεις τη διεύθυνση ραδιοφωνικού σταθμού. Δεν υπάρχει κάποιος στάνταρ ενιαίος τρόπος. Συνήθως ανοίγουμε το ραδιοφωνικό σταθμό με τον browser, πατάμε πάνω στο πλαίσιο όπου παίζει και ανοίγουμε τον πηγαίο κώδικα (source code). Εκεί ψάχνουμε για το αντίστοιχο stream. Εφ' όσον το εντοπίσουμε (θέλει ψάξιμο), δοκιμάζουμε σε κάποιο player, π.χ. Foobar, VLC, ή παρόμοιο.

Στην Ελλάδα οι περισσοτεροι σταθμοί εντοπίζονται μέσα απο τις σελίδες του Live 24. Όχι όλοι όμως. Μερικοί είναι καλά κρυμμένοι, διότι το επιθυμούν οι ίδιοι οι σταθμοί.

Δεν είμαι προγραμματιστής. Οι παραπάνω είναι εμπειρικές γνώσεις και έχουν προέλθει μετά από πολύ ψάξιμο. -bye-

Ευχαριστώ!!
Χθες ψάχνοντας τρόπο για να προσθέσω σταθμούς στο player του synology και να τους στέλνω μέσω DLNA στο Yamaha κατέληξα πως ο πιο εύκολος τρόπος να ακούσω ραδιόφωνο εκτός αυτών της εφαρμογής MusicCast είναι χρησιμοποιώντας tunein και AirPlay μέσω του κινητού.
Σήμερα θα ψάξω για καμία πιο εύχρηστη εφαρμογή ραδιοφώνου που να υποστηρίζει AirPlay.
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

συγνωμη για την ερωτηση που Θα κανω, αλλα δισκουs εχειs?

Καλημέρα.
Όχι δεν έχω. Αλλά από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

Καλημέρα.
Όχι δεν έχω. Αλλά από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή.

Η αγορά του πικ απ χωρίς υλικό ή μέ ελάχιστο υλικό θα σε οδηγήσει πολύ γρήγορα στη πώληση του .
Οι δίσκοι δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι άυλα ούτε cdrw για να μπορείς να βρείς σχετικά οικονομικά .Δυστυχώς η απόκτηση τους κοστίζει
 

akisfer

New member
17 October 2011
55
Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

Η αγορά του πικ απ χωρίς υλικό ή μέ ελάχιστο υλικό θα σε οδηγήσει πολύ γρήγορα στη πώληση του .
Οι δίσκοι δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι άυλα ούτε cdrw για να μπορείς να βρείς σχετικά οικονομικά .Δυστυχώς η απόκτηση τους κοστίζει

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες.
Αλλά φαντάζομαι πως δεν είχαν όλοι έτοιμη συλλογή βινυλίων πριν αγοράσουν πικ απ.
Όσο για το κόστος, ε κάπου πρέπει να πάνε τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν με την διακοπή του καπνίσματος :firstprize:
Όπως και να έχει, θα χρειαστεί λίγος καιρός ακόμη πριν κάνω την κίνηση προς το βινύλιο οπότε σίγουρα θα σας ξανασυμβουλευτώ.
Προς το παρόν out of budget γιατί έρχονται και τα μπάνια του λαού.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή ενισχυτή - ίδια ηχεία (Klipsch RB-51 ii)

Ε αν το παρειs αποφαση εδω ειμαστε...
πρεπει να ξερειs ομωs το πικαπ δεν ειναι plug and play συσκευη. κεφαλη, phono stage, καλωδια, στηριξη και πανω απο ολα ρυΘμισειs..
πολλεs ρυΘμισειs... αλλιωs Θα οργωνειs τουs δισκουs.
καλοριζικα και καλοακουστα τα νεα ηλεκτρονικα σου! -bye-
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ευχαριστώ!!
Χθες ψάχνοντας τρόπο για να προσθέσω σταθμούς στο player του synology και να τους στέλνω μέσω DLNA στο Yamaha κατέληξα πως ο πιο εύκολος τρόπος να ακούσω ραδιόφωνο εκτός αυτών της εφαρμογής MusicCast είναι χρησιμοποιώντας tunein και AirPlay μέσω του κινητού.
Σήμερα θα ψάξω για καμία πιο εύχρηστη εφαρμογή ραδιοφώνου που να υποστηρίζει AirPlay.
Για το ελληνικό ραδιόφωνο πολύ καλή εφαρμογή είναι το VRadio που έχει φτιάξει μάλιστα μέλος του AVClub.

https://www.greekapps.info/2016/03/v-radio.html?m=1

Τη χρησιμοποιώ τώρα τελευταία και για την Ελλάδα βρίσκω ότι είναι καλύτερη από το TuneIn ή το XiiaLive που επίσης χρησιμοποιώ. Είναι ελαφριά και μάλιστα τη χρησιμοποιώ και με παλιό κινητό.

Οι ραδιοφωνικές εφαρμογές από τα κινητά είναι προτιμότερο να στέλνονται μέσω Bluetooth, αφού ο Yamaha που αγόρασες το υποστηρίζει (πολύ καλό αυτό). Δεν χρειάζεται το Air-Play. Και έχεις και πολύ μεγαλύτερη εξοικονόμηση σε μπαταρία. Εκτός εάν η απόσταση που βρίσκεσαι είναι μεγάλη, πάνω από 10 μέτρα.