Κουράστηκα..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μέχρι την ενασχόλησή μου με το Archphile, η επαφή μου με το Hifi/Hi-end περιορίζονταν στον "βλαμμένο" οικογενειακό μου κύκλο και σε πατέρα/θείους κλπ οι οποίοι μέσα στο διάστημα 35 περίπου ετών που βρίσκομαι σε ζωή, έχουν σίγουρα συνολικά ξοδέψει ποσό που ούτε οι ίδιοι θέλουν να θυμούνται, προκειμένουν να πάρουν το "κάτι καλύτερο".

Παρότι ζώντας σε τέτοιο κύκλο δεν γλιτώνεις εύκολα, είχα για χρόνια αρκεστεί στο να έχω ένα αξιοπρεπές hifi από τα "δεύτερα" του πατέρα, ενισχυτές που προέκυπταν από ανταλλαγές κλπ.

Το 2014 όμως όλα άλλαξαν. Ξεκίνησα να είμαι ενεργό μέλος στο avclub και λίγο αργότερα ξεκίνησα το Archphile..

Λόγω του τελευταίου, έχω έρθει πραγματικά σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο από κάθε γωνιά της γης, κυρίως με τη μορφή emails/pm και κατ' επέκταση τα μάτια μου έχουν διαβάσει πολλά..

Στην αρχή έλεγα ότι όλο αυτό έχει πλάκα. Οκ, οι χαηφιντελάδε/χαηεντάδες είναι αστείοι τύποι που ασχολούνται πολυ με τα συστήματά τους. Είναι μηχανάκηδες, αλλά ευτυχώς που έχει έρθει το computer audio να απλοποιήσει τα πράγματα..

Και ξεκίνησαν τα mails....

- Μπορείς να υποστηρίξεις SACD ISO;
- Εχω πρόβλημα όταν ακούω σε 32/768
- 'Εκανα μετάβαση από την έκδοση Χ στην έκδοση Υ του Archphile και ο ήχος δεν είναι πια ο ίδιος. O ήχος τη X ήταν τόσο καλύτερος...


Εντάξει, οκ, λογικό να θέλει κάποιος να ακούσει τα SACD iso του.

Παράλογο να θέλει να παίζουν όλα τέλεια ακόμα και σε extreme, αχρείαστες ακόμη δειγματοληψίες, αλλά πες ότι είναι πιουρίστας και θέλει να ξέρει ότι όλα βαίνουν καλώς..

Παράλογο όμως και χωρίς καμία εξήγηση το να σου λέει ο άλλος ότι η παλιά σου έκδοση ήταν καλύτερη όταν ξέρεις ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα που θα μπορούσε να επηρεάσει τον ήχο....

Αλλά οκ μωρέ. Υπάρχουν και αυτοί.. Και είναι που και το δικό μου σύστημα δεν είναι καλό, οπότε θ' ακούει κάτι ο άλλος που δεν ακούω εγώ. Καλύτερα να μην τον κράξω...

Και μετά ηρθαν τα mail:

- "OYAOY το Archphile είναι τελειο, ειναι το καλύτερο απ' όλα. Έχεις καμιά έξτρα εντολή να το κάνω καλύτερο;;"

Και καπου εδω αρχιζεις και καταλαβαινεις οτι αυτό το αθώο χόμπι δεν είναι και τόσο αθώο και ότι μετατρέπει τους ανθρώπους σε λίγο πιο χαζούς απ' ότι συνήθως είναι.

- "Αφού παίζει καλά, γιατί μου ζητάς να παίξει καλύτερα??", αναρωτιέμαι.

- "Μα γιατί μπορεί να παίξει καλύτερα.", είναι η απάντηση.

Αυτός είναι ο σκοπός άλλωστε: NA ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ και μάλιστα να παίξει τόσο καλά που να "ξεγυμνώσει" τις ηχογραφήσεις και ν' "ακούσουμε την αλήθεια".

Τι κι αν μετά η ακρόαση πάψει να είναι ευχάριστη; Υπάρχουν τουλάχιστον 20 χαηεντάδικες ηχογραφήσεις που παίζουν καλά. Θα αρκεστούμε σ' αυτές. Βάλε και λίγο Diana Krall, βάλε και λίγο Brothers In Arms και γίναμε.. Και στην τελική ανάλυση αν δεν παίξουν καλά τα ψηφιακά έχω και πικάπ και αν θες να μάθεις έχω και 30 δίσκους.

Και καπου εδώ αναρωτιέται κανείς: "Μα ακούνε μουσική όλοι αυτοί; Aποκλείεται.." Και τσουπ... λαμβάνεις το pm:

- Nα σου δώσω ένα δίσκο να μου γράψεις μουσική;;

Δεν έχει σημασία αν εσύ ακούς Black Metal και ο άλλος Μπιθικώτση. Σημασία έχει ότι θα έρθει ακόμα ένα τεραμπάητ να μπει στη βιβλιοθήκη..

Και μετά η βιβλιοθήκη δε χωράει στους δίσκους και έρχεται το NAS και ο τρόμος αν το NAS επηρεάζει τον ήχο, που θα βρεθουν μερικές 100δες ευρώ για δικτυακά καλώδια, άσχετα αν τα καλύτερα των καλύτερων επαγγελματικών κάνουν μερικές δεκάδες..

Ειπαμε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ και αξίζουν οι θυσίες.. Και "ωχ διάβασα ότι τα TP-LINK router "παίζουν" καλύτερα ειδικά με γραμμικό τροφοδοτικό".. "Φέρε ένα και απ' αυτό"..

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. Ήρθε η ώρα της συναναστροφής με άλλη κάστα ανθρώπων. Ήρθε η ώρα του diyaudio.com. Δεν μπορεί, τουλάχιστον αυτοί σκαμπάζουν τεχνικά..

Και μπαίνεις να διαβάσεις και να σου ο ίδιος τύπος με άλλο όνομα, άλλα ρουχα και άλλη εθνικότητα. "'Έκανα underclock 200Mhz και άκουσα το Θεό".... Και γω ρε φίλε άλλαξα αποσμητικό μασχάλης και ισιώσανε τα μπασα μου..

ΩΩΩΩΩΠ! Κάτι πάει λάθος. Κάτι πάει εντελώς λάθος, αλλά βρήκα τι φταίει αυτή τη φορά...

Εγώ φταίω.

Δεν είμαι του συναφιού μάλλον. Δε μου ταιριάζουν όλα αυτά. Μάλλον το hifi δεν είναι το χόμπι μου και είχα μπερδευτεί.. Ούτε ο πρώτος είμαι, ούτε ο τελευταίος...

Ένα φίλτρο ρεύματος μου μένει μόνο και ν' αλλάξω πυκνωτές στο DAC.....Α και ηχεία. Πότε θα βγουν τα νέα ELAC;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Πολύ σωστός Μιχάλη ,πάρα πολύ σωστός .
Καί να μην ξεχνάμε ότι τα ψηφιακά θα μας γλύτωναν από τις ρυθμίσεις των κεφαλών του πικ απ ,τις ρυθμίσεις των κεφαλών των κασετοφώνων ,κλπ,κλπ
 

economo

Senior Member
4 December 2007
586
ΑΘήνα, Ελλάδα
Χαχαχα δεν παίζεσαι !

Πάντως ένα έχω να σου πω.

Λογικά έχεις 1 εκατομμύριο fans, οι οποίοι απολαμβάνουν το Archphile χωρίς να σου στέλνουν mail...

Και όσοι σου στέλνουν mail είναι κυρίως οι πειραγμένοι.

Οπότε μην επηρεάζεσαι από αυτούς, είναι η μειοψηφία!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
@economo, ζήτημα να έχω 50 χρήστες σταθερούς στη διανομή μου. Που να είχα και πολλούς :D


@Λάκης
, ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα το εξετάσω σοβαρά.
 

Σταύρος Κ.

Established Member
19 June 2006
215
50 ?
Μάλλον ξεχνάς να μετρήσεις αυτούς που μιλούν γιαπωνέζικα (& Ταιβανέζικα) …


Α! να μην ξεχάσω :
Μιχάλη σε Ευχαριστώ
:grinning-smiley-043
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Re: Κουράστηκα..

@economo, ζήτημα να έχω 50 χρήστες σταθερούς στη διανομή μου. Που να είχα και πολλούς :D


@Λάκης
, ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα το εξετάσω σοβαρά.

γιατι τρελαίνεσαι δεν καταλαβαινω.
Κανε αυτο που θες για να ικανοποιησεις τη καυλα σου και ασε αυτους που σ'ενοχλουν,να κουρευονται.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ξέχασες αυτούς που ζητάνε upsampling.... και μάλιστα DSD upsampling όχι ότι κι ότι... απ’ το καλό!!!!
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Αυτό κάνω Λάκη.

Μέρος της ικανοποίησης της $(%^ς μου είναι που και που και ποστς σαν αυτό.

Είναι μεμπτός ο σαρκασμός/αυτοσαρκασμός και μου διαφεύγει;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
παιρνω αφορμη απ'αυτο το νημα,αλλα η αποψη μου,εχει διαμορθωθει απ'οσα γραφεις τελευταια.
Σαν να περνας μια φαση,απογοητευσης να το πω,τσαντιλας,κουρασης(οπως λες και στο νημα).
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Καθόλου δεν κουράστηκα ή απογοητευτηκα όπως το εννοείς..

Η τελευταία φράση μου είναι το 100% πραγματικό todo list μου..

Η αναγνώριση της ματαιότητας δε σημαίνει και μετάνοια :grandpa:


Όχι βέβαια ότι η αλλαγή ηχείων και η περιποίηση των "εντέρων" εντός DIY dac έχουν καμιά σχέση με τα περισσότερα από αυτά που κράζω..
 
Last edited:

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
τουλάχιστον αν αλλάξεις ηχεία υπάρχει ελπίδα να αρχίσεις να ακούς διαφορές και στα καλώδια ρεύματος, π.χ. μεταξύ ένος φτηνού μαύρου καλωδίου και ενός λευκού αξίας 1.000
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Απάντηση: Κουράστηκα..

τουλάχιστον αν αλλάξεις ηχεία υπάρχει ελπίδα να αρχίσεις να ακούς διαφορές και στα καλώδια ρεύματος, π.χ. μεταξύ ένος φτηνού μαύρου καλωδίου και ενός λευκού αξίας 1.000

Δυσκολεύομαι να μην τρολάρω αλλά θα κρατηθώ αυτή τη φορά!

Εγώ μέχρι DIY Belden φτάνω. Τα υπόλοιπα τ' αφήνω σε σας..
 
Last edited: