Επιπλο για 65αρα;

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εχω το επιπλο της φωτογραφιας που πλεον με την 65αρα πανω στο επιπλο ειναι κρυμμενα τα ηχεια απο πισω συν οτι το κεντρικο το εχω βαλει μεσα στο ραφι.

Πειτε μου καμια ιδεα για επιπλακι που να τα παιρνει καλυτερα. Αυτο που εχω ειναι 170 μηκος και λογικα για να μπουν δεξια αριστερα τα ηχεια θα θελω τουλαχιστον 180 μηκος.
Να πω οτι δεν μπορω να βαλω την τηλεοραση στον τοιχο γιατι εκει που ειναι τωρα τα Χριστουγεννα βαζω το δεντρο και αναγκαστικα για αυτες τις μερες παω το επιπλο τερμα αριστερα.
Οταν ειχα την 50αρα στον τοιχο επρεπε να την ξεκρεμασω να την βαλω στην βαση να παω το επιπλο τερμα αριστερα ολοκληρη φασαρια συν οτι την 50αρα την παιρνω αγκαλια αυτη οχι.


DSC01614.jpg


DSC01615.jpg
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,582
Μπορείς να πας την τηλεόραση τέρμα αριστερά στο έπιπλο, ώστε να χωράει το δεξί ηχείο πάνω σε αυτό και το αριστερό ηχείο να το βαλεις πάνω στο sub
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Επιπλο για 65αρα;

Ναι καλη ιδεα και αυτη μια αλλη που σκεφτηκα για να μην αλλαζω επιπλο να κοψω ενα φιμε γυαλι λιγο μεγαλυτερο απο το επιπλο.
Το επιπλο ηταν αυτο αλλα του εβγαλα τα συρταρια στην μεση και τα ποδια για να βαλω AV στο κεντρο και επειδη ηταν πολυ ψηλα για 65αρα.

131538_653460_d.jpg


Αν τελικα το κρατησω θελω να του βαλω και ροδακια για τις δυο φορες τον χρονο που θα πρεπει να παει αριστερα.
Αν βαλω 8 απο αυτα θα εχω προβλημα;

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/rodakia-epiplon-peristrefomena-lefka-fixman-41mm-set-4-temachion/
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Μια αλλη λυση ειναι να βαλω τα ηχεια στον τοιχο στις γωνιες οπως εχω και τα πισω.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Φίλε μου καταρχήν η λύση είναι να βαλεις το δεντρο στο μπαλκόνι τα χριστουγεννα.έπειτα μπορεις να βάλεις ένα μεγαλυτερο ξυλινο καπακι στη πάνω επιφάνεια του επίπλου με μικρό κοστος και να δώσεις τον απαραίτητο χωρο στα ηχεία.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Του εβαλα ροδακια 8 οποτε δεν εχω προβλημα να το παω στην αλλη μερια για τα Χριστουγενα.
Τωρα αυτο που λες το σκεφτηκα με μαρμαρο η φιμε γυαλι
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Επιπλο για 65αρα;

Του εβαλα ροδακια 8 οποτε δεν εχω προβλημα να το παω στην αλλη μερια για τα Χριστουγενα.
Τωρα αυτο που λες το σκεφτηκα με μαρμαρο η φιμε γυαλι

Τοσο μεγαλο κομματι μαρμαρο (ή και γυαλι χοντρο ωστε να ειναι αθραυστο) εκτος του υψηλου κοστους θα ειναι και πολυ βαρυ. Σκεψου οταν θα θες να το πας περα δωθε με τα ροδακια. Εκτος αυτου θα αντεξουν τα ροδακια τοσο βαρος?
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Επιπλο για 65αρα;

Οποτε ξυλο ε;
Εγω παντως ρε φιλε σε ξυλο θα πηγαινα. Οκ το τζαμι ειναι πιθανοτατα πιο ωραιο αλλα λογικα αρκετα πιο βαρυ. Το δε μαρμαρο απλα θα ειναι τεραστιο βαρος για κατι τετοιο
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Αν εβαζα δυο συν δυο γωνιες σας αυτες να παταει πανω το ηχειο-α

52-1756020006-gonia-stirixis-rafiou-diakosmitiki-Element-metalliki.jpg
 

overclocker

New member
2 June 2008
61
Greece
Γιατί δεν παίρνεις δύο επιδαπέδιες βάσεις για τα ηχεία σου από την στιγμή που το έπιπλο σε καλύπτει σε όλα τα υπόλοιπα;
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Δεν εχω βρει κατι φτηνο και δεν εχω σκοπο να δωσω τριψηφιο αριθμο για βασεις.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Έχεις ακούσει/καταλάβει κάποια διαφορά στον ήχο μετά την αλλαγή της τηλεόρασης?
Μήπως τελικά δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να κάνεις κάποια αλλαγή?