Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Γεια σας!

Έχω μια τηλεόραση samsung και συγκεκριμένα το μοντέλο UE46F6500. Είναι παλιό μοντέλο, την είχα αγοράσει το καλοκαίρι του 2013 και μάλιστα τότε την είχα ακριβοπληρώσει, έκανε 1000 Ευρώ. Ήμουνα όμως απόλυτα ευχαριστημένος, μέχρι την στιγμή που πήρε την τελευταία αναβάθμιση 2126. Από τότε σταμάτησε να συνεργάζεται με τα στικάκια μου και με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο, στον οποίο έχω γραμμένες αρκετές ταινίες, δηλαδή σταμάτησε να λειτουργεί το ενσωματωμένο της media player. Συγκεκριμένα μόλις της συνδέσεις κάποιο στικάκι ή σκληρό, σου λέει αμέσως ότι συνδέθηκε νέα συσκευή, πατάς το ο.κ., αλλά στην συνέχεια καθυστερεί αρκετά και μετά σου βγάζει μήνυμα: (Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση της ενέργειας. Θα γίνει επιστροφή του MEDIA PLAY στην κύρια οθόνη). Το παράξενο είναι το εξής. Συνδέεις ένα στικάκι, την βάζεις και το μορφοποιεί και μετά κάνεις μια εγγραφή τηλεοπτικού προγράμματος. Μόλις την σταματήσεις την εγγραφή, σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις αναπαραγωγή. Τότε το δείχνει κανονικότατα το εγγεγραμμένο πρόγραμμα. Αν όμως πας να το δεις άλλη στιγμή, αναγνωρίζει μεν ότι είναι δικό της στικάκι και σου λέει ότι υπάρχουν εγγεγραμμένα προγράμματα, πατάς το ο.κ. και μετά πάλι καθυστερεί και τελικά σου βγάζει το μήνυμα που έγραψα παραπάνω. Εγώ δεν είμαι τεχνικός, αλλά το όλο θέμα μοιάζει σα να είναι πρόβλημα στο software και όχι στο hardware, εξάλλου τo παρουσίασε μετά την αναβάθμιση. Έκανα επαναφορά εργοστ. δεδομένων, αλλά τίποτα. Επικοινώνησα φυσικά με την samsung, μέσω της απομακρυσμένης διαχείρισης μπήκαν στο service menu, έκαναν ότι έπρεπε να κάνουν, αλλά δεν διορθώθηκε το θέμα. Μου είπαν να την στείλω για service και φυσικά να πληρώσω, φτιάξει δεν φτιάξει, για κάτι που χάλασαν αυτοί. Ακόμα δοκίμασα και να ξαναπεράσω το λογισμικό με στικάκι, που το κατέβασα από το επίσημο site, αλλά δεν το δέχεται προφανώς επειδή έχει το ίδιο νούμερο η αναβάθμιση με αυτή που έχει περασμένη τώρα. Ίσως αν έρθει νέα αναβάθμιση....Επικοινώνησα και με το service της samsung εδώ στα Χανιά απ' όπου σας γράφω και δεν έρχονται να την πάρουν από το σπίτι μου, αλλά πρέπει να τους την πάω εγώ!! Το δε service τους είναι σε κεντρικό σημείο και αν σταματήσω για να ξεφορτώσω (αν χωράει στο αυτοκίνητό μου), θα ακούσω δεκάδες κορναρίσματα....Είμαι απόλυτα απογοητευμένος με την samsung....
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Φαντάσου μια καφετέρια. Ξαφνικά μπαίνει μία άγνωστη γυναίκα μέσα και φωνάζει δυνατά να ακούσουν όλοι:
Είμαι Απόλυτα απογοητευμένη με τον σύζυγο μου!
Καθώς είναι μια άγνωστη πρέπει οπωσδήποτε να ακούσουμε και την γνώμη του συζύγου.
 

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Απάντηση: Re: Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

Φίλε μου κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου. Προτού γράψεις όμως το ευφυολόγημά σου, θα έπρεπε να σκεφτείς ότι εγώ από το 2013 που έχω την συγκεκριμένη τηλεόραση μέχρι τώρα, ήμουνα ένας απόλυτα ικανοποιημένος άνθρωπος μαζί της. Το όλο πρόβλημα προέκυψε μετά την αναβάθμιση. Φταίω εγώ σε κάτι; Την τηλεόραση αυτή την χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για θέαση ταινιών από τον εξ. σκληρό μου δίσκο. Έχω καμία όρεξη, εν μέσω τέτοια οικονομικής κρίσης να αγοράσω καινούργια τηλεόραση;
 
Last edited:

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Απάντηση: Re: Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

Αν εννοείς την samsung του εξωτερικού, ναι έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα! Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την χρήσιμη απάντησή σου, θα τους στείλω ένα mail.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Πως η τηλεόραση πήρε την τελευταία αναβάθμιση; Εσύ την έβαλες;
 

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Νίκο μου της έχω κάνει άπειρες φορές επαναφορά εργοστ. δεδομένων και δεν έγινε τίποτα. Την έχω αφήσει εκτός ρεύματος ώρες και τίποτα. Αλλά και μέσω της απομακρυσμένης διαχείρισης (που έγινε δυο φορές, δηλαδή οι άνθρωποι μου όρισαν δυο ραντεβού και υπήρξαν ευγενέστατοι, οφείλω να πω), πάλι δεν έγινε τίποτα. Με την απομακρυσμένη διαχείριση, ο τεχνικός μπήκε στο service menu και ξαναρύθμισε όλες τις θύρες, αλλά τίποτα. Επίσης μέσω του service menu, γίνεται όπως μου είπε πιο αποτελεσματική επαναφορά εργοστ. δεδομένων, από αυτήν που μπορούμε να κάνουμε εμείς, αλλά πάλι δεν έγινε κάτι. Από εμένα νομίζω δεν μπορεί να γίνει κάτι, εκτός αν έρθει κάποια νέα αναβάθμιση. Αναγκαστικά πρέπει να βρω τρόπο και χρόνο για να τους την πάω στο service και φυσικά να πληρώσω είτε την φτιάξουν, είτε απλά επειδή την έλεγξαν. Και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να δώσω κανένα πανηντάρικο και να πάρω ένα εξωτερικό media player που θα συνδέεται μέσω hdmi, που οι θύρες αυτές τουλάχιστον δεν μου έβγαλαν πρόβλημα.
 

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Απάντηση: Re: Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

Φίλε aikon την τελευταία αναβάθμιση την πήρε μέσω του internet. Με ενημέρωσε η ίδια ότι υπήρχε νέα αναβάθμιση και την έβαλα να την πάρει, όπως είχα κάνει και άλλες φορές στο παρελθόν, γιατί η τηλεόραση είναι του 2013, αλλά σε όλες τις προηγούμενες αναβαθμίσεις όλα είχαν πάει ρολόι. Πιθανόν κάτι να παίχτηκε στην τελευταία. Βέβαια ισχύει και αυτό που λενε πολλοί, ότι αφού σου δουλεύει καλά τι το πειράζεις και έχουν δίκιο. Στο κινητό μου επίσης samsung τις έχω κόψει τις αναβαθμίσεις και δουλεύει τέλεια....
 
Last edited:

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Απάντηση: Re: Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

Ακριβώς Νίκο παραμένει το γαμώτο....Ίσως τελικά δεν πρέπει να ασχοληθώ καθόλου με το service τους και να χάσω χρόνο, χρήμα, ηρεμία και τελικά να δώσω το πενηνταρικάκι ή κάτι παραπάνω και να πάρω ένα εξωτερικό media player, που ίσως θα είναι και καλύτερο από το ενσωματωμένο, γιατί το δικό της τα τελευταίας γενιάς matroska δεν τα έπαιζε. Ξέρει κανείς κάποιο καλό τέτοιο μηχανάκι;
 
Σίγουρα θα είναι καλύτερο,μην το συζητάς.Μια που είσαι μέλος πλέον δεν περνάς και απο το στέκι των media players να σε κατατοπίσουν οι εξαιρετικοί συνάδελφοι;Ουδέν κακό αμιγές κακού.Φιλιά στα αγαπημένα Χανιά,αν πας Κουκουβάγια χτύπα ένα igloo για μένα!!
 

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Απάντηση: Re: Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

Φίλε aikon όλα τα στικάκια μου και τους σκληρούς μου πριν την αναβάθμιση τα έπαιζε. Τα συγκεκριμένα τα έχω δοκιμάσει όλα και σε άλλες tv και σε pc και είναι εντάξει. Επίσης δοκίμασα και άλλα στικάκια και σκληρούς και το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο...Αλλά όπως έγραψα και στο πρώτο μου μήνυμα, ακόμα και στικάκια δικά της, διαμορφωμένα από την ίδια δεν τα παίζει, παρά μόνον αν την βάλεις να κάνει αναπαραγωγή αμέσως μετά από κάποα εγγραφή. Τότε τα παίζει, αν πας να τα δεις άλλη φορά, όχι. Γι αυτό είπα ότι μοιάζει με θέμα software.
 

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Απάντηση: Re: Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

Φίλε Νίκο, ο ιδιοκτήτης της κουκουβάγιας είναι κολλητός και όποτε πάω με παρέα, χτυπάμε και igloo και ζουμερό(σοκολατόπιτα) και λεμονόπιτα...
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Re: Απόλυτα απογοητευμένος με την samsung

σε δικια μου samsung es7000 μετα απο αναβαθμιση (απο στικακι) σταματησε η λειτουργια κινησης και φωνης!! εφυγε και σαν επιλογη μαλιστα..μετα απο αλλη αναβαθμιση ξαναγυρισε!..η αναβαθμιση εννοειται ηταν για το συγκεκριμενο μοντελο απο την επισημη samsung gr
 

michalis_a

New member
15 May 2018
54
Υποψιάζομαι κι εγώ ότι αν παρουσιαστεί νέα αναβάθμιση ίσως το πρόβλημα να διορθωθεί, αλλά μέχρι τότε παπα ταινίες...γι αυτό σκέφτομαι την λύση αγοράς εξωτ.media player, ή την αγορά νέας tv,αν έβρισκα κάποια καλή προσφορά στα μαγαζιά.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
νομιζω αν την πας στο σερβις,θα πεταξεις τσαμπα τα λεφτα σου,αφου την εχουν κοιταξει με την απομακρυσμενη βοηθεια και δεν εγινε τιποτα.
Τα λεφτα που θα σου ζητησουν για το τιποτα,καλυτερα να τα δωσεις για να παρεις εναν εξωτερικο πλειερ και να κανεις και τη δουλεια σου καλυτερα.
Και που ξερεις,καποια στιγμη μπορει να βγει καινουριο φιρμγουερ και να επανελθει στα συγγαλα της.