G80 με Viltrox EF M2 και Sigma 17-50 2.8 κανείς ? ? ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

microcosmos

New member
16 February 2009
20
Θα ήθελα την άποψη καποιου με τον αναλογο εξοπλισμο γιατι το τοπιο στο δικτυο δεν ειναι ξεκαθαρο.
Δεν εχω βρει στο επισημο site της Viltrox συμβατοτιτα με την G80/81/85 αλλα απο καποια forums ειδα οτι ο ανταπτορας υποστηριζει την μηχανη για καποιους φακους τουλαχισθον. Φυσικα δεν βρηκα τιποτα περι του συγκεκριμενου Sigma 17-50 f2.8 με I.S. Δεν με ενδιαφερει τοσο να δουλευει το A.F. οσο το διαφραγμα και το I.S.
 

microcosmos

New member
16 February 2009
20
Εστω κάποιος με τον συγκεκριμένο αντάπτορα (Viltrox EF M2 - Canon EF to m43) απο θεσσαλονίκη για μια γρήγορη δοκιμή?
Θα του ειμαι υπόχρεος.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
δεν νομίζω ότι θα βρεις Ελλάδα ευκολα πληροφορίες απο τον συγκεκριμένο συνδιασμό που ζητας, ριξε μια ματιά στο διαδίκτυο (ειδικά στο dpreview εχω διαβασει για διάφορους συνδιασμούς και δεν βγαζεις εύκολα άκρη) μιας και Ελλάδα δεν εχει πολυκυκλοφορήσει ο ανταπτορας Viltrox EF Μ2 και εφόσον κανεις τον έχει πρέπει να τον αναβαθμίσει και στο τελευταίο firmware για να είσαι σίγουρος με τι δουλευει σωστά
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Εγώ τον έχω στην GH5 με τον Sigma 18-35 f1.8.
Δουλεύουν όλα καλύτερα από το αναμενόμενο.
Metabones στο 1/3 της τιμής.

Για τον συνδυασμό που ρωτάς δεν έχω άποψη αλλά δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.
Εδώ έχει μία λίστα με τους υποστηριζόμενους φακούς. Αυτόν που έχω εγώ δεν τον έχει στη λίστα και δουλεύει μια χαρά.

http://www.viltrox.com/en/index.php?m=index&a=show&cid=149&id=207#EF-M2%20version%202.2
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ο 18-35 δουλεύει μια χαρά είναι επιβεβαιωμένο αλλά κάθε συνδιασμος είναι διαφορετικός και είναι πολλοι που δεν δουλεύουν σωστά (από αυτούς που δεν είναι στη λίστα) , γιαυτο ας το ψάξει να βρει συγκεκριμένη αναφορά, υπάρχουν επίσης αρκετες διαφορες από κόπια σε κόπια ανταπτορα οπότε καλό είναι η αγορά να γίνει από μαγαζί με δυνατότητα αλλαγής.