Βάση προτζέκτορα για προβολή στο πάτωμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stefx

New member
15 January 2010
33
Καλησπέρα σε όλους,
αντιμετωπίζω ένα "πρωτότυπο" φαντάζομαι πρόβλημα. Θέλω να προβάλω εικόνα πάνω σε ένα τραπέζι και πάνω σε πάτωμα. Έχω στη διάθεσή μου αρκετά προβολικά (έναν short throw BENQ MW820ST και 3-4 άλλους, πάλι ΒΕΝQ αλλά μια και τους έχουν δανειστεί αυτή τη στιγμή δεν έχω τα μοντέλα πρόχειρα ). Η μια εικονα που θα προβάλλω είναι 50χ75 (στο τραπέζι) και η άλλη στο πάτωμα περίπου 1.5χ2 μέτρα.
Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποια βάση η οποία να είναι κατάλληλη για τέτοια εφαρμογή (π.χ σε ένα σχήμα Γ με ρυθμιζόμενο καθ'υψος το πάνω μέρος). Με ένα πρόχειρο ψάξιμο δε βρήκα κάτι διαθέσιμο. Σκέφτομαι ακόμα και κλασσική βάση οροφής (όπως αυτή https://www.skroutz.gr/s/7179477/Brateck-PRB-2G.html) που θα βιδώσω στο γείσο του τοιχου και θα κοιτάει κάτω αλλά φοβάμαι μηπως έχει θεμα βάρους, άσε που θέλω μεγαλύτερη ευελιξία στην καθ'ύψος ρύθμιση (μια πρόχειρη δοκιμή που έκανα με τον short throw, για την προβολή στο πάτωμα, τον προσάρμοσα σε έναν καλόγερο-ναι μη γελατε- και ήταν δεν ήταν 1.5 μέτρο απο το πάτωμα για να μου δώσει το μεγεθος της εικονας που ήθελα..)
Έχουμε κάποιες πατέντες φτιαγμένες (κοντρα πλακέ στο οποιο βιδώνουμε τον προτζεκτορα και το κρεμαμε καθετα) αλλά η ακρίβειά τους είναι, να μην πω τι. Έχετε καμιά ιδέα;
Ευχαριστώ πολύ