Αγορά 55" - Έως 600 - Αδαής όσο δεν πάει!

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Καλησπέρα σε όλους, postάρω για 1η φορά.

Έχω αποφασίσει ότι σίγουρα θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση στις 55". Περίπου 2,5m απόσταση θέασης. 4κ UHD
Με ενδιαφέρει για ταινίες και αθλητικά.
Πολύ συχνή θέαση σε σκοτάδι.
Το budget μου δυστυχώς τερματίζει στα 600 , ίσως με μια σημαντική υπέρβαση για μένα στα 650 .
Προτιμώ Samsung, LG και Sony.
Nice to have: Smart TV, HDR, Miracast και DVBC T2

1. Υπάρχει κάποια τηλεόραση αρκετά αξιοπρεπής στα όρια του budget μου και για τις όποιες επιθυμίες μου;
2. Υπάρχει νόημα να περιμένω το mundial για κάποια προσφορά;
3. Σκέφτομαι να αποφύγω τα μεγάλα καταστήματα λόγω κόστους, υπάρχουν κάποιος κίνδυνος αν πάω online σε καταστήματα εντός της περιφέρειας μου;

Αν μου διέφυγε κάτι για να διευκολύνω, ενημερώστε με να το συμπληρώσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και όποια συμβουλή ακολουθήσει.
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Καλησπέρα σε όλους, postάρω για 1η φορά.

Έχω αποφασίσει ότι σίγουρα θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση στις 55". Περίπου 2,5m απόσταση θέασης. 4κ UHD
Με ενδιαφέρει για ταινίες και αθλητικά.
Πολύ συχνή θέαση σε σκοτάδι.
Το budget μου δυστυχώς τερματίζει στα 600 , ίσως με μια σημαντική υπέρβαση για μένα στα 650 .
Προτιμώ Samsung, LG και Sony.
Nice to have: Smart TV, HDR, Miracast και DVBC T2

1. Υπάρχει κάποια τηλεόραση αρκετά αξιοπρεπής στα όρια του budget μου και για τις όποιες επιθυμίες μου;
2. Υπάρχει νόημα να περιμένω το mundial για κάποια προσφορά;
3. Σκέφτομαι να αποφύγω τα μεγάλα καταστήματα λόγω κόστους, υπάρχουν κάποιος κίνδυνος αν πάω online σε καταστήματα εντός της περιφέρειας μου;

Αν μου διέφυγε κάτι για να διευκολύνω, ενημερώστε με να το συμπληρώσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση και όποια συμβουλή ακολουθήσει.

Λογω του οτι θελεις να συνδυασεις Αθλητικα αλλα και ταινιες, αλλα και θεαση σε σκοταδι ειναι λιγο περιεργη η φαση σου. Για αθλητικα θα σου προτεινα καποια με IPS panel αλλα για ταινιες και σκοταδια πρεπει να πας σε VA panel. Κατ εμε πρεπει να περιμενεις λιγο και να κανεις μια οικονομια για να φτασεις σε ενα μπατζετ που θα σε περνει να αγορασεις μια τηλεοραση με πραγματικα 100Hz refresh rate. Στο μπατζετ που κυμαίνεσαι εσυ, και σε 55 ιντσες πας για 50Hz και ψευδο HDR. Καισ σιγουρα 8 bit πανελ. Δυσκολα τα πραγματα
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Λογω του οτι θελεις να συνδυασεις Αθλητικα αλλα και ταινιες, αλλα και θεαση σε σκοταδι ειναι λιγο περιεργη η φαση σου. Για αθλητικα θα σου προτεινα καποια με IPS panel αλλα για ταινιες και σκοταδια πρεπει να πας σε VA panel. Κατ εμε πρεπει να περιμενεις λιγο και να κανεις μια οικονομια για να φτασεις σε ενα μπατζετ που θα σε περνει να αγορασεις μια τηλεοραση με πραγματικα 100Hz refresh rate. Στο μπατζετ που κυμαίνεσαι εσυ, και σε 55 ιντσες πας για 50Hz και ψευδο HDR. Καισ σιγουρα 8 bit πανελ. Δυσκολα τα πραγματα

Θα σεβαστώ την εμπειρία σου επι του θέματος.
Σε τι ποσό θα πρέπει να κυμανθώ και τι θα βελτιωνόταν;
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Θα σεβαστώ την εμπειρία σου επι του θέματος.
Σε τι ποσό θα πρέπει να κυμανθώ και τι θα βελτιωνόταν;

Μαλλον θα σε απογοητευσω οσο αφορα το μπατζετ...πρεπει να φτασεις το χιλιαρικο.
Θα παρεις 100Hz, πολυ καλυτερο HDR(οχι κορυφαιο), και VA πανελ σιγουρα. Καλυτερα χρωματα, καλυτερο μαυρο, και ελαχιστοποιεις και την πιθανοτητα του clouding!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 55" έως 600- Αδαής όσο δεν πάει!

Για τη χρήση που αναφέρθηκε, ιδανική λύση θα είναι η LG A7V, άμα φτάσει σύντομα στα 900 ευρώ (έστω και χωρίς 4K ανάλυση). Αρκεί να μπορεί να γίνει ανάλογη υπέρβαση οικονομικά. Εναλλακτικά, κάποια εκ των Samsung M7xxx και Sony XE85xx. Εφόσον, δεν μπορεί να αυξηθεί το budget, στις 55" υπάρχουν επιλογές με 50 Hz panels.
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Απάντηση: Αγορά 55" έως 600- Αδαής όσο δεν πάει!

Για τη χρήση που αναφέρθηκε, ιδανική λύση θα είναι η LG A7V, άμα φτάσει σύντομα στα 900 ευρώ, έστω και χωρίς 4K ανάλυση. Αρκεί να μπορεί να γίνει ανάλογη υπέρβαση οικονομικά. Εναλλακτικά, κάποια εκ των Samsung M7xxx και Sony XE85xx. Εφόσον, δεν μπορεί να αυξηθεί το budget, στις 55" υπάρχουν επιλογές με 50 Hz panels.

Τα δεδομενα που θετει σχετικα για τις αναγκες του το 50αρι πανελ δεν του κανει ουσιαστικα. Κι επισης νομιζω οτι μιλησε εξαρχης για 4Κ. Οπως και να χει το μπατζετ πρεπει να το ανεβασει πιστευω
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Προτείνω την Sony xe7096
Ψάξε την στο Skroutz είναι λίγο πάνω από 600 ευρώ αλλά σε Black Friday ήταν 599 άρα ίσως ξαναπέσει
 

Alex_36

Established Member
13 May 2018
205
Απάντηση: Re: Αγορά 55" - Έως 600 - Αδαής όσο δεν πάει!

Προτείνω την Sony xe7096
Ψάξε την στο Skroutz είναι λίγο πάνω από 600 ευρώ αλλά σε Black Friday ήταν 599 άρα ίσως ξαναπέσει

Στις μεγαλες αλυσιδες την εχουν σχεδον 700 ευρω. Και δεν την ριχνουν καθολου με παζαρι!!
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Αγορά 55" - Έως 600 - Αδαής όσο δεν πάει!

Προτείνω την Sony xe7096
Ψάξε την στο Skroutz είναι λίγο πάνω από 600 ευρώ αλλά σε Black Friday ήταν 599 άρα ίσως ξαναπέσει


Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Να πάω μέχρι τα 600-650 (Η συγκεκριμένη SONY, είναι σε αυτά τα όρια), είναι μια υπέρβαση που μπορώ να κάνω. Σίγουρα δε θα ξεπεράσω αυτά τα ποσά.

Η ερώτηση λοιπόν είναι: ποιά είναι η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω που να καλύπτει όσο το δυνατόν τα περισσότερα κριτήρια που έθεσα; Είναι όντως η SONY που ανέφερε ο φίλος;

Προφανώς καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να συμβιβαστώ σε πολλά επίπεδα.
Οι 55αρες samsung και lg που είναι στα 550-600 είναι τόσο χάλια που δεν τις προτείνει κανείς; Γιατί κάπου εκεί νόμιζα ότι θα κατέληγα πριν απο τη συζήτησή μας εδώ.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Οι 55αρες Samsung σε αυτα τα λεφτα (αρα σειρα 6) δυστυχως ερχονται με lottery panel αρα παιζει αν θα ειναι VA ή PLS. Οι LG ειναι σιγουρα IPS. Απο τη στιγμη που την θες και για ταινιες δεν προκειται να στις προτεινει κανεις καθως για ταινιες μονο VA ή φυσικα OLED αλλα καμια OLED δεν θα πεσει στα 700 ποσο μαλλον πιο κατω.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Οι επιλογές σου είναι λίγο περιορισμένες. Δες από κοντά τη 55' Samsung mu6120 και την 55' Sony xe7096. Απέφυγε την αντίστοιχη LG γιατί έχει Ips πάνελ. Όλες αυτές είναι στα 50hz.
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Αγορά 55" - Έως 600 - Αδαής όσο δεν πάει!

Οι επιλογές σου είναι λίγο περιορισμένες. Δες από κοντά τη 55' Samsung mu6120 και την 55' Sony xe7096. Απέφυγε την αντίστοιχη LG γιατί έχει Ips πάνελ. Όλες αυτές είναι στα 50hz.

Οπότε να πάω προς 7096 που σίγουρα θα χει AV panel?
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Αγορά 55" - Έως 600 - Αδαής όσο δεν πάει!

Τσίμπησα την Sony 7096 στα 560
 

Chieftis

New member
16 May 2018
37
Απάντηση: Re: Αγορά 55" - Έως 600 - Αδαής όσο δεν πάει!

καλοθεατη, γραψε εντυπωσεις αν θες.

Είμαι εντελώς αδαής για να κάνω ανάλυση όπως εσείς.
Σίγουρα όμως στα λεφτά που την πήρα θεωρώ ότι ήταν ότι καλύτερο.
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό αλλά σίγουρα κάνω βασική χρήση.
Απο εικόνα και ήχο πάντως σαν εντελώς ερασιτέχνης, φαντάζει μια χαρά.