βελτιωση ηχου smart tv, media player, pc, σε στερεοφωνικο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vamei

New member
14 June 2011
24
Γεια σας παιδια. Εχω μια smart tv panasonic TX-40CS520B την οποια εχω συνδεσει με εναν δικαναλο ενισχυτη. Τα ηχεια ειναι παθητικα Audio Pro. Η συνδεση ειναι απο την εξοδο ακουστικων της τηλεορασης σε rca aux του ενισχυτη. Χρησιμοποιω πολυ τακτικα το deezer, youtube, spotify κ.ά. κι ακουω μουσικη. Επισης στο στερεοφωνικο εχω συνδεσει κι ενα media player popcornhour A-210 που ακουω mp3. Επισης πολλες φορες συνδεω wireless το ταμπλετ με smart tv κι ακουω απο το στεροφωνικο. Ο ηχος ομως νομιζω μπορει να βελτιωθει γιατι δεν ειναι κι ο,τι καλυτερο. Θα ηθελα να με συμβουλεψετε τι μπορω να κανω για να βελτιωσω τον ηχο που προφανως ειναι ψηφιακος. Ευχαριστω πολυ!

View attachment 152068View attachment 152069View attachment 152070
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Μία λύση είναι η αγορά ενός Dac που νά έχει εισόδους usb ,coaxial ,optical ,ώστε αυτό να μετατρέπει και στη συνέχεια να τροφοδοτεί τον ενισχυτή .
Επίσης θα μπορούσες να αγοράσεις ενα φθηνό λαπτοπ ,ώστε να το χρησιμοποιείς σαν πηγή αφού συνδέσεις την usb που έχει με το dac.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αν η tv εχει εξοδο με οπτικη ινα δοκιμασετο (αν εχεις φυσικα ντακ που δεχεται οπτικη ή κατευθειαν στο ενισχυτη αν εχει βεβαια τετοια εισοδο)
Αν η tv σου εχει scart (αν δεν κανω λαθος εχει) τοτε μπορεις με αυτο
https://www.amazon.co.uk/SCART-Adapter-PHONO-S-VHS-OUT-Black/dp/B000JJ5FLG
να παρεις ηχο ΙΣΩΣ πιο καλυτερο απο τα ακουστικα.
Δεν χανεις τιποτα....το ανταπτορακι ειχει αστειο κοστος.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πετρε
Στην tv μου εχω κανει συνδεση με οπτικη στο dac μου και με αυτο το ανταπτορακι στον προ.
Προτιμω το ανταπτορακι γιατι παιζει πιο δυνατα και δυναμικα.
Τωρα για χροιες και αλλα χαρωπα ,δεν ασχοληθηκα καν!!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Μιχάλη ,αφού το λές ,είναι δεκτό .
Εγώ το μόνο που έχω κάνει είναι η σύνδεση του δέκτη της Nova με οπτική με το RME .
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πετρο ολα αυτα που λεω ειναι
α) στην δικη μου τηλεοραση και
β) σε τηλεοπτικο σημα.
 

vamei

New member
14 June 2011
24
Ευχαριστω για τις απαντησεις... Αγορασα αυτον τον μετατροπεα, θα κανει δουλεια? Ειναι ποιοτικοτερη η αποδοση του ηχου οταν κανουμε αυτη με οπτικη κι rca ή απο τα ακουστικα της τηλεορασης στον ενισχυτη?

20161213150013_525cbe40.jpeg
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αυτό που αγορασες είναι ένα, στην ουσία, μικρό dac.
Τώρα αν παίζει καλύτερα ή χειρότερα θα το διαπιστώσεις μόνος σου ,στο σύστημά σου.
Οπότε περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!!

Αλήθεια από που το πήρες και πόσο?
 

vamei

New member
14 June 2011
24
Αυτό που αγορασες είναι ένα, στην ουσία, μικρό dac.
Τώρα αν παίζει καλύτερα ή χειρότερα θα το διαπιστώσεις μόνος σου ,στο σύστημά σου.
Οπότε περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!!

Αλήθεια από που το πήρες και πόσο?

Το αγορασα απο εδω 10 ευρω
 

vamei

New member
14 June 2011
24
Λοιπον παιδια εκανα καποιες δοκιμες απο deezer και spotify (στην δωρεαν εκδοση) απο την τηλεοραση προς το στερεοφωνικο και η διαφορα στον ηχο ειναι εμφανης! Ποιο καθαρος ηχος και κρυσταλλινος! Πριν ακουγα πιο θαμπα ειδικα τα μπασα... Για 10 ευρω ειναι αξιολογο! Ειναι στα 24 bit / 96 kHz δεν ξερω τι σημαινει αυτο...
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Έκανες μία πολύ καλή αγορά.
24-bit 96KHz με 10 ?

Μας άνοιξες τα μάτια , γιατί εμείς δίνουμε από 600 -2000 για κάτι όμως πιο μεγάλο που ουσιαστικά κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά
Τι να πω ?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
ακριβώς την ίδια, εάν το ζητούμενο είναι να πας το πρωί στο γραφείο, να κάνεις 4 ραντεβού σε πελάτες, να κάψεις λίγη βενζίνη και το απόγευμα να επιστρέψεις σπίτι .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Ας λάβουμε υπ όψιν ότι ο φίλος vamei μόλις τώρα δέχθηκε τα πρώτα ερεθίσματα και αναζήτησε βελτίωση σ αυτό που ακούει .
Ας το δούμε από τη θετική πλευρά ότι δηλαδή του μπήκε το <μικρόβιο> και έτσι βρήκε το πιό εύκολο και φθηνό τρόπο να βελτιώσει το άκουσμα του .
 

vamei

New member
14 June 2011
24
Παιδια ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το θεμα μου...! Ειμαι φιλη κι οχι φιλος :eek:perator: Και ναι, εχω μεγαλη αγαπη στο hi-fidelity γενικοτερα ειμαι επιδεκτικη σε συμβουλες για την ποιοτικοτερη ακουστικη πραγματικοτητα. Εχει ανοιχτει ενας πολυ πλουσιος κοσμος μεσω των deezer, spotify, tidal, qobuz κ.α. που μας δινουν την ευκαιρια να ακουμε τα παντα σχεδον, κατι που στο παρελθον κοστιζε ακριβα και υπηρχε μονο στη φαντασια μας...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Παιδια ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το θεμα μου...! Ειμαι φιλη κι οχι φιλος :eek:perator: Και ναι, εχω μεγαλη αγαπη στο hi-fidelity γενικοτερα ειμαι επιδεκτικη σε συμβουλες για την ποιοτικοτερη ακουστικη πραγματικοτητα. Εχει ανοιχτει ενας πολυ πλουσιος κοσμος μεσω των deezer, spotify, tidal, qobuz κ.α. που μας δινουν την ευκαιρια να ακουμε τα παντα σχεδον, κατι που στο παρελθον κοστιζε ακριβα και υπηρχε μονο στη φαντασια μας...

Συγγνώμη για την αλλαγή φύλου ,καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σου και μείς θα είμαστε εδώ για να βοηθούμε όσο μπορούμε
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: βελτιωση ηχου smart tv, media player, pc, σε στερεοφωνικο

Ειναι στα 24 bit / 96 kHz δεν ξερω τι σημαινει αυτο...

Είναι το.μέγιστο της δειγματοληψίας του αρχείου που μπορεί.να.δεχθεί αυτό που αγόρασες.

Για την δουλειά που το θες, σε υπερκαλύπτει.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk