Dual Sim & Viber ή WhatsApp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Αγαπητοί φίλοι επειδή δεν μπορώ πια να κουβαλάω 2 κινητά θα πάω προς δίκαρτο.
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής προς τους χρήστες Viber/WhatsApp


Από τον έναν αριθμό πχ.Επαγγελματικό τον 2ο μπορώ να χρησιμοποιώ και τις 2 εφαρμογές ?
Στον 1ο Προσωπικό δεν θέλω να χρησιμοποιώ τις 2 εφαρμογές ώστε να φαίνεται το νούμερό μου.


Αυτό γίνεται ?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Απλώς θα σεταρεις και τις 2 με τον έναν αριθμό και ο άλλος δεν υπάρχει λόγος να φαίνεται κάπου.

Το πρόβλημα θα ήταν αν ήθελες να χρησιμοποιείς την ίδια εφαρμογή κατ επιλογή και με τους 2 αριθμούς κάτι που λογικά δεν γίνεται.

Επειδή παντως δεν έχω εμπειρία με 2καρτα, ίσως να μου διαφεύγει και κάτι.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Γιατί να μην γίνεται?
Και να χρησιμοποιήσεις τους δύο αριθμούς θα μπορούσε να γίνει αν το τηλέφωνο που έχεις το υποστηρίζει. Να έχεις δηλαδή την ίδια εφαρμογή με διαφορετικό τηλέφωνο
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Δηλαδή έτσι όπως το ακούω όταν σετάρω την 1η γραμμή prive βάζω τον αριθμό της 2ης στις εφαρμογές και ομοίως για την 2η
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Τι εννοείς με το prive? Για να συνδεθείς στο viber βάζεις αριθμό τηλεφώνου, βάζεις όποιον αριθμό απο τους δύο θέλεις. Για το whatsap δεν ξέρω αλλά μάλλον με αυτή τη λογική δουλεύει. Τώρα αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και τους δύο αριθμούς για να έχεις δύο λογαριασμούς στο viber θα πρέπει το τηλέφωνο να υποστηρίζει dual apps, να έχει επιλογή δηλαδή να έχεις δύο ίδιες εφαρμογές με διαφορετικούς λογαριασμούς η κάθε μία
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Όχι δεν το πάω τόσο πολύπλοκα.

Η Χρήση είναι ως εξής

1ος αριθμός Prive ο οποίος και δεν θα τον δηλώσω σε καμία εφαρμογή.

2ος αριθμός Business στον οποίο και θα τον δηλώσω και στις 2 εφαρμογές .

Αυτό σημαίνει ότι παρόλο που έχω δίκαρτο αυτοί που θα μιλάω με τις 2 εφαρμογές θα βλέπουν μόνο τον δηλωμένο (business) αριθμό και όχι τον Prive . Σωστά ?

Απλά φοβάμαι μην φανεί κάπου ο Prive αριθμός που δεν το θέλω
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ο αριθμός που θα εμφανίζεται θα είναι αυτός με τον οποίο έχεις κάνει login στις εφαρμογές. Ο άλλος δεν θα φαίνεται πουθενά
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Υπό την προυπόθεση ότι το τηλέφωνο θα υποστηρίζει dual apps άρα θα μπορέσεις να έχεις 2 λογαριασμούς viber πχ ,στην ιδια συσκευή.
Έγω πάντως δεν ξέρω καμία τέτοια.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Xiaomi, Huawei, OnePlus έχουν αυτή τη δυνατότητα αλλά δεν θέλει κάτι τέτοιο ο DimAsi