Ποσες ιντσες να παρω;

beriotis2

New member
18 May 2018
6
Καλημερα. Εχω ενα μονιτορ-τηλεοραση εδω και 5 χρονια που ειναι 20’’ . Καθομαι σε γραφειο και βλεπω Cosmote tv, παιζω playstation αλλα το χρησιμοποιω και ως υπολογιστη. Πλεον θα παω σε smart tv.με προβληματιζει ομως το ποσες ιντσες να παρω. Επειδη θα ειναι στο γραφειο μου και θα βλεπω απο αποσταση ενος μετρου, θα προτεινατε 40αρα ή θα στραβωθω;Επισης, να παω σε 4κ 43αρα ή δεν αξιζει;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
32" αν μιλάμε για 1080p, 40"-43" αν μιλάμε για 2160p. Υπολογίζω οτι κάθεσαι σε βαθύ σχετικά γραφείο και οτι η απόσταση των ματιών σου από την οθόνη είναι περίπου 80-90cm

Είχα 40" 4κ στο γραφείο μου από τους 90εκ απόσταση και δεν στραβώθηκα καθόλου.....ήταν ιδανικά.

Καλώς Όρισες στο φόρουμ!!! -bye-
 

beriotis2

New member
18 May 2018
6
Καλως σας βρηκα!Σκεψου ενα ορθογωνιο γραφειο!κλασσικο διαβασματος!περναω την μιση μερα εκει λογω δουλειας και η τηλεοραση συνεχεια παιζει!Για αυτο σκεφτομαι αν η 40αρα ειναι μεγαλη!μη τυχον κουρασω τα ματια σε συνεχομενη θεαση!Η αποσταση που καθομαι με την οθονη ειναι περιπου 1.5 χερι!
 
Last edited by a moderator:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ποσες ιντσες να παρω;

Καλως σας βρηκα!Σκεψου ενα ορθογωνιο γραφειο!κλασσικο διαβασματος!περναω την μιση μερα εκει λογω δουλειας και η τηλεοραση συνεχεια παιζει!Για αυτο σκεφτομαι αν η 40αρα ειναι μεγαλη!μη τυχον κουρασω τα ματια σε συνεχομενη θεαση!Η αποσταση που καθομαι με την οθονη ειναι περιπου 1.5 χερι!

Θεός! :flipout:

Τι ύψος εχεις περίπου (για να υπολογίσω πόσα εκ περίπου είναι το χέρι σου)


.......αυτό αν δεν εχεις μέτρο...αν έχεις μέτρο κανε τον κόπο και μέτρα την απόσταση από τα μάτια σου μέχρι το τζάμι για να μαστε σίγουροι.
 

beriotis2

New member
18 May 2018
6
Για αυτο ειπα 1.5 χερι επειδη δεν εχω μετρο!1.72 ειμαι! Και το 20αρι μονιτορ δεν με βολευει οταν ξαπλωνω να βλεπω ταινιες!Ασε που ειναι κι παλιας τεχνολογιας!Επισης ειδα οτι οι 4κ ειναι 40-43 ιντσες και λεω μηπως απο τετοια κοντινη αποσταση προκαλεσω βλαβη στα ματια μου ή θα κουραζομαι να κοιταω!οι περισσοτεροι μου λενε για 32αρα smart tv και οχι 4κ! Για αυτο γραφτηκα εδω,να ξεμπερδευτω και να αγορασω πριν το Μουντιαλ μια καλη τηλεοραση...
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Είσαι τυχερός, είμαι 176 ύψος......το χέρι μου από τον ώμο μέχρι τις άκρες των τεντωμένων δακτύλων είναι 70εκ. Οπότε άνετα σε παίρνει να πάρεις 40" με ενάμιση χέρι απόσταση....απλά 4Κ ανάλυση μόνο. Με 40" 1080p θα στραβωθείς.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Πόσες ίντσες να πάρω;

LCD είναι το monitor, LCD και η τηλεόραση που θα αγοραστεί. Ίδια τεχνολογία, λοιπόν. Απλά, θα έχουν διαφορά στις λάμπες (TFT, CCFL, LED). Ιδανικά, αν υπάρχει χώρος, κρατάς το monitor, μόνο για χρήση με τον υπολογιστή, αγοράζοντας μια 40"-43" τηλεόραση, για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις. Πάντως, στο ένα μέτρο είναι μια χαρά τέτοιου μεγέθους τηλεόραση. Κάποια full HD με VA panel, 50 Hz, θα στοιχίσει περίπου 300 ευρώ. Περισσότερα, για κάποια με 4Κ ανάλυση.
 

beriotis2

New member
18 May 2018
6
Σας ευχαριστω! Ειδα μια Samsung 4K 43 ιντσες γυρω στα 420 ευρω!δεν μπορω λογω χωρου να κρατησω το Μονιτορ! Η τηλεοραση θα γινει και οθονη υπολογιστη απλα εχω το λαπτοπ για την δουλεια μου και περιστασιακα το κανω οθονη υπολογιστη!Αρα να μην παω σε απλη τηλεοραση smart tv και να παω αμεσως σε λυση 4k 40αρα!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Πόσες ίντσες να πάρω;

Σε 43" ίσως πετύχεις τηλεόραση με IPS/PLS panel. Δηλαδή, με καλύτερες γωνίες θέασης, αλλά υποδεέστερο μαύρο και αντίθεση από VA panel, που είναι πιο πιθανό να βρεις σε 40". Αν δεν κάνω λάθος, η Samsung MU6100 διαθέτει VA panel και μάλλον θα σε ικανοποιήσει. Ίσως πάει κοντά στα 350 ευρώ στις επόμενες εβδομάδες. Δύσκολα να πάει πιο κάτω, σύντομα.
 

beriotis2

New member
18 May 2018
6
Συγκεκριμενα εχω σταμπαρει την 6122 στα 419 ευρω!και διαβαζω στο φορουμ καλες κριτικες!