Διακοπή χωρίς ποινή (λόγω μη υπογραφής και μη κάλυψης των αγώνων της ομάδα μου)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VaGyver

Established Member
6 November 2007
232
Στην περίπτωση που δεν υπογράψει η Νοβα συμβόλαιο ώστε να έχει την τηλεοπτική κάλυψη τον αγώνων της ομάδα μου (Παo), υπάρχει επαρκής -δικαιολογημένος- λόγος να ζητήσω την διακοπη του συμβολαίου μου?

Εξάλλου για αυτό τον λόγο και ανανέωσα το συμβόλαιο μου, να βλέπω την ομάδα μου. Το διαφημίζει κιόλας "Όλα για την ομάδα σου".
Αν δείχνει τα παιχνίδια τότε οκ, no problem.

Γνωρίζει κανείς?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Τα οικιακά συμβόλαια κατ ελάχιστον, έχουν σχετική πρόβλεψη πως η εταιρία δύναται να διαφοροποιήσει ανά πάσα στιγμή το περιεχόμενο της χωρίς αυτό να αποτελεί λόγο αζημίως καταγγελίας σύμβασης.
 

VaGyver

Established Member
6 November 2007
232
Το συμβόλαιο? Ποιο συμβόλαιο?
Οι τελευταίες ανανεώσεις ήταν όλες τηλεφωνικές.

Αν έχω, ειναι το πρώτο πρώτο όταν πρωτοπήγα στην Forthnet. Και αν το έχω και αυτό.

Αλλά υποθετικά, πες το έχω. Και με καλύπτει.
Δεν θα μπορούν να μου πουν ότι δεν ισχύουν οι όροι του, αλλά οι όροι του τελευταίου που δεν έχω καν, αφού έγινε τηεφωνικά.

Anyway, επειδή αρχκά δεν αποσκοπώ να διακόψω, δεν ψάχνω δικαιολογία. Ας ελπίσουμε ότι θα έρθουν σε συμφωνία με τις ομάδες και θα τα δείχνει τα παιχνίδια, οπότε δεν έχω λόγο να φύγω (τι να δείχνει δηλαδή, την Κ20 και την Κ17...)
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Απάντηση: Re: Διακοπή χωρίς ποινή (λόγω μη υπογραφής και μη κάλυψης των αγώνων της ο

Τα οικιακά συμβόλαια κατ ελάχιστον, έχουν σχετική πρόβλεψη πως η εταιρία δύναται να διαφοροποιήσει ανά πάσα στιγμή το περιεχόμενο της χωρίς αυτό να αποτελεί λόγο αζημίως καταγγελίας σύμβασης.

Διαφοροποιω δεν σημαινει καταργω!!! Ενα απλο video απο τις διαφημσεις αν παιχτει σε δικαστικη αιθουσα , θα εχει μεγαλη πλακα......
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Η τηλεφωνική συναίνεση περί σύναψης ή ανανέωσης συμφωνίας έχει ισχύ υπογεγραμένου συμβολαίου. Με απλά λόγια, όχι, δεν γίνεται να διακόψει κανείς αζημίως για οποιονδήποτε λόγο πέραν αύξησης τιμών.
 

adonis1

AVClub Enthusiast
7 April 2008
758
Η τηλεφωνική συναίνεση περί σύναψης ή ανανέωσης συμφωνίας έχει ισχύ υπογεγραμένου συμβολαίου.

Υπάρχει δεδικασμένο για αυτό ?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/3.pdf

ΕΕΤΤ, οι αποφάσεις της δημοσιεύονται σε ΦΕΚ όντας η αρμόδια ρυθμιστική αρχή για τις τηλεπικοινωνίες. Συγκεκριμένα όπως αναφέρεται παραπάνω, <<Έχετε τη δυνατότητα να συνάψετε σύμβαση μέσω τηλεφώνου, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, Διαδικτύου ή fax, χωρίς να απαιτείται να προσέλθετε στο κατάστημα για να υπογράψετε. >>
 
19 June 2006
35,671
Υπάρχει διαφήμιση της Nova που λέει ότι θα παίξει του χρόνου όλους τους αγώνες του Παναθηναϊκού? Το ''όλα για την ομάδα σου'', δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Αν κάνω σύμβαση π.χ. και περιμένω τους αγώνες της Κάτω Ραχούλας, θα δικαιούμαι να υπαναχωρήσω γιατί δεν δείχνουν την ομάδα μου ενώ το διάφημιζαν? Δεν...
 

MIKU

AVClub Addicted Member
7 May 2017
1,983
Δεν μπορείς να κόψεις, εκτός αν είχες βάλει όρο στο συμβόλαιο ότι η ομάδα ΤΑΔΕ θα είναι για 24 μήνες στη νοβα...αυτό δεν υπάρχει άρα...οι διαφημίσεις δε σημαίνουν απολύτως τίποτα.
 

adonis1

AVClub Enthusiast
7 April 2008
758
Η τηλεφωνική συναίνεση περί σύναψης ή ανανέωσης συμφωνίας έχει ισχύ υπογεγραμένου συμβολαίου.
Υπάρχει δεδικασμένο για αυτό ?

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/3.pdf

ΕΕΤΤ, οι αποφάσεις της δημοσιεύονται σε ΦΕΚ όντας η αρμόδια ρυθμιστική αρχή για τις τηλεπικοινωνίες. Συγκεκριμένα όπως αναφέρεται παραπάνω, <<Έχετε τη δυνατότητα να συνάψετε σύμβαση μέσω τηλεφώνου, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, Διαδικτύου ή fax, χωρίς να απαιτείται να προσέλθετε στο κατάστημα για να υπογράψετε. >>

Αυτό είναι από τον οδηγό του καταναλωτή για την τηλεφωνία και το διαδίκτυο.

στα δικαστήρια, πάντως και κατά την άποψή μου δεν έχει καμία τύχη (με ένα μέτριο δικηγόρο) ή όποια τηλεφωνική σύμβαση
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,171
Αυτό είναι από τον οδηγό του καταναλωτή για την τηλεφωνία και το διαδίκτυο.

στα δικαστήρια, πάντως και κατά την άποψή μου δεν έχει καμία τύχη (με ένα μέτριο δικηγόρο) ή όποια τηλεφωνική σύμβαση

Δηλαδή πιστευεις ότι θα βρεθεί κάποιος να δώσει ένα σκασμο λεφτά και δεκάδες ώρες από την προσωπική ζωή του
να τρέχει στα δικαστήρια για να γλυτώσει(υποτίθεται) ένα τέλος αποδέσμευσης η να καταγγείλει την σύμβαση του δωρεάν?
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Δηλαδή πιστευεις ότι θα βρεθεί κάποιος να δώσει ένα σκασμο λεφτά και δεκάδες ώρες από την προσωπική ζωή του
να τρέχει στα δικαστήρια για να γλυτώσει(υποτίθεται) ένα τέλος αποδέσμευσης η να καταγγείλει την σύμβαση του δωρεάν?

Πιστεύεις ότι υπάρχει εταιρία που θα πάει το θέμα στα δικαστήρια αντί να σ' αφήσει να φύγεις δωρεάν; Ούτε ο χρόνος της, ούτε τα έξοδα, ούτε η αμαύρωση της εικόνας της, ούτε και το ρίσκο του αποτελέσματος αξίζουν τον κόπο.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Διακοπή χωρίς ποινή (λόγω μη υπογραφής και μη κάλυψης των αγώνων της ο

Αυτό είναι από τον οδηγό του καταναλωτή για την τηλεφωνία και το διαδίκτυο.

στα δικαστήρια, πάντως και κατά την άποψή μου δεν έχει καμία τύχη (με ένα μέτριο δικηγόρο) ή όποια τηλεφωνική σύμβαση

http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=293

http://www.efpolis.gr/en/diasfalisi...sfalon-synallagon/59-polisi-apo-apostasi.html

Άρθρα 3β, 3γ, 3δ.
 

al capone

AVClub Enthusiast
8 July 2014
1,023
Η τηλεφωνική σύμβαση ισχύει από την στιγμή που η εταιρία στείλει τα συμβόλαια στον πελάτη, ο πελάτης τα υπογράψει και τα στείλει πίσω στην εταιρία. Aπό την στιγμή που ο πελάτης δεν τα υπογράψει για να τα στείλει πίσω στην εταιρία, δεν υπάρχει και δέσμευση, κατά κάποιο τρόπο δηλαδή ο πελάτης είναι αοριστου χρόνου, και οποτε θέλει τα μαζεύει και φεύγει.
Οταν πας παράδειγμα σε ένα κατάστημα, σε βάζουνε να υπογράψεις δέκα χαρτιά, από τη στιγμή όμως που για την ανανέωση δεν έχεις υπογράψει τίποτα, τι είναι αυτό που σε δεσμεύει σαν πελάτη? Η εταιρία απλά στέλνει κάτι χαρτιά στο mail, δεν λέει κάτι αυτό, σε ένα εκατομμύριο κόσμο μπορεί να τα στείλει, δεν σημαίνει αυτόματα πως έχει ένα εκατομμύριο πελάτες.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Όχι μόνο προφορική συμφωνία Γιάννη αλλά καταγεγραμμένη συμφωνία που αποδέχεσαι να καταγραφεί από την έναρξη της και που σου αναφέρονται όλοι οι όροι και η προϋποθέσεις του συμβολαίου προφορικά από την άλλη μεριά και εσύ αποδέχεσαι επιβεβαιώνοντας τα στοιχειά σου.(Αριθμός ταυτότητας , Α.Φ.Μ).