Βελτίωση τροφοδοσίας σε επαγγελματικό ενισχυτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

soco

Established Member
18 March 2015
193
Έχω έναν qsc isa450, η τροφοδοσία του περιλαμβάνει δύο γέφυρες 400v/25a,ενα μετασχηματιστη, 800va-1000va,βασει μεγέθους υπολογισμένος, και 4χ3300/100v ανά κανάλι πυκνωτες εξομάλυνσης.
Η δηλωμένη ισχύ είναι 2χ260/8,.2x425/4, 20-20khz,2x700/2, 1khz.
Πόσο μπορώ να αυξήσω τη χωρητικότητα τους χωρίς να μπω στη διαδικασία άλλων αλλαγών που θα αυξήσουν το κόστος...
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Οι πυκνωτές είναι μικροί , αν όντως είναι 3.300μF. Μήπως είναι 33.000μF ;
Αν υπάρχει χώρος αντκατέστησε τους πυκνωτές 3.300μF με 6.800-10.000μF Nippon Chemi-con με το χαμηλότερο ESR που θα βρεις.
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Εδωσα οσα στοχεια μπορουσα για να γινει σωστος υπολογισμος, γιατι να μην βαλω 100.000mf? αφηστε εξω το κοστος. ενα μεγαλο νουμερο δημιουργει καπου προβλημα?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Τα 100.000mF είναι πολύ μεγάλη χωρητικότητα για τις γέφυρες ανόρθωσης που έχει ο ενισχυτής σου.
Μήπως μπερδεύεις τις μονάδες μέτρησης , τα mF με τα μF ;
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
100.000μF, ειναι οκ.? λογω κεκτημενης δε γυρισα στην ελληνικη το ενα γραμμα . με αυτην την χωρητικοτητα τι θα συμβει?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Ενας ενισχυτής που είναι σχεδιασμένος για 3.300μF μπορεί να έχει και άλλους περιορισμούς , όπως Μ/Σ, φίλτρα και γέφυρα τροφοδοσίας που δεν μπορεί να καλύψει τον αναμενόμενο ρεύμα φόρτισης κατά την έναυση (in rush current) που μπορεί να είναι 50Α, αναλόγως του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή που θα χρησιμοποιηθεί . Το Low ESR για ένα πυκνωτή σημαίνει πολυ χαμηλή αντίσταση και υψηλό ρεύμα εκκίνησης.
Αν θέλεις για ψυχολογικούς λόγους να τοποθετήσεις πυκνωτές των 100.000μF προτείνω να αντικαταστήσεις και τις γέφυρες ανόρθωσης ή/ και να τοποθετήσεις In Rush current limiters.

Ενδεικτική Γέφυρα : KBPC7006, 70A / 600V

Η γνώμη μου είναι να μην ξεπεράσεις τα 10.000μF, γιατί θα έχεις και ηχητικές διαφοροποιήσεις, που δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε εδώ.
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Το νουμερο ηταν ενδεικτικο ,συγκεκριμενα αναφερα τα νουμερα πριν τους πυκνωτες,γιατι αμα παμε σε γεφυρα τοσων αμπεραζ θα χρειαζεται και αναλογο μετασχηματιστη οποτε παμε καλυτερα για αλλον ενισχυτη.
Ο ενισχυτης παιζει σαμπ 8ωμο αποκλειστικα γεφυρωμενος και ποσως με ανδιαφερουν χροιες κλπ αν αυτο εννοεις, οδηγηση θελω καλυτερη ενω θα αλλαξω τους υπαρχων ταλαιπωρημενους πυκνωτες που ηδη εχουν εμφανη διαρροες ....αν και ο ενισχυτης ειναι λειτουργικος...
4χ3300 ειναι 13200μF στο καναλι και παμε με 10000, στα 40000μF στο καναλι,και οι γεφυρες ξαναγραφω ειναι 400v/25A επι 2 με ψυκτρες απο πανω τους
Επειδη ειναι στριμοκωλα και οχι μονο γιαυτο τον λογο, σκεφτομουν διπλα που εχει χωρο για βιδας με βασεις, 2χ22000μF στα 44000μF ανα καναλι, ομως αυτοι εχουν και καλυτερα χαρατχηριστικα και πολυ χαμηλοτερη esr
απο τους αντιστοιχης περιπου χωριτικοτητας κολλησεως στην πλακετα.. εαν οι πυκνωτες ζητησουν περισσοτερο ρευμα εκκινησης απο τις γεφυρες-μετασχ,και δεν μπορει να το δωσει η αργει να το δωσει τι σημαινει αυτο?
υπαρχει κινδυνος ? θελω δηλαδη να γνωριζω τις ανοχες αυτες σε νουμερα γιαυτο ρωτω... ποια χαρατηριστικα πρεπει να κοιταξω σε ενα πυκνωτη, να αθροισω-διαιιρεσω αναλογως της διαταξης αντιστασεις για να ειμαι μεσα στα ορια? και δεν ειναι μονο αυτο, οι νεοι μεγαλυτερης χωριτικοτητας πυκνωτες χρειαζονται εξτρα αντιστασεις εκφορτισης?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Καταλαβαίνω ότο το μηχάνημα είναι ταλαιπωρημένο. Για να έχουν διαρροές οι πυκνωτές αυτό σημαίνει ότι ο ενισχυτής χρειάζεται ένα σοβαρό service με full recaping.
Αν δεν είσαι ηλεκτρονικός, να τον πας για service γιατί κινδυνεύει και η ζωή σου. Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις να μην τον πας για service, σου προτείνω να αντικαταστήσεις τους υφιστάμενους πυκνωτές με πυκνωτές λίγο μεγαλύτερους σε χωρητικότητα π.χ 4.700μF /100V DC αντί για 3.300μF/100V DC. Η τροφοδοσία μπορεί να είναι συμμετρική (+/-), δεν το αναφέρεις. Αν είναι έτσι, τότε υπάρχουν δύο πυκνωτές των 3.330μF ανα πολικότητα και ανά κανάλι.
Να τοποθετηθούν ακριβώς στις ίδιες θέσεις που είναι και οι υπάρχοντες πυκνωτές , ώστε να μην χρειάζεται να γίνουν επεκτάσεις με καλώδια .
Στα τυφλά , αυτά μόνο έχω να σου προτείνω.
 
Last edited:

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Επίσης, να γίνει σχολαστικός έλεγχος στο στάδιο οδήγησης, χαρακτηριστικά των driver transistors, κύκλωμα ανάδρασης , ρύθμιση bias & DC offset.
Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Καλή επιτυχία
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Βλέπω ότι στο avsite.gr έχεις ανεβάσει και αρκετές φωτογραφίες του ενισχυτή σου και έχεις πάρει αρκετές συμβουλές.

Ξεκίνησες στο avsite.gr ένα νήμα (9-5-2018) αναφέροντας προβλήματα κλιπαρίσματος του ενισχυτή σου, ενώ εδώ δεν αναφέρεις το ίδιο πράγμα.

https://www.avsite.gr/forum/threads/Αmplifier-clipping.164843/page-3
 
Last edited:

soco

Established Member
18 March 2015
193
Nαι σωστα, δε γνωριζω αλλα δεν ελαβα απαντησεις σε τελευταια ερωτηματα μου και ετσι απευθυνθηκα και εδω, εχασε την αποκλειστικοτητα το avsite:flipout: ο ενισχυτης ειχε ελεγχθει και ηταν λειτουργικος εξαρχης , ηδη τον εχω ενα ετος περιπου , δεν ειχα θεματα επαιξα δυνατα και τα φαινομενα αυτα ισως ξαναεπαναληφθουν δηλαδη αυτο να μην εχει να κανει με την αντικατασταση αλλα απλα λογω ελλειψης ισχυος...
Αντικατασταση που θα την κανω λογω καποιων εμφανων διαρροων οπως και να εχει...οποτε θεωρησα περιττο να αναφερω κατι το οποιο ισως μπερδευε τα πραματα...μπηκα κατευθειαν δηλαδη στο θεμα...
Τωρα λυνοντας ειδα συνδεσμολογια σειροπαραλληλη, ανα ζευγος παραλληλα και μεταξυ τους σε σειρα, οποτε 6600μ/F /200v, τα λεω σωστα?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Προτείνω να αντικαταστήσεις όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές των 3300μF/100V με 4700μF /100V , αρκεί να χωράνε στις ίδιες ακριβώς θέσεις. Στις φωτογραφίες στο avsite βλέπω ότι είσαι οριακά σε διαθεσιμους χώρους.
Οι 8 φρέσκοι ηλεκτρολυτικοί υκνωτές, σε μια οικονομική ποιότητα, θa σου κοστίσουν περίπου 100 . Λογικά θα πρέπει να αντικαταστήσεις όλους τους πυκνωτές του ενισχυτή. Αναφέρεις επίσης για κάποιες διαρροές υγρών απο τους πυκνωτές. Εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει τον κόπο και το κόστος να τον επισκευάσεις. Σε ένα τέτοιο μηχάνημα αύριο μπορεί να προκύψει μια διαφορετική βλάβη.
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Εχεις δικιο, δεν αξιζει να μπω σε ακροτητες οι διαρροες ειναι απο αυτους της τροφοδοσιας, ισως ,λεω ισως και ο λογος πιθανης οδηγησης σε κλιπ, οχι παντα οποτε βαρεσω καλα , μετα την ιστοσταθμιση που χρειαστηκε κιαλλη ισχυ μαλλον σε οριακες περιπτωσεις ξεμενει(μονο εγω το καταλαβαινω , στους αλλους φευγουν τα φυστικια απο τα χερια στις εκρηξεις :flipout:
δυστυχως ειναι πολυ οριακα μιλαμε 25χ50 μπορει πολυ οριακα να γινει 30χ50...
Η απορια μου ξεκινησε εαν αυτο οφειλεται στη ισχυ και περασε στη βελτιωση τροφοδοσιας εαν αυτο ειναι σπανιο και οριακο, ,ανοιγοντας και προσεκτικα ελεγχοντας εδια αυτες τις διαρροες (εαν ειναι αυτες και δεν ειναι καποια κολλα κατω χαμηλα στην επαφη τους με την πλακετα) οποτε οπως και να εχει θα αλλαχθουν, στην αγορα παιζουν 35χ50 στα 6800μf/100v κοιταω τωρα την πλακετα στο τυπωμενο και βλεπω οτι μπορω εαν μετακομισω καποιες αντιστασεις και ανοιξω το χωρο να χωρεσουν οριακα.... μαζι με κατι αλλους μικρους υλεκτρολυτικους δε θα ξεπερασει το 100αρι και ναι πιστευω αξιζει... αν ειχε προδιαγραφες καλυτερες και υποδομη που δεν την εχει απτι βλεπω , θα ανεβαζα το κοστος μεχρι τα 150 ευρω για τη δεδομενη ισχυ του... αυτα ευχαριστω!!
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Τότε είναι πιθανόν να μην είναι διαρροές ηλεκτρολυτικού υγρού από τους πυκνωτές, αλλά να είναι κόλλα που με τα χρόνια πέρνει ένα χρώμα καφέ σαν ξεραμένη μερέντα:flipout:
Μακριά φίλε απ' οτιδήποτε μοιάζει με μερέντα και δεν είναι :grandpa:
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Λοιπον τους εβγαλα , και πεταχτηκα στον αδρεφο μου να τους μετρησω , καθαρισα την πλακετα, μετρηθηκαν, κολλα ηταν τελικα, 2900 και 3000 , ολοι οι αναποδοι ηταν ελαφρως ποιο κατω σε αποδοση ,τωρα φυσικα κατα ποσο επεσαν βασει ετων και ποσο ηταν αρχικα δε μπορω να γνωριζω, απο κατω στο τυπωμενο που το ειδε και αλλο ματι ειναι τελικα με μεσαια κοινη ληψη οι πυκνωτες και μοιραζονται σε διαφορετικα σημεια καθε παραλληλο ζευγος οποτε δεν ειναι σε σειρα και αρα ειναι 13200/100v το καθε καναλι...
Ειναι στριμοκωλα πολυ δυστυχως, θα τα ξαναδω αυριο πρωι, 4700/100v βρηκα σε lel 30x50 που ειναι οριακα χωρις ξυλωματα κλπ , στα 35χ50 παμε στα 6800 αλλα θελει δουλεια, αλλα μονο τοσο λιγο (4700) ειπα να παω τουλαχιστον στα διπλα να πω οτι κατι εγινε, τελοςπαντων...θα δω αυριο πρωι με την ησυχια μου ...
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
20180524_161153.jpg

Tελικα επελεξα την τοποθετηση snap in 4χ 10000uf/100v ανα καναλι διπλα στο γηπεδο...δεινουν 8 ριπλ καρεντ εκαστος ανα ζευγος βγαινουν στα 16αμπερ με 25αμπ γεφυρα ειμαι ο.κ. αν τα λεω καλα δηλαδη ,
δε ξεπερασα το 70αρι , η δε βελτιωση στο χαμηλο ειναι πολυ εμφανης, καλυτερη οδηγηση με περισσοτερο νευρο και ελεγχο...
Δεν τον τσιτωσα θα γινει και αυτο εν καιρο ...:violent-smiley-030:
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Ο ενισχυτής σου, λόγο της μεγάλης χωρητικότητας των πυκνωτών τροφοδοσίας και της χαμηλής αντίστασης ESR, έχει αποκτήσει πλέον πολύ μεγάλα αποθέματα στιγμιαίας ισχύος. Αν δεν υπάρχει προστασία στο στάδιο εξόδου, ακόμα και σε μια στιγμιαία αστάθεια ή τάλαντωση , υπάρχει κίνδυνος να καταστραφούν τα transistors εξόδου.
Επίσης οι κολλήσεις στους πυκνωτές είναι κακές. Ποτέ δεν συνδέονται οι snap in πυκνωτές με αυτό τον τρόπο. Επρεπε να είχες αγοράσει πυκνωτές με βίδες στους πόλους.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Το έχει κάνει τώρα είναι αργά, αλλά σωστά το επισημαίνεις.
Η φώτο είναι θολή αλλά μερικές κολλήσεις φαίνονται με αιχμές, δεν ξέρω εάν με ξεγελούν.
Αν είχε βάλει με βίδες θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει και μπάρες και να το μάζευε. Τα μακριά καλώδια χαλάνε και το ESR του πυκνωτή.
Θα πρότεινα, να το χαρεί όπως το έχει φτιάξει, αλλά να μην τον "κυνηγά" στα όρια!
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Εγω παντως βλεπομτας και διαβαζοντας ολο το θεμα εχω μια απορια.ολα αυτα ειναι ανβαθμιση του μηχανηματος η υποβαθμιση.
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Η πίστη είναι μεγάλο πράγμα, και το κυριότερο δε χρειάζεται να αποδείξεις σε κανένα τίποτε!!
Εδώ επίσης μπορεί ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει, εγώ θέλω νούμερα όταν είχα ζητήσει τέτοια με αντίστοιχη τεκμηρίωση δεν είχα ξεκάθαρες απαντήσεις τώρα πως γνωρίζετε τι είναι σωστό; από μόνος μου έβγαλα και έγραψα πάνω νούμερα όχι πιστεύω...
Για το θέμα της προστασίας εξόδου, δηλαδή αυτή γιατι δε χρειαζοταν προ επέμβασης; όσο χρειαζόταν πριν άλλο τόσο και τώρα...
Μήκος καλωδίων... αυτό από μόνο του δε λέει τίποτε αν δε γνωρίζεις τη διατομή....οι επώνυμοι κατασκευαστές μπορούν εγώ γιατί όχι;
Κολλήσεις σε σναπ ιν.. Πως καταλαβαίνει ο πυκνωτής τι είναι πλακέτα ή καλώδιο και γιατί στο καλωδιο ένας σαν ιν δε θα έχει την ίδια συμπεριφορά με έναν βίδας;
Όπως έχω γραψει έχω αιτιολογήσω νούμερα και χωριτικοτητες, οι δε ακουστικές εντυπώσεις λόγω υποκειμενικοτητας ας μην ληφθούν στα υπόψην, έχει βελτιωθεί η συμπεριφορά του ως προς την ευαισθησία σε κλιπ φαινόμενα πάντως και αυτό φαίνεται από τις ενδείξεις πράγμα όχι υποκειμενικό..
Ο ενισχυτής αγοράστηκε φτιάχτηκε για τσιτες σαν να λέμε βελτιώνω αυτοκίνητο για να το πηγαίνω ρελαντί, πότε!!
Αυτό που θα προσθέσω είναι soft start μέχρι τότε τον έχω εκτός..
 
Status
Not open for further replies.