Ανακαλωδίωση βραχίονα clearaudio emotion με sixstream

manos0286

New member
24 July 2017
38
Επειδή μετά από αλλαγή βελόνας έκοψα το ένα καλωδιάκι που κουμπώνει στην κεφαλή κι ύστερα το κόλλησα χωρίς θερμοσυστελόμενο αποφάσισα ν'αλλάξω την εσωτερική καλωδίωση του βραχίονα μέχρι τα rca του πικαπ' αφού μπήκα σε αυτήν τη διαδικασία προτίμησα ένα καλύτερο απο αυτό που είδη έχει. Οπότε το έδωσα στο ρίτσο ο οποίος μου πρότεινε το sixstream της clearaudio για να μην αλλάξει πολύ και χαρακτήρας του μηχανήματος' θα ήθελα τη γνώμη σας διότι δεν γνωρίζω και τόσα πολλά στο θέμα αυτό.
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
Επίσης το πικάπ έχει το μαγνητικό πηγάδι της clearaudio και διαβάζει με την υπέροχη κατά τη γνώμη μου denon 103 r
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Απάντηση: Re: Ανακαλωδίωση βραχίονα clearaudio emotion με sixstream

Μόνο τα θερμοσυστελόμενα της clearaudio έχουν 30 ευρώ
:AFADF0:
...............με ολο τον σεβασμο................
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
Αν όλα γίνουν σωστά και όπως πρέπει τότε είναι καλή τιμή απο την άλλη όμως 30 ευρώ για θερμοσυστελόμενα πόσο μάλλον για ένα 'γιατί ένα λείπει' απαράδεκτο . Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις .
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
Πάντως το sixstream δεν είναι κάτι φοβερό από πλευράς απόδοσης αλλά δεν ήθελα να αλλάξω το χαρακτήρα του μηχανήματος καταρχήν και κατά τέλος μήπως κάποιο άλλο καλώδιο-άλλης εταιρίας-δεν ταιριάξει όπως πρέπει.
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
Τελικά αποδείχτηκε πως το πικάπ είχε ήδη το sixstream-ειλικρινής ο βαγγέλης- οπότε απλά τοποθετήθηκε το θερμοσυστελόμενο που έλειπε. Τώρα όμως δυστυχώς αντιμετωπίζω ένα πιο σοβαρό πρόβλημα,μετά από κάποιο χρόνο ακρόασης μπορεί και ώρες δεν έχω καθόλου ήχο από το πικάπ και μάλλον φταίει το phono. Το συγκεκριμένο phono είναι το electrocompaniet ecp1' για μένα είναι ιδανικό διότι έχει το βάθος τον όγκο και τι χροιές που θέλω συν ότι έχει gain 83 db για mc κι έτσι λειτουργούν ικανοποιητικά τα δύσκολα ηχεία μου -atc scm40-. Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα phono με αυτά τα χαρακτηριστικά μέχρι 500 ευρώ από την ελληνική αγορά. Ξέχασα να πω ότι το πήγα στην αντιπροσωπεία και περιμένω αποτελέσματα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Απάντηση: Re: Ανακαλωδίωση βραχίονα clearaudio emotion με sixstream

έχει gain 83 db για mc

Δεν μπορω να σκεφτω μια mc που να χρειαζεται τοσο gain,ακομη και με πολυ χαμηλη εξοδο.Αντιθετα τοσο ψηλο gain πιθανον να δημιουργει αλλα προβληματα.Δεν ειναι σιγουρα ο σωστος τροπος να "οδηγουνται δυσκολα ηχεια" .
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
Εγώ δεν είπα ότι χρειάζεται απαραίτητα 83db απλά τόσο έχει το phono πάντως κατά τη γνώμη μου χρειάζεται από 60 και πάνω
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Απάντηση: Re: Ανακαλωδίωση βραχίονα clearaudio emotion με sixstream

Oλα εξαρτωνται απο την εξοδο της κεφαλης.
 

manos0286

New member
24 July 2017
38
Ναι βέβαια αλλά εγώ μιλάω συγκεκριμένα για την denon dl 103r με τα 0.25