Στην tv μου συνδέεται άγνωστο κινητό τηλέφωνο!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι κάτοχος μιας LG 55UH850V, η οποία είναι συνδεδεμένη στο router μου ασύρματα (wifi) και προ ολίγου συνέβη το εξής...
Ενώ έβλεπα μια ταινία από τον συνδεδεμένο δίσκο, ξαφνικά σταμάτησε η προβολή και εμφανίστηκε μήνυμα ότι η συσκευή G3 θέλει να συνδεθεί με την τηλεόραση!!!!! Αρχικά σάστισα, διότι κατάλαβα ότι πρόκειται για κινητό LG G3, το οποίο και ουδείς διαθέτει από την οικογένειά μου και έτσι άργησα να πατήσω το κουμπί με την ένδειξη "απόρριψη". Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η άγνωστη συσκευή να συνδεθεί κι εγώ να βλέπω στην οθόνη μου φωτογραφίες από κάτι πιτσιρίκια!!!!! Άμεσα έκλεισα την τηλεόραση και μόλις την άνοιξα, το μήνυμα περί αιτήματος σύνδεσης βγήκε ξανά, αλλά αυτή την φορά πρόλαβα να πατήσω την απόρριψη! Μετά από λίγο, όμως, το αίτημα επανήλθε κι έτσι, αφού αυτή τη φορά επίτηδες δεν το απέρριψα, άρχισα να βλέπω ξανά άσχετες φωτογραφίες!!!
Αυτό που καταλαβαίνω, λοιπόν, είναι ότι κάποιο κινητό LG G3, που το κατέχει προφανώς κάποιος στην πολυκατοικία όπου μένω, καταφέρνει και συνδέεται μέσω της λειτουργίας Screen Share με την τηλεόρασή μου!!!
Και απορώ...
Έχω κάνει λάθος σε κάποια ρύθμιση ή είναι bug της εφαρμογής;
Κοιτάζω τις ρυθμίσεις και πέραν της δυνατότητας απενεργοποίησης της λειτουργίας ακρόασης (η οποία, σύμφωνα με όσα γράφει, επιτρέπει να αποδέχεσαι ένα αίτημα σύνδεσης, ενώ χρησιμοποιείς άλλες εφαρμογές μαζί με το Screen Share), δεν βλέπω κάτι άλλο.
Κι αν είναι bug, τί περαιτέρω μπορώ να κάνω;
Υ.Γ.: Εξυπακούεται πως θα στείλω mail και στην LG.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Μπορεί ο κάτοχος του G3 να ψάχνει να βρει τη δική του τηλεόραση και να αναρωτιέται γιατί δεν συνδέεται...
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Κλεισε το wifi η το bluetooth και συνδεσε με καλωδιο στο ρουτερ αν ειναι ευκολο. Μπορεις να κανεις μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις της τηλεορασης. Αν το θεμα παραμεινει επικοινωνησε με την εταιρεια.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Κλεισε το wifi η το bluetooth και συνδεσε με καλωδιο στο ρουτερ αν ειναι ευκολο. Μπορεις να κανεις μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις της τηλεορασης. Αν το θεμα παραμεινει επικοινωνησε με την εταιρεια.

Δεν είναι θέμα καλωδίου η μη, αν κάποιος μπορεί να έχει πρόσβαση στην τηλεόραση σου που η ιδία συνδέεται στο τοπικό σου οικιακό δίκτυο αυτό σημαίνει αυτόματα ότι έχει πρόσβαση στο router σου άρα ξέρει τον κωδικό του άρα παίρνει internet από σένα. Για αυτό μην λέτε ότι να ναι, αλλαγή του password στο router χρειάζεται και τίποτα άλλο.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Τοσο καιρο έχεις κάποιον συνδεμενο στο router σου και εσυ ανησυχείς για την τηλεόραση; Γυμνούς φωτογραφίες θα σας βγάζουν και θα καταγράφουν τι λέτε μέσα στο σπίτι.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Υπάρχουν μικρές εφαρμογές όπως αυτή (που δεν χρειάζεται εγκατάσταση) και σου δείχνουν ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες στο δίκτυό σου. Η MAC Adress είναι μοναδική για κάθε συσκευή οπότε είναι εύκολο να εντοπίσεις τις ξένες συσκευές (pc, tablet, κινητά κλπ). Εννοείται ότι αν εντοπίσεις ''κλέφτες'' (που πιθανότατα θα εντοπίσεις) πρέπει να αλλάξεις password όπως είπαν οι προλαλήσαντες.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Σωστά μεν όλα αυτά που λέτε ΑΛΛΑ στο δικό μου κινητό, όταν ενεργοποιώ το Play To μου βγάζει μία TV άγνωστη σε μένα εκτός των δικών μου. Και πριν βιαστείτε να πείτε άλλαξε password στο router να σας ενημερώσω πως δεν είναι συνδεδεμένη στο router μου αυτή η άγνωστή TV. Το έχω καράτσεκάρει. Ισως την βλέπει με άλλο τρόπο ή Bluetooth; Αν και δεν το έχω ενεργοποιημένο εκείνη την στιγμή.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Και πώς ξέρεις ότι δεν είναι συνδεδεμένη ασύρματα η TV; Μάλλον πρέπει να αλλάξεις password στο ρούτερ...
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλημέρα σε όλους.
Το screen share, αν δεν κάνω λάθος, επιτρέπει σε δύο συσκευές να επικοινωνούν μεταξύ τους δίχως να χρειάζεται να συνδεθούν στο router...
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Και πώς ξέρεις ότι δεν είναι συνδεδεμένη ασύρματα η TV; Μάλλον πρέπει να αλλάξεις password στο ρούτερ...

Υποθέτω γνωρίζεις πως μπορείς να δεις ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες πάνω στο ρουτερ σου ανά πάσα στιγμή.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Ξαναρωτώ, διότι δεν το γνωρίζω:
όταν γίνεται Screen Share, όπου και οι συσκευές επικοινωνούν p2p, είναι απαραιτητο να είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο ή όχι;
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Ξαναρωτώ, διότι δεν το γνωρίζω:
όταν γίνεται Screen Share, όπου και οι συσκευές επικοινωνούν p2p, είναι απαραιτητο να είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο ή όχι;
Στην δικη μου LG LM680 δεν χρειαζεται να ειναι στο ιδιο δικτυο για screen sharing . Αλλα αν μια συσκευη προσπαθησει να συνδεθει (βλεπω μερικα android κανενα βραδυ) θελει κωδικο ζευξης. Δηλαδη να πληκτρολογησω εγω στην tv τον κωδικο που εμφανιζεται πανω στο κινητο...
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Η LG με ενημέρωσε ότι το Screen Share απαιτεί σύνδεση στο ίδιο δίκτυο.
Το δοκίμασα και εγώ με το κινητό μου και όντως είναι έτσι.
Έχω βάλει να τρέχει το Wireless Network Catcher, ώστε να βλέπω ποιές συσκευές συνδέονται στο δίκτυό μου.
Μπήκα και στο router, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το αρχείο των συνδεδεμένων συσκευών, διότι κατά καιρούς έχουν συνδεθεί στο δίκτυό μου φίλοι και συγγενείς.
Απορία: υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει παραβίαση του δικτύου μου εν αγνοία του πιθανού δράστη;;;
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Δυσκολο, εως απιθανο.
Εγω ειδα περιεργη δραστηριοτητα στο ρουτερ, εβαλα το Wireless Network Watcher
και βρηκα δυο παρεισακτους μεσα.
Αλλαξα τα passwords 2-3 φορες, αλλα αυτοι ξαναμπηκαν.
Αλλαξα τις ρυθμισεις ασφαλειας, προσθεσα οτι ελειπε, τα ιδια.
Αυτοι το βιολι τους. Ξαναμπαιναν.
Γλυτωσα τελικα μονο με λιστα MAC address.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Στο τέλος και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα δώσω πρόσβαση με βάση τις mac.
Επί του παρόντος, θα συνεχίσω για λίγες ημέρες ακόμα με το Wireless Network Catcher, ώστε να μου λυθεί η απορία. Από χθες το μεσημέρι πάντως, οπότε ξεκίνησα να το τρέχω, δεν προκύπτει κάποιος παρείσακτος.
Υ.Γ.: Επειδή έχω το router Thomson TG585, γνωρίζει κάποιος εάν δημιουργεί log file με τις ανά ημερομηνία και ώρα συνδεδεμένες στο δίκτυο συσκευές; Το έψαξα και έχω την εντύπωση ότι κρατά μόνο ένα γενικό ιστορικό των συσκευών, δίχως να αναφέρεται η ημερομηνία και η ώρα σύνδεσής τους.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Μετά από 8 συνεχόμενα 24ώρα παρακολούθησης προέκυψε ότι ουδεμία άγνωστη συσκευή συνδέθηκε στο δίκτυό μου...
Φίλος ηλεκτρονικός επιμένει ότι στο screen share υπάρχει απευθείας σύνδεση των δύο συσκευών, δίχως να μεσολαβεί το οικιακό δίκτυο...
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Μετά από 8 συνεχόμενα 24ώρα παρακολούθησης προέκυψε ότι ουδεμία άγνωστη συσκευή συνδέθηκε στο δίκτυό μου...
Φίλος ηλεκτρονικός επιμένει ότι στο screen share υπάρχει απευθείας σύνδεση των δύο συσκευών, δίχως να μεσολαβεί το οικιακό δίκτυο...
εγω το ανεφερα παντως...

Στην δικη μου LG LM680 δεν χρειαζεται να ειναι στο ιδιο δικτυο για screen sharing . Αλλα αν μια συσκευη προσπαθησει να συνδεθει (βλεπω μερικα android κανενα βραδυ) θελει κωδικο ζευξης. Δηλαδη να πληκτρολογησω εγω στην tv τον κωδικο που εμφανιζεται πανω στο κινητο...