JVC LT49K880

freeboy70

New member
11 November 2014
95
greece
Καλησπέρα σε όλους

Όπως αναφέρω και στον τίτλο του θέματος που ανοίγω σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά της JVC LT49K880. Η τηλεόραση θα είναι αποκλειστικά για ΟΤΕ TV (αθλητικά και ταινίες).
Απόσταση θέασης 3m. Θα ήθελα μια άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο τηλεόρασης και πιθανές προτάσεις. Υπάρχει σε γνωστή αλυσίδα στην τιμή των 469. Επίσης θέλω να αναφέρω
ότι η τιμή δεν πρέπει να ξεπεράσει 500-550 ευρώ. [h=1][/h]
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Λίγο πιο πάνω από τα 550 ευρώ, υπάρχουν κάποιες αξιόλογες λύσεις στις 55". Η διαφορά των 49"-50", με τις 55", είναι σημαντική, ειδικά για την προαναφερθείσα απόσταση. Επίσης, όλες οι τηλεοράσεις σε αυτά τα μεγέθη, εντός budget, έχουν 50 Hz panels. Παρ' όλα αυτά, καλύτερα μια λύση 55" και 50 Hz, παρά κάποια 49"-50" και 100 Hz, για τρία μέτρα απόσταση και ειδικά για ταινίες. Για την προαναφερθείσα JVC, λίγο δύσκολο είναι να βρεθούν απόψεις και δη από κατόχους της συγκεκριμένης τηλεόρασης, τουλάχιστον εντός AVClub.
 

freeboy70

New member
11 November 2014
95
greece
οπότε μου λες να πάω σε 55" . Αλλά το θέμα των χρημάτων είναι αυτό που παίζει τον κύριο λόγο Μιχάλη. Αυτό που βλέπω στο skroutz από τιμές και σχέση ποιότητας (όσον αφορά τα σχόλια εκεί) με απογοητεύει κάπως! Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πρόταση?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η Samsung MU6100 είναι κοντά στα 570 ευρώ, ενώ τα (επίσης περσινά) full HD μοντέλα από την ίδια εταιρεία, στις 55", για κάποιον παράξενο λόγο στοιχίζουν περισσότερα. Οι εκπτώσεις για το μουντιάλ μάλλον θα ξεκινήσουν έως τις αρχές Ιουνίου, οπότε ίσως πετύχεις κάποια από όλες αυτές σε πιο χαμηλή τιμή σύντομα. Οι LG που είναι κοντά σε αυτές τις τιμές διαθέτουν IPS panels, που υστερούν σε μαύρο και αντίθεση, σε σύγκριση με τις αντίστοιχες Samsung (αυτές που έχουν VA panels, γιατί κάποιες άλλες έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά στην εικόνα με τις LG).
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Μέχρι τα 500 σε 49-55' δεν υπάρχει τίποτα αξιόλογο σε επώνυμη τηλεόραση οπότε πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς στη ποιότητα του πάνελ που θα πάρεις. Όλες οι καλές επώνυμες κοστίζουν τα διπλάσια χρήματα.
 

freeboy70

New member
11 November 2014
95
greece
δλδ να χω τον νου μου σε προσφορές από εδώ και πέρα! Αλλά ρε παλικάρια μόνο οι επώνυμες τηλεοράσεις έχουν πλέον αξία? το ερώτημα μου δεν είναι ρητορικό, απλά μου κάνει εντύπωση η όλη διαδικασία επιλογής!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αναλόγως τι ψάχνεις... Αν μπορεί, για παράδειγμα, να σε καλύψει μια τηλεόραση όμως η Sharp CUG8052E, τότε την αγοράζεις.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Ισχύει ό,τι αναφέρθηκε πιο πάνω για τις LG, εφόσον διαθέτει IPS panel. Δηλαδή, για ταινίες δεν είναι η καλύτερη λύση, ειδικά σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό. Για λοιπό, τηλεοπτικό πρόγραμμα και σε αρκετά φωτισμένο χώρο, ενδεχομένως να μην έχει ιδιαίτερη διαφορά στην εικόνα, σε σύγκριση με κάποια τηλεόραση με VA panel. Σε κάθε περίπτωση, προτού γίνει η οποιαδήποτε αγορά, χρήσιμη είναι η επίσκεψη σε καταστήματα, για... κατ' ιδίαν επαφές, με διάφορα μοντέλα (τηλεοράσεων). :cool:
 

freeboy70

New member
11 November 2014
95
greece
Αλεξανδρούπολη μένω! Που να τις βρεις αυτές να τις δεις!!!!! χαχαχαχαχαχα Μόνο ο Κοτσος υπάρχει σαν μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών!!!! Κι αυτός απ ότι τσέκαρα δεν τις έχει στο κατάστημα!!!!
 

freeboy70

New member
11 November 2014
95
greece
JVC LT55K880 σε αλυσίδα με το...Κ κεφαλαίο στα 439 με πενταετή εγγύηση! Και στις 55" που όλοι σας συμφωνείτε!
 

AngelazzZ

New member
4 December 2018
1
JVC LT55K880 σε αλυσίδα με το...Κ κεφαλαίο στα 439 με πενταετή εγγύηση! Και στις 55" που όλοι σας συμφωνείτε!
Φιλε καλησπέρα αυτή είναι μια τηλεόραση που θέλω εγώ μα αγοράσω έχουμε καμιά αξιοπρεπή κριτική για την συγκεκριμένη τηλεόραση;