Ειναι σωστες οι ενδείξεις στον ενισχυτή?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Παιδεια παιζω Netflix μια ταινία με Dolby Atmos ,η τιβι ειναι συνδεδεμένη με hdmi με τον ενισχυτή που ειναι ο Yamaha rx-2050,δεν θα επρεπε στις ενδειξεις να γραφει dolby atmos η έστω dolby digital? Εχω ηχεια d.atmos και το υποστηριζει ο ενισχυτής, βαζω και μια φωτοHOME.jpg
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
Παιδεια παιζω Netflix μια ταινία με Dolby Atmos ,η τιβι ειναι συνδεδεμένη με hdmi με τον ενισχυτή που ειναι ο Yamaha rx-2050,δεν θα επρεπε στις ενδειξεις να γραφει dolby atmos η έστω dolby digital? Εχω ηχεια d.atmos και το υποστηριζει ο ενισχυτής, βαζω και μια φωτο
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
H τηλεοραση ειναι η LG oled 65C6V την εχω ρυθμισει να περναει μεσω arc hdmi
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
υποστηριζει Dolby Vision η τηλεοραση ,στο netflix στις πληροφοριες το αναγνωριζει ,ο ενισχυτης δεν το βλεπει ετσι
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
επισης, εχω την εντυπωση οτι το surround decode δειχνει οτι ο ενισχυτης ειναι σε καποιο "ψευτο-surround" προγραμμα (π.χ. prologic, dts neo). Εισαι σιγουρα σε straight (τουλαχιστον ετσι λεγεται στους yamaha, εσυ δεν ξερω ποιον εχεις). Απλο netflix (χωρις atmos) θα επρεπε να σου βγαζει ενδειξει dolby digital plus(+)
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
επισης, εχω την εντυπωση οτι το surround decode δειχνει οτι ο ενισχυτης ειναι σε καποιο "ψευτο-surround" προγραμμα (π.χ. prologic, dts neo). Εισαι σιγουρα σε straight (τουλαχιστον ετσι λεγεται στους yamaha, εσυ δεν ξερω ποιον εχεις). Απλο netflix (χωρις atmos) θα επρεπε να σου βγαζει ενδειξει dolby digital plus(+)

ναι ειναι σε καποιο ψευτο surround προγραμμα,υπαρχει απ οτι θυμαμαι straight εισοδο απλα τωρα δεν ειμαι σπιτι να το δω ,θα το δοκιμασω αλλα δεν επρεπε αυτοματα να παει εκει?τον Yamaha rx-2050 εχω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Δεδομένου ότι στον 2050 δεν βλέπω να υποστηρίζεται eARC αλλά ARC, ξεχνάμε το Atmos/TrueHD κατ' αρχήν. Επίσης μάλλον ξεχνάμε και το DD+. Περιμένουμε DD αυξημένων Kbps. Όχι ακριβώς DD+ δηλαδή, απλά λόγω συμβατότητας προς τα πίσω η αποκωδικοποίηση γίνεται κατ' αυτόν τον τρόπο όταν υπάρχει στην άκρη αποκωδικοποιητής DD.

Το "μάλλον" έχει να κάνει με τις προδιαγραφές του ARC που υποστηρίζει έως DD και DTS.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
αν δεν τον περναει τι να φταει?

δοκιμασε να πατησεις το κουμπι straight οταν πας σπιτι και θεωρητικα θα πρεπει να γυρισει σε dolby digital+. Απο οτι θυμαμαι (ισως και λαθος) μονο στο dts ("απλο" και hd-ma) γυρναει μονος του ο ενισχυτης.

Αν δεν περναει atmos προς τον ενισχυτη, τοτε ειναι μαλλον θεμα του media player της τηλεορασης σου. Ψαξε να δεις οτι οντως αυτο φταιει, ψαξε για update και αν ολα τζιφος, τοτε μπαινεις σε αναζητηση για media player που να υποστηριζει netflix και atmos
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Υπάρχουν δύο τρόποι να μεταφερθεί το Atmos από stream. Ο ένας είναι μέσω του TrueHD και ο άλλος μέσω του DD+. Το θέμα είναι κατά πόσο ο ενισχυτής θα μπορέσει να δει το Atmos εάν το συνολικό bitrate είναι κάτω από τα 640Kbps, λόγω των περιορισμών του ARC. Μη φανταστείτε δηλαδή ότι το συνολικό αποτέλεσμα του Atmos από Netflix είναι το ίδιο με εκείνο που θα παίρναμε από ένα περιεχόμενο με μεταφορέα του Atmos το TrueHD.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
μετα απο συμβουλες και ψαξιμο ανακαλυψα οτι η τιβι των 4000 σημερα (εγω εδωσα παραπανω) μοντελο 2016* δεν υποστηριζει arc ,στο μενου υπαρχει αλλα στα χαρακτηριστικα λεει οτι δεν υποστηριζει ,ειιναι δυνατον?https://www.skroutz.gr/s/9105787/LG-65C6V.html ,παιδεια ζαλιστικα,δεν μπορω να το χωνεψω θα κανω και καποιες αλλες δοκιμες που βρηκα αλλα μαλλον τσιφος η δουλεια
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
η B6 που εχω εγω και ειναι ιδια γενια με την C6,υποστηριζει κανονικα arc,αλλα(προς το παρον τουλαχιστον)οχι atmos.
 

slk200gr

Established Member
6 May 2011
185
η B6 που εχω εγω και ειναι ιδια γενια με την C6,υποστηριζει κανονικα arc,αλλα(προς το παρον τουλαχιστον)οχι atmos.

γεγονος ,φαινεται παντως να υποστηριζει και atmos στα χαρακτηριστικα