LG B7 και burn in

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Καλημέρα. Ελέω PS4 Pro των προσφορών που τρέχουν για το Μουντιάλ, σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση σε 4Κ. Έχοντας συζητήσει το θέμα με τον NiKa από το forum διεξοδικά μιας και την έχει και την έχω δει, θέλω να κινηθώ προς την LG B7, είναι ότι καλύτερο έχουν δει τα μάτια μου. Δεδομένου πως η τηλεόραση θα ξεχρεωθεί σε μια διετία minimum και πως θα είναι μια αγορά για βάθος χρόνου και όχι για 3-4 χρόνια, έχω τον φόβο του burn in. Και είναι μεγάλος ο φόβος δυστυχώς. Η χρήση της TV θα είναι 50% ταινίες σειρές, 35% PlayStation και 15% τηλεόραση. Ξέρω για το λογισμικό που έχει για αποφυγή του burn in ή και την διόρθωσή του αν αυτό εμφανιστεί, αλλά είναι αρκετό; Η άλλη επιλογή είναι η Sony XE9005 που ναι μεν δεν έχει θέμα με burn in αλλά οι τραγικές γωνίες θέασης δημιουργούν σαφές θέμα λόγω του VA panel. Ο NiKa είναι κάθετος ότι οτιδήποτε άλλο από Oled σε αυτά τα χρήματα που θέλω να δώσω είναι πέταμα χρημάτων και τον πιστεύω, αλλά η αντοχή στον χρόνο είναι κάτι που στριφογυρίζει συνέχεια στο μυαλό μου, δεν θα υπάρχει δυνατότητα αλλαγής μετά από 4-5 χρόνια αν εμφανίσει μόνιμο πρόβλημα. Απόψεις από κάποιους πιο ειδικούς στο θέμα παρακαλώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Διορθωση απι burn in (μονιμο αποτυπωμα) δεν υπαρχει.
Υπαρχει διορθωση απο image retention. (Προσωρινο αποτυπωμα).
Απόλυτος καποιος δεν μπορει να ειναι οσον αφορα το burn in σε βαθος χρονου, ειδικα οταν δεν μπορει να ξερει σε τι συνθηκες θα προβαλεται το τηλεοπτικο ή οτιδηποτε αλλο εχει στατικη εικονα.

Αν θεωρεις πως η στατικη εικονα απο logo καναλιων, μπαρες παιχνιδιων κλπ δεν θα ειναι πολυωρες, τοτε με τα μεχρι τωρα δεδομενα δεν εχεις να φοβασαι και πολυ.

Θα σου ελεγα για εξτρα σιγουρια (οσον αφορα τα καναλια tv) να στρεφοσουν στα νεα μοντελα του 2018 οπου εχουν την ικανοτητα να μειωνουν την φωτεινοτητα του στατικου logo για επιπλεον προστασια. Αλλα η τιμη τους ειναι ανεβασμενη σε σχεση με την προκατοχο.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Re: Απάντηση: LG B7 και burn in

Έχεις δίκιο για την χρήση ξέχασα να το αναφέρω. Η τηλεόραση χρησιμοποιείται χονδρικά 3-4 ώρες την μέρα το πολύ με την παραπάνω αναλογία...Θεωρητικά δεν είναι πολλές ώρες, δεν πρόκειται δηλαδή ποτέ να κάτσω 8ωρο πχ να δω τηλεόραση με στατικό logo ή να παίξω κάποιο παιχνίδι με μπάρες τόσες ώρες και αν γίνει αυτό θα είναι μια φορά στο τρίμηνο...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
3-4 ωρες τη μερα, με στατικα Logo απο καναλια στο 20% αυτου του χρονου. ?
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Σκέφτομαι δηλαδή, άντε να παίξω ένα παιχνίδι πχ God of War για 3 συνεχόμενες ώρες max, ή να δω ταινία/σειρά και μετά τηλεόραση για 2-3 ώρες συνεχόμενα το πολύ όχι παραπάνω. Βαριά τα ΣΚ να μείνει ανοιχτή η τηλεόραση για 5 ώρες με mixed χρήση και όπως προείπα ίσως και μπορεί καμιά φορά 8 ώρες στο πολύ τσακίρ κέφι :p Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σκέφτομαι δηλαδή, άντε να παίξω ένα παιχνίδι πχ God of War για 3 συνεχόμενες ώρες max, ή να δω ταινία/σειρά και μετά τηλεόραση για 2-3 ώρες συνεχόμενα το πολύ όχι παραπάνω. Βαριά τα ΣΚ να μείνει ανοιχτή η τηλεόραση για 5 ώρες με mixed χρήση και όπως προείπα ίσως και μπορεί καμιά φορά 8 ώρες στο πολύ τσακίρ κέφι :p Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!


Η καλύτερη έρευνα που τρέχει αυτή την στιγμή είναι αυτή του rtings.com
Το καλό είναι ότι σου λέει ακριβώς πως κάνει το τεστ, τι παίζει , πόσες ώρες παίζει κλπ... ρίξε μια ματιά σε αυτό το τεστ αν θέλεις


https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled (σε αρκετά βάρβαρες συνθήκες)
https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test (σε πιο νορμαλ - καθημερινή χρήση συνθήκες)

Στο δεύτερο τεστ που είναι και πιο σημαντικό δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα απο burn in...

Η sony 9005 πάντως σίγουρα δεν είναι πέταμα χρημάτων, και επίσης σίγουρα δεν έχει την απόδοση της oled στο μαύρο. Δες και την sony σε σκοτάδι αν μπορείς για να έχεις και μια προσωπική άποψη.

(γενικά νομίζω ότι ο φόβος για burn in είναι περισσότερο ψυχολογικός παρά ρεαλιστικός)
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Η καλύτερη έρευνα που τρέχει αυτή την στιγμή είναι αυτή του rtings.com
Το καλό είναι ότι σου λέει ακριβώς πως κάνει το τεστ, τι παίζει , πόσες ώρες παίζει κλπ... ρίξε μια ματιά σε αυτό το τεστ αν θέλεις


https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled (σε αρκετά βάρβαρες συνθήκες)
https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test (σε πιο νορμαλ - καθημερινή χρήση συνθήκες)

Στο δεύτερο τεστ που είναι και πιο σημαντικό δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα απο burn in...

Η sony 9005 πάντως σίγουρα δεν είναι πέταμα χρημάτων, και επίσης σίγουρα δεν έχει την απόδοση της oled στο μαύρο. Δες και την sony σε σκοτάδι αν μπορείς για να έχεις και μια προσωπική άποψη.

(γενικά νομίζω ότι ο φόβος για burn in είναι περισσότερο ψυχολογικός παρά ρεαλιστικός)

Το πρόβλημα της Sony είναι κυρίως οι γωνίες θέασης και όχι τόσο η εικόνα που είναι από τις καλύτερες εκτός των OLED. Αλλά τι να το κάνω αν, μόλις κάτσω λίγο στο πλάι, ασπρίζουν όλα...
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Φίλε μου προχωρα άφοβα στην αγορά της OLED!Έχω Την Ε7,εδώ και 1 χρόνο με άφθονο gaming και δεν έχει ίχνος burn in!Το μόνο που θα θυμάσαι για να σου φύγει το άγχος ανά 2 ώρες κάνε και καμία παύση,π.χ για κανένα 10λεπτο βάλε να παίξει κανάλια,ξεκουράσου και μετά ξανά βάλε να παίξεις!Έτσι δεν έχεις να φοβηθείς τιποτα!Εγώ έτσι κλείνω και 7ωρα στο gaming χωρίς ίχνος προβλήματος!Αν και η Ε7 είναι υπέροχη την έχω βάλει αγγελία(και εδώ στο site) γιατί σε 2 μήνες λέω να πάρω την καινούργια την C8..
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Πήγα σε μαγαζί και τις είδα δίπλα δίπλα. Η Sony εξαιρετική όπως αναμετόνταν αλλά σχεδόν αμέσως off axis έχανε σε χρώμα και φωτεινότητα, ειδικά σε χρώμα, αν δεν ήσουν σε απόλυτη ευθεία. Ένας μέσος χρήστης δεν θα το προσέξει αλλά εμένα τον ψυχάκια με βαρούσε κατ'ευθείαν στο μάτι. Η B7 τους, εκπληκτική όπως και εκπληκτικά τα burn in που ήδη είχε αλλά με χρήση 15 ώρες την ημέρα εδώ και 4 μήνες με αρκετές στατικές εικόνες και τα ίδια βίντεο σε λούπα κάτι που απέχει πολύ από την δική μου χρήση. Όπως μου είπε το παλικάρι, αν την προσέξεις θα σε προσέξει... B7 λοιπόν, τα μυαλά στο μπλέντερ και ο χρόνος θα δείξει αν το ρίσκο άξιζε. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!