Fuji Χ- T100

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Announcement-May-24-720x371.jpg
photo: https://www.fujirumors.com/fujifilm-x-t100-full-specs-and-product-page-leaked/


Χθες είχαμε κατά λάθος (λέμε τώρα :flipout:) διαρροή των προδιαγραφών της πρώτης fuji με αισθητήρα bayer 24mp και οφθαλμοσκόπιο. Την διαρροή ανακάλυψε ο Nokishita https://translate.google.com/transl.../www.nokishita-camera.com/2018/05/x-t100.html και οι αναλυτικές προδιαγραφές είναι εδώ: http://megalodon.jp/2018-0518-1358-...as/model/fujifilm-x-t100/specifications-33778

Ουσιαστικά πρόκειται για μια X-A5 σε σώμα που μοιάζει πολύ με την XT20, αλλά επιπλέον η οθόνη θα είναι πλήρως αναδιπλούμενη για καλύτερες selfies σε συνδυασμό με το bluetooth. Υπάρχουν και κάποιες ακόμα τεχνικές βελτιώσεις, όπως το μεγαλύτερο buffer g=για να χωράει περισσότερα καρέ πριν "μπουκώσει", αλλά αυτά θα τα δούμε λεπτομερώς στην επίσημη ανακοίνωση - μάλλον την επόμενη εβδομάδα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

ενδιαφέρουσα για μένα, αν παίξει σε λογική τιμή,

θα ήθελα να αναβαθμίσω την ΧΜ1, που αν δεν συμφέρει να πουλήσω, θα γίνει 2ο σώμα



4Κ ? 15 fps ? τι σημαίνουν αυτά; (καλά πλάκα κάνω, απλά το βίντεο μου είναι αδιάφορο, σπανίως που θα θέλω βίντεο πιάνω το κινητό)


νομίζω είναι μονόδρομος να κρατήσει κάποια specs χαμηλά επίτηδες,
για να μην κανιβαλλίσει τα ακριβότερα μοντέλα με τον x-trans αφού δεν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα εικόνας
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Διαφορά στην ποιότητα εικόνας θα υπάρχει αφού μιλάμε για άλλο αισθητήρα.
Με τον 15-45 σίγουρα θα είναι ελκυστικό πακέτο αν βέβαια είναι και σε ανταγωνιστική τιμή.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Το "διαφορά" ίσως είναι παρατραβηγμένο, θα έλεγα "διαφοροποίηση" μια και υπάρχουν αρκετοί που δεν τους αρέσει η έλλειψη μικροκοντραστ του x-trans (π.χ. εγώ). Εντάξει ξέρω το story με τους raw editors κ.λ.π., αλλά μιλάω κυρίως για jpeg...


...και βέβαια θα παίξει ρόλο η τιμή, για να περπατήσει θα πρέπει να βγει επιεικώς 100 κάτω από την τιμή πιάτσας της ΧΤ20, αλλιώς αντιός...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Τα 100 ευρώ είναι μικρή διαφορά για να μην πάει κάποιος στην Χ-Τ20.
Μην ξεχνάμε ότι και η Χ-Τ10 μεταχειρισμένη είναι σε τιμή χώμα, φίλος στην Αγγλία είναι έτοιμος να την πάρει στα 300 ευρώ.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Για μένα βασικό ρόλο θα παίξει αν θα έχει (πέρα από τον αισθητήρα) τα ''σωθικά'' της X-T20, (εστίαση, ταχύτητα λειτουργίας κλπ.) αν τα έχει θα τιμολογείται 100-150 κάτω από την X-T20, αν δεν τα έχει που είναι και το πιο πιθανό και έχει απλά τα εσωτερικά της X-A5 (αργή εστίαση, κακό caf, άθλιο 4Κ κλπ.) τότε θα πρέπει να έχει πολύ χαμηλότερη τιμή από την X-T20, maximum 550-600 ευρώ το σώμα και ίσως και πιο χαμηλά.
Σε κάθε περίπτωση είναι θετικό και σημαντικό που η Fuji αρχίζει να παίρνει πιο σοβαρά τους Bayer αισθητήρες δίνοντας κάτι παραπάνω από entry level σώματα, γιατί και εγώ με την σειρά μου δεν μπορώ με τους xtrans για διάφορους λόγους.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

η Χ-Τ3 και όλη η σειρά που θα ακολουθήσει θα είναι η τελευταία με x-trans αισθητήρα
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: Απάντηση: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Διαφορά στην ποιότητα εικόνας θα υπάρχει αφού μιλάμε για άλλο αισθητήρα.
Με τον 15-45 σίγουρα θα είναι ελκυστικό πακέτο αν βέβαια είναι και σε ανταγωνιστική τιμή.

τι εννοείς διαφορά στην ποιότητα εικόνας;

εδώ δεν έχει ουσιαστική διαφορά η entry level ΧΑ3 από τα κορυφαία μοντέλα, αν δεις τι κάρτες του DPreview,
οπως το λέει ο cacau είναι, ψιλοδιαφοροποιήσεις, που για άλλους είναι στα υπέρ και για άλλους στα κατά
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Fuji XT-100 με αισθητήρα Bayer και οφθαλμοσκόπιο

Τα μέγεθος του αισθητήρα είναι το ίδιο αλλά κυρίως στο θόρυβο οι x-trans έχουν διαφορές προς το καλύτερο.
Και τα χρωματικά προφίλ είναι κοντά αλλά και πάλι λίγο διαφορετικά.
Μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Αυτό που έχω παρατηρήσει διαχρονικά είναι ότι οι "πλακάτες" σκούρες επιφάνειες π.χ. ένα μαύρο/ανθρακί φόντο έχουν ελάχιστα λιγότερο θόρυβο στα αρχεία από x-trans. Του Bayer έχουν καλύτερη απόδοση σε σύνθετες επιφάνειες/αντικείμενα π.χ. φυλλωσιές, γκαζόν, ύφασμα κ.λ.π. Όλα αυτά στην οθόνη μου (Dell 2412) κοιτώντας 1:1 και έως iso 3200 - αν τυπώσεις ή σε κανονική θέαση μάλλον δεν θα ξεχωρίζουν, τουλάχιστον σε μεγέθη έως Α4. Δεν το έχω κάνει, αλλά κρίνω από "βραδυνές" εκτυπώσεις ~30Χ20 από πολύ χειρότερες μηχανές που είναι απολύτως αποδεκτές αν δεν τις κοιτάς με μεγεθυντικό φακό...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Πάνω κάτω όλες οι μηχανές με 24αρη αισθητήρα της Fuji από τις πάμφθηνες μέχρι τις ακριβές πάνω κάτω ίδια οπτική απόδοση έχουν, έχουν κάποιες διαφορές άλλα όχι κάτι συγκλονιστικό.
Για τον θόρυβο ο xtrans φαινομενικά δείχνει να έχει λιγότερο άλλα από όσο έχω παρατηρήσει έχει λίγο πιο έντονη αποθορυβοποίηση σε jpeg και χάνει λίγο σε sharpness Και microcontrast σε σχέση με τους Bayer, κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις...για μένα δεν υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά και δεν βρίσκω τον λόγω να συνεχίσει με τους xtrans η fuji στο μέλλον και όπως λέει και ο φίλος ''Skywriter55'' μάλλον η επόμενη γενιά θα είναι και η τελευταία xtrans. Γενικότερα πάντως σχεδόν όλες οι μηχανές τις τελευταίας 5ετίας από όλους τους κατασκευαστές είναι κορυφαίες σε ποιότητα εικόνας, εκεί που διαφέρουν είναι στα μπλιμπλίκια, στο σώμα, στην εργονομία, στο βίντεο, στην εστίαση κλπ. και νομίζω εκεί πρέπει να δίνουμε βάση καθώς σε ποιότητα εικόνας αν δεν αλλάξει δραστικά η τεχνολογία και ο σχεδιασμός των αισθητήρων δεν πρόκειται να δούμε τίποτα σημαντικές βελτιώσεις....
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

Οι τελευταίοι X-TRANS έχουν όντως λιγότερο θόρυβο (απο κάποιο ISO και πάνω) απο τους bayer της Fuji ... αλλά αυτό δεν οφείλεται στο οτι είναι X-trans αλλά στο οτι χρησιμοποιούν την τελευταία γενια της Sony με το DR-pix (ίδιο με α6300-6500) .. βλέπουμε το σκαλοπάτι βελτίωσης .. Οι φτηνιάρικες X3 έχουν προηγούμενης γενιας αισθητήρα χωρίς DR-pix (πανω κάτω ίδιο με α6000 αλλά με καλύτερο DAC 14bit όπως και οι Nikon 5500-5600)

Mε τους X-TRANS έχουμε και μια "φαινόμενη" βελτίωση σε χρωματικό θόρυβο η οποία όμως οφείλεται στον αλγόριθμο Demosaic της Adobe που κάνει averaging interpolation στα R,B RAW κανάλια και αυτό έιναι κατι σαν χρωματική αποθορυβοποίηση αλλά παράλληλα ρίχνει την ευκρίνεια (εξ'ου και τα παράπονα για την Adobe ..) .. με άλλους αλγόριθμους η ευκρίνεια είναι καλύτερη αλλά και ο (χρωματικός) θόρυβος πιο εμφανής (RawTherapee ..)

Eπίσης απο κατι ψιλομετρήσεις σε Xa3 μου δημιουργήθηκε μια υπόνοια για αυξημένο veiling flare .. ίσως έχει τίποτα γυμνές επιφάνειες ή και διαφορετική επίστρωση στον αισθητήρα για λόγους κόστους ..

http://www.photonstophotos.net/Char... X-T20_14,Sony ILCE-6000_14,Sony ILCE-6300_14
chart.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα bayer και οφθαλμοσκόπιο

...Mε τους X-TRANS έχουμε και μια "φαινόμενη" βελτίωση σε χρωματικό θόρυβο η οποία όμως οφείλεται στον αλγόριθμο Demosaic της Adobe που κάνει averaging interpolation στα R,B RAW κανάλια και αυτό έιναι κατι σαν χρωματική αποθορυβοποίηση αλλά παράλληλα ρίχνει την ευκρίνεια (εξ'ου και τα παράπονα για την Adobe ..) ...

οπότε δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου, καλά βλέπω. Το θέμα είναι ότι και τα jpeg τα ίδια είναι...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα Bayer και οφθαλμοσκόπιο

δεν ειναι ομως θεμα αισθητηρα, αλλα demosaic αλγοριθμου.
Εγω δουλευοντας με το Iridient ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο adobe .
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα Bayer και οφθαλμοσκόπιο

Διέρρευσαν και οι πρώτες φωτογραφίες του νέου μοντέλου (από Nokishita via m4/3 rumors):

Fujifilm.jpgFujifilm_1.jpgFujifilm_2.jpgX-T100_1.jpg

Γκριπ δεν υπάρχει, φλας δεν βλέπω (εκτός αν είναι κρυμμένο στο καρούμπαλο) και ελπίζω η οθόνη να γυρίζει προς τα πάνω/κάτω. Τα χειριστήρια μοιάζουν πολύ με αυτά των "μικρών" ΧΜ/ΧΑ πράγμα καλό για τα δικά μου γούστα. Ανακοίνωση αύριο λένε οι φήμες...

edit: λογικά πρέπει να έχει ενσωματωμένο φλας, αφού αριστερά υπάρχει σχετικός διακόπτης. Αναρωτιέμαι αν κάνει και κάτι άλλο αυτή η ροδέλα - ή απλά την βάλανε για να μοιάζει πιο πολύ με τις παλιές SLR...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα Bayer και οφθαλμοσκόπιο

Ομορφη φαίνεται, άλλα θα ήταν δύσκολο να βάζανε έστω ένα μικρό καρούμπαλο στο Grip??? Πάντως μου θυμίζει μια μίξη της X-T20 με την X-E2 με ολίγο από σειρά X-A....
Πραγματικά η ροδέλα αριστερά τι κάνει?? δεν έχει και τίποτα γραμμένο επάνω..
Η οθόνη είναι πλήρως σπαστή οπότε την βγάζεις αριστερά και την γυρνάς σε όποια κατεύθυνση θες, κάνει και για selfies και ότι άλλο θες.
Αν βγει σε καλή τιμούλα με τον 15-45 θα είναι καλή περίπτωση για αγορά μαζί με ένα εχτρα grip.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα Bayer και οφθαλμοσκόπιο

Ωραία και minimal και με οθόνη που βγαίνει προς τα έξω αριστερά για vlog .Επίσης επανήλθε το record video button ,άρα πιθανότατα να τα ξαναδούμε όλα αυτά με την Χ-Τ3
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Fuji XT-100 με αισθητήρα Bayer και οφθαλμοσκόπιο

Η χοντρή ροδέλα πάνω στο καπάκι συνήθως αλλάζει την έκθεση, ενώ η πίσω την παράμετρο στην οποία έχεις προτεραιότητα π.χ. το διάφραγμα, αλλά έχει και 2η λειτουργία που ενεργοποιείται πιεστικά προς τα κάτω. Όλα αυτά ρυθμίζονται με βάση τις προτιμήσεις του χρήστη.

edit: ελπίζω το video button να παίρνει κι άλλες λειτουργίες - όχι όπως σε άλλες που μένει "νεκρό" αν δεν ασχολείσαι με το άθλημα... :p