Smart tv και android box

Giannis1985

New member
21 May 2018
13
Σκέφτομαι να αγοράσω τηλεόραση 43" αξίζουν δύο που θέλω με διαφορά 30 η μια που είναι smart και η άλλη όχι.(380 και 350) αντίστοιχα full hd και οι δύο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:
Μπορώ να πάρω ένα tv box και να το κουμπώσω στη smart που έχει λίγο καλύτερα specs; Ή αγοράζω την απλή μου μένουν και 30 ευρά και κουμπώνω εκεί το box;
Πιστεύω ότι γράφω στο σωστό thread.
Ευχαριστώ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Εννοειται οτι μπορεις να συνδεσεις tv box με οποια τηλεοραση εχεις (φτανει να υπαρχει τροπος συνδεσης, hdmi συνηθως, οπου σε τηλεορασης 5ετιας δεν το συζηταμε καν να μην υπαρχει). Απο εκει και περα και επειδη η διαφορα τους δεν ειναι σοβαρη (και επειδη οπως λες, η smart εχει καλυτερα specs), αποψη μου ειναι να αγορασεις την smart. Στην πορεια βλεπεις αν σε καλυπτουν ταν smart χαρακτηριστικα που εχει ή οχι και εαν οχι τοτε πηγαινεις προς αγορα media player/tv box ξεροντας πλεον τι ακριβως σου λειπει και τι ψαχνεις απο εναν εξωτερικο media player
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Φυσικα μην ξεχνας (εξαρτάται βεβαια και το budget σου) οτι μπορεις να κοιταξεις και για android Tv οποτε "γλυτώνεις" την αγορα για boxακι...
 

Giannis1985

New member
21 May 2018
13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μάλλον θα πάω προς τη smart

εφόσον δεν έχει ασυμβατότητα το box.
Είδα και uhd βεβαια στα 390
αλλά
Νομίζω ότι, uhd tv θέλει και παρεχετε και πλουσιο περιεχόμενο,έχω ακούσει ότι το upscaling από sd/hd σημα τους είναι μάπα και για να δεις uhd ποιότητα θελει να βλέπεις από 1 μέτρο στις 43" ξέρω γω...
Δηλαδή θα πάρω μια τίμια full hd tv. Πιστεύω ότι για uhd τίμια πρέπει να πας 800+
Το σκέφτηκα και για android tv αλλά βλέπω στο budget thompson,phillips και όχι κάτι το ιδιαίτερο. μόνο η sony είναι αλλά 700 ευρώ είναι πολλά...