Εκθεσιακή LG OLED 65 C6V

passenger80

New member
11 February 2015
40
Καλησπέρα στους ειδικούς! Στην αναζήτησή μου για και καινουρια τηλεόραση μου πρότειναν την LG OLED 65 C6V στα 1300 ευρώ εκθεσιακή. Αυτή μου είπαν ότι είχε κάνει burn in αλλά της άλλαξε panel η αντιπροσωπεία της LG και τώρα φοράει καινούριο panel. Αυτό έγινε πριν λίγες ημέρες. Μου έκαναν μπροστά μου το τεστ για burn in και δεν έχει κάτι. Προφανώς την παίρνω με επέκταση εγγύησης, αν συμβεί κάτι μου είπανε τη φτιάχνουν ή την αλλάζουν. Τι λετε; Αφού έχει καινούριο Panel φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα. Και με την εγγύηση αν πάθει κάτι από τη χρήση, μου το φτιάχνουν. Να προχωρήσω;
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
θα πρέπει να μπεις στο service menu και να δεις πόσες ώρες έχει παίξει η τηλεόραση. Π.χ αυτή η LG OLED έχει UTT=1.695 ώρες

adbdf210199349c820374225e4a2aa9f.jpg
 

passenger80

New member
11 February 2015
40
θα πρέπει να μπεις στο service menu και να δεις πόσες ώρες έχει παίξει η τηλεόραση. Π.χ αυτή η LG OLED έχει UTT=1.695 ώρες

adbdf210199349c820374225e4a2aa9f.jpg

Δεν ξέρω αν θα με αφήσουν να μπω σε αυτό το μενού στο μαγαζί, θα το ρωτήσω. Αλλά όσες ώρες και να έχει παίξει, αφού θα έχει εγγύηση κανονικά υπάρχει πρόβλημα? Αν πάθει κάτι από τη χρήση θα μου τη φτιάξουν, άσε που το πάνελ είναι καινούριο άρα μόνο τα άλλα μέρη θα έχουν χρησιμοποιηθεί στην ουσία. Τι λέτε?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στους ειδικούς! Στην αναζήτησή μου για και καινουρια τηλεόραση μου πρότειναν την LG OLED 65 C6V στα 1300 ευρώ εκθεσιακή. Αυτή μου είπαν ότι είχε κάνει burn in αλλά της άλλαξε panel η αντιπροσωπεία της LG και τώρα φοράει καινούριο panel. Αυτό έγινε πριν λίγες ημέρες. Μου έκαναν μπροστά μου το τεστ για burn in και δεν έχει κάτι. Προφανώς την παίρνω με επέκταση εγγύησης, αν συμβεί κάτι μου είπανε τη φτιάχνουν ή την αλλάζουν. Τι λετε; Αφού έχει καινούριο Panel φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα. Και με την εγγύηση αν πάθει κάτι από τη χρήση, μου το φτιάχνουν. Να προχωρήσω;

Θα απέφευγα να πάρω μεταχ ή demo Oled και plasma.

AN και είναι μεγάλο το αν........ σου αλλάζουν με την εγγύηση την tv σε περίπτωση που παρουσιάσει ξανά burn in ΟΚ......αλλά σιγούρεψε οτι μιλάμε για burn in και όχι μόνο για πχ βλάβη πλακέτας κτλ.....
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αφου το burn in δεν καλυπτεται απο εγγυηση. Τωρα πως λενε πως αν παθει κατι τη φτιαχνουν ή την αλλαζουν. ?
Προφανως στο πεταξαν ετσι γενικα και αοριστα. Ρωτησε τους αν η εγγυηση καλυπτει και το burn in (και να στο δειξουν γραμμενο στους ορους εγγυησης)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Δεν ειναι μονο αυτο.
Η τηλεοραση εχει ηδη καταχυρωθει στο σύστημα της LG με συγκεκριμένη ημερομηνια. Προφανώς, η αγορά σου θα ειναι σε μεταγενέστερη.
Δεν ειναι χαζοί, και θα μπορούν να σου αρνηθούν πολλά φαντάζομαι.
Μια "λυση" ειναι να ζητησεις και την επεκταση εγγυησης του καταστήματος (Συνήθως 5ετη, MM?) ετσι ωστε να εισαι καλυμμένος τουλάχιστον στα βασικά.

Εγω δεν θα την αγοραζα, αλλα αν το εκανα, θα φρόντιζα να εχω τα οπισθια μου καλυμμένα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
φαντάζομαι θα έβαλες φωτογραφίες με ατόφια χρώματα κόκκινο, πράσινο, μπλέ, κίτρινο, λευκό... είναι πολύ απλό με ένα στικακι usb...
αν δεν είδες τίποτα δεν μπορεί να εμφανιστεί κάτι στο μέλλον από μόνο του... εκτός και αν εσύ μετά αφήνεις για ώρες και μέρες κάποιο logo πάνω στην οθόνη..
απο κεί και πέρα αν σου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση του καταστήματος αυτό σημαίνει ότι αν για κάποιο λόγο σταματήσει να δουλεύει , θα σου δώσουν άλλη. burn in, καμμένα pixel κλπ δεν μετράνε στην εγγύηση αλλά και της κούτας να είναι πάλι δε μετράει αυτό στην εγγύηση.
αφού την τέσταρες και σου δίνουν εγγύηση καταστήματος δεν βλέπω λόγω να μην την προτιμήσεις
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
φαντάζομαι θα έβαλες φωτογραφίες με ατόφια χρώματα κόκκινο, πράσινο, μπλέ, κίτρινο, λευκό... είναι πολύ απλό με ένα στικακι usb...
αν δεν είδες τίποτα δεν μπορεί να εμφανιστεί κάτι στο μέλλον από μόνο του... εκτός και αν εσύ μετά αφήνεις για ώρες και μέρες κάποιο logo πάνω στην οθόνη..
απο κεί και πέρα αν σου δίνουν 5 χρόνια εγγύηση του καταστήματος αυτό σημαίνει ότι αν για κάποιο λόγο σταματήσει να δουλεύει , θα σου δώσουν άλλη. burn in, καμμένα pixel κλπ δεν μετράνε στην εγγύηση αλλά και της κούτας να είναι πάλι δε μετράει αυτό στην εγγύηση.
αφού την τέσταρες και σου δίνουν εγγύηση καταστήματος δεν βλέπω λόγω να μην την προτιμήσεις

+1.
Και αν δεν το προχωρήσεις βρε αδερφέ, στείλε ένα πμ να την πάρω εγώ :)
 

passenger80

New member
11 February 2015
40
Ναι έλεγχο εκανα με το βιντεάκι με τα χρώματα που εναλλάσσονται που υπάρχει για έλεγχο burn in στο YouTube. Όχι, επισκευή στην εγγύηση μου είπαν αν πάθει το οτιδήποτε άλλο εκτός από burn in το καλύπτουν, αλλά φαντάζομαι αφού το panel είναι καινούριο έχει τις ίδιες πιθανότητες με μια καινουρια να το πάθει. Οτιδήποτε άλλο το φτιάχνουν στην εγγύηση μου είπαν κανονικά με επέκταση 5 έτη. Η εγγύηση μου είπαν ξεκινάει κανονικά από την ημέρα αγοράς, από την ημέρα που θα γράφει η απόδειξη.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Δεν ξέρω αν θα με αφήσουν να μπω σε αυτό το μενού στο μαγαζί, θα το ρωτήσω. Αλλά όσες ώρες και να έχει παίξει, αφού θα έχει εγγύηση κανονικά υπάρχει πρόβλημα? Αν πάθει κάτι από τη χρήση θα μου τη φτιάξουν, άσε που το πάνελ είναι καινούριο άρα μόνο τα άλλα μέρη θα έχουν χρησιμοποιηθεί στην ουσία. Τι λέτε?

Αφού άλλαξαν panel τότε δεν υπάρχει πρόβλημα burn in. Τα υπόλοιπα μέρη της τηλεόρασης έχουν γράψει πάντως αρκετές ώρες άρα είναι σημαντικό το θέμα της 5τούς εγγύησης.

Ολα τα υπόλοιπα είναι θέμα τιμής. Στην αγορά υπάρχουν η σειρά 7 και πλέον και η 8, με "τιμές καταλόγου" μικρότερες απο της σειράς 6.
Ετσι πχ η καλύτερη τιμή ever της 65C6 ήταν αν θυμάμαι καλά 2.600 ενώ η 65C7 είναι σήμερα σε προσφορά στα 2.150 με 5τή εγγύηση! Τα 1.300 όμως δεν είναι εύκολο να προκύψουν για αρκετά χρόνια ακόμα, άρα είναι καλή τιμή! Εγώ θα προχωρούσα.

Εκανα edit στην τιμή λόγω προσφοράς που τρέχει
 
Last edited:

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Μς τέτοια τιμη όπως είπαν πολλοί φυσικά και προχωρά. Ουτε 55αρα δεν περνεις με 1300.Και με καινουριο πάνελ. Τρεχαααααααα.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Προχώρα... Απλά κάνε τη 5ετη εγγύηση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Με τέτοια τιμή δε παίρνεις ούτε 55αρα!

Απλα βεβαιώσου ότι δεν έχει ήδη burn in....
 

passenger80

New member
11 February 2015
40
Ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους, με βοηθήσατε! Θα την πάρω και ότι γίνει! Με 5ετη εγγύηση φυσικά ναι, ότι μπορούμε να καλύψουμε!
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους, με βοηθήσατε! Θα την πάρω και ότι γίνει! Με 5ετη εγγύηση φυσικά ναι, ότι μπορούμε να καλύψουμε!
Και επίσης το καλό που έχει το μοντελο αυτό του 2016 είναι οτι έχει 3D. Τι άλλο να ζητησεις.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk