Denon avc a1 xva

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vtsotras

New member
20 October 2008
13
Έχω τον συγκεκριμένο ενισχυτή . Τον τελευταίο καιρό όταν τον αφήσω πολλές ώρες κλειστό κ πάω να τον ανοίξω κ επιλέξω το dvd ο εισχυτης δεν κλειδώνει κ ακούγεται συνέχεια ο θόρυβος απο τα Ρελέ ( εάν το λέω σωστά ) . Στο dvd αναβοσβήνει η ένδειξη hdmi αλλά έχω εικόνα κανονικά . Ο ήχος είναι συνδεδεμένος με οπτική .Εάν επιλέξω κάποια άλλη επιλογή κ γυρίσω στο dvd κλειδώνει κανονικά !! Να σημειώσω ότι το κάνει μόνο όταν το σύστημα μείνει πολλές ώρες κλειστό ( το κάνει όταν τον ανοίξω το πρωί ) μετά όσες φορές κ να τον ανοιγοκλεισω κανένα πρόβλημα . Τι μπορεί να φταίει ;; να σημειώσω ότι τελευταία αγόρασα μια 4κ τηλεόραση κ δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vtsotras

New member
20 October 2008
13
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις !! Έχω συνδεδεμένα 2 dvd ένα denon κ ένα pioneer !! Το denon είναι συνδεδεμένο με denon link κ το pioneer με coaxial . Το θέμα είναι ότι το κάνει κ στα δυο . Έχω αλλάξει hdmi αλλά τίποτα . Έχω κάνει reset κ στον ενισχυτή κ στο dvd αλλά τίποτα . Απο τεχνική πλευρά τι μπορεί να φταίει στον ενισχυτή . Άντε τώρα να πας 45 κιλά στο service . Έμπλεξα . Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
18 June 2006
720
έχεις κάνει την αναβάθμιση της πλακέτας HDMI; Δηλαδή πίσω έχει 3 ή 5 HDMI εισόδους; Το ρωτάω γιατί τα ίδια έκανε και ο δικός μου πριν την αναβάθμιση. Μετά λύθηκαν όλα αυτά τα θέματα.
(Βέβαια όλα αυτά έγιναν το 2006. Ο ενισχυτής πήγε Γερμανία μέσω αντιπροσωπείας και το κόστος τότε ήταν 1200 ευρώ. Από τότε όμως και για 12 χρόνια τον έχω καταφχαριστηθεί.
 

vtsotras

New member
20 October 2008
13
έχεις κάνει την αναβάθμιση της πλακέτας HDMI; Δηλαδή πίσω έχει 3 ή 5 HDMI εισόδους; Το ρωτάω γιατί τα ίδια έκανε και ο δικός μου πριν την αναβάθμιση. Μετά λύθηκαν όλα αυτά τα θέματα.
(Βέβαια όλα αυτά έγιναν το 2006. Ο ενισχυτής πήγε Γερμανία μέσω αντιπροσωπείας και το κόστος τότε ήταν 1200 ευρώ. Από τότε όμως και για 12 χρόνια τον έχω καταφχαριστηθεί.

Εμένα φίλε είναι ο xva κ όχι ο xv με τις 5 θύρες . Κ εγώ τον έχω κατά ευχαριστηθεί ήταν κ είναι φοβερό μηχάνημα . Δεν μου είχε δημιουργήσει ποτέ θέμα αυτά τα 11 -12 χρόνια . Τώρα δεν ξέρω σε τι οφείλεται αυτο. Μάλλον θα μιλήσω με ΚΙΝΟΤΕΧΝΙΚΗ . Το θέμα είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια .. μόνο μετά απο πολλές ώρες ανενεργός. Μετά όλα μια χαρά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
18 June 2006
720
Επειδή δεν θυμάμαι τα περί XV και XVA (είμαι και στη δουλειά) θα σου πω ότι τον αγόρασα 10/05 με την πλακέτα των 3 HDMI. Μου δημιουργούσε αρκετά προβλήματα επικοινωνίας με τα τότε DVD Players. Μόλις έγινε η αναβάθμιση και φόρεσε την πλακέτα με τα 5 HDMI (καλοκαίρι του 06),τα προβλήματα λύθηκαν και από τότε δουλεύει απροβλημάτιστα. Συμφωνώ ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με την Κινοτεχνική. Καλή τύχη
 

vtsotras

New member
20 October 2008
13
Επανέρχομαι στο θέμα μετά απο πολλές δοκιμές κ σπάσιμο κεφαλιού ανακάλυψα το εξής κ θέλω την βοήθεια σας παιδιά . Όπως ανέφερα έχω τον denon a1 Xva και το denon DVD 3930 . Όλα ξεκίνησαν ανακάλυψα τελικά όταν άλλαξα τηλεόραση . Πήρα την Samsung 65 άρα 7002 . Το πρόβλημα που ανακάλυψα είναι το εξής . Όταν ανοίγω να ακούσω μουσική κ ανοίγω το dvd και τον ενισχυτή και βάζω το cd το dvd κολάει στο loading και παγώνει εκεί . Δεν παίρνει καμία λειτουργία . Εάν επιλέξω απο τον ενισχυτή την επιλογή dvd ξανά το dvd ξεκολλάει κ είναι έτοιμο να παίξει μουσική . Ακούστε τώρα όμως εάν ανοίξω την τηλεόραση κ χωρίς να επιλέξω την θύρα hdmi 3 του ενισχυτή με την τηλεόραση το dvd ξεκολλάει αμέσως . Εάν βγάλω την hdmi του ενισχυτή με την τηλεόραση το dvd λειτουργεί σωστά . Άλλαξα τα καλώδια hdmi με άλλα κ πάλι το κάνει . Δεν ξέρω μόνο εάν φταίει ότι τα hdmi είναι παλιά 10ετιας και μάλλον hdmi 1.3 -1.4 και χρειάζεται καινούργιο hdmi καλώδιο λόγω ότι η τηλεόραση είναι 4κ. Πείτε κάτι ρε παιδιά γιατί στην αρχή νόμιζα ότι φταίει ο ενισχυτής κ τρελάθηκα, μετά το dvd αλλά τελικά όλα λειτουργούν καλά εάν βγάλω το hdmi καλώδιο του ενισχυτή με την τηλεόραση . Μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα τηλεόρασης με ενισχυτή λόγω ότι ο τελευταίος είναι παλιός ;;; Φταίει ο ενισχυτής ;; Η το dvd ;;; Δεν ξέρω τι να κάνω κ τι να πάω στο service εάν χρειάζεται !!! Συγνώμη για το σκέλος αλλά προσπάθησα να εξηγήσω καλύτερα όσο μπορώ το τι συμβαίνει .. Περιμένω την γνώμη σας Ώστε να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημα .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vtsotras

New member
20 October 2008
13
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε . Ασυμβατότητα τις θύρας hdmi του ενισχυτή με την τηλεόραση . Με ένα hdmi splitter όλα καλά .


Sent from my iPhone using Tapatalk