Αγορά τηλεόρασης 65''

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Καλησπέρα,
είμαι στην διαδικασία αγοράς τηλεόρασης 65'' για χρήση στα παρακάτω.
1.Ταινίες
2.PS4
3.NetFlix
4.Και ολίγον από τηλεόραση.
To budget μου μπορεί υπό προϋποθέσεις να φτάσει στα 2000.(Δόσεις)
Σε μια πρώτη έρευνα είδα τις παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/10781752/LG-65SJ850V.html
https://www.skroutz.gr/s/14690017/LG-65SK8100.html
https://www.skroutz.gr/s/10792169/Sony-KD-65XE9005.html
Σήμερα είδα ότι έχει και προσφορά το public και μια OLED.Φοβάμαι βέβαια το burn in μιας και μερικές φορές η τηλεόραση είναι ώρες αναμμένη .
https://www.skroutz.gr/s/11623874/LG-OLED65C7V.html

Στην αρχή ήμουν σχεδόν πεπεισμένος να πάρω μια LG αλλά για τις εκτός Oled βλέπω πολύ κράξιμο λόγω panel(IPS).
Όμως επειδή στα άμεσα σχέδια μου είναι να πάρω μια ηχομπαρα με Dolby Atmos βλέπω ότι μόνο η LG το έχει.
Η άλλη λύση είναι με ξεχωριστώ media player.Αλλά ποιος θα υποστηρίζει όλα τα νέα format?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Άμα μπορείς οικονομικά να αποκτήσεις την LG C7V, απλά τρέχεις να προλάβεις την προσφορά... :cool:
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
7 κομμάτια έχουν μείνει

Η τιμή γίνεται 2.149 μαζί με την 5ετή εγγύηση όταν προστεθεί η τηλεόραση στο καλάθι


 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Καλά τα λέτε για την LG C7V αλλά διαβάζω στα διάφορα forum ότι υπάρχει το θέμα με το burn in με πολλά παραδειγματα με φοτο.Δεν θέλω να το ρισκάρω και σε 1-2 χρόνια να είμαι για άλλη τηλεόραση.Η LG αρνείται να το καλύψη στην εγγυηση.
 

mberg

Established Member
9 November 2015
120
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης 65''

Καλά τα λέτε για την LG C7V αλλά διαβάζω στα διάφορα forum ότι υπάρχει το θέμα με το burn in με πολλά παραδειγματα με φοτο.Δεν θέλω να το ρισκάρω και σε 1-2 χρόνια να είμαι για άλλη τηλεόραση.Η LG αρνείται να το καλύψη στην εγγυηση.

Υπαρχει σαν ενδεχομενο αλλα νομιζω ειναι ακραιο το να σου εμφανισει burn in, ειδικα αν δεν παιζει στατικες εικονες για αρκετες ωρες. Μια plasma LG 50αρα 10ετιας περιπου που εχω κατεβασει στο πατρικο μου παντως εξακολουθει κ παιζει αψογα. Νομιζω εχει να κανει και με το ποσο θα την προσεξει καποιος την tv.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
LG C7 ή αναμονή για καλύτερη τιμή στη C8; Δίλημμα...

Η C8 θα πέσει στη τιμή της c7 (2149 τώρα) περίπου τέτοια εποχή του χρόνου.Επίσης τώρα μέχρι Ιούλη μπορείς να πάρεις σε καλή τιμή καλό απερχόμενο μοντέλο σε τιμή χαμηλότερη και απο εισαγωγικό καινούριο μοντέλο.παραδοσιακά, το κοιτάζω κάποια χρόνια, τωρα είναι η καλύτερη εποχή για να αγοράσεις καλή τηλ. σε καλή τιμή.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Καλά τα λέτε για την LG C7V αλλά διαβάζω στα διάφορα forum ότι υπάρχει το θέμα με το burn in με πολλά παραδειγματα με φοτο.Δεν θέλω να το ρισκάρω και σε 1-2 χρόνια να είμαι για άλλη τηλεόραση.Η LG αρνείται να το καλύψη στην εγγυηση.

πριν 10 χρόνια και κάτι αγνόησα την έτσι και αλλιώς μικρή πιθανότητα για burn in των πλάσμα και ευχαριστηθηκα 10 χρόνια ποιοτική εικόνα που ακόμα και τώρα κάνει μερικές lcd να ντρέπονται και το ιδιο έκανα και εχθές παραγγέλνοντας την c7.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Για να γίνει burn in στις σύγχρονες τηλεοράσεις θα πρέπει να προσπαθήσει κάποιος πολύ για να το πετύχει. Με κανονικές συνθήκες θέασης δεν υπάρχει κίνδυνος.
 

jimmys30

Established Member
6 June 2007
119
Φιρί φιρί το πάτε να με ψήσετε!! :eek:perator:
Για τα άλλα μοντέλα που έγραψα δεν το συζητάτε ε?
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
LG C7 ή αναμονή για καλύτερη τιμή στη C8; Δίλημμα...

Η C8 είναι οριακά καλύτερη από την C7.
Εγώ πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα δούμε 65'' κάτω από 2000. Το ερώτημα όμως είναι ...... περιμένεις πχ 6 μήνες για να γλιτώσεις 200-300 ευρώ? Η την παίρνεις τώρα και το ευχαριστιέσαι!!
 

gtsax

New member
30 April 2010
29
Η C8 είναι οριακά καλύτερη από την C7.
Εγώ πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα δούμε 65'' κάτω από 2000. Το ερώτημα όμως είναι ...... περιμένεις πχ 6 μήνες για να γλιτώσεις 200-300 ευρώ? Η την παίρνεις τώρα και το ευχαριστιέσαι!!

Αυτό σκέφτομαι και δεν προχωρώ στην αγορά της μιας κ είμαι με 55cxm710 panasonic και δεν έχω πρόβλημα να περιμένω. Η αλήθεια είναι όμως πως πρόκειται για μια πολύ καλή προσφορά μπροστά στα μάτια μας ενώ ποιος εγγυάται πως θα πέσουν τόσο μέχρι τέλους του χρόνου.
 

mberg

Established Member
9 November 2015
120
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης 65''

Την ίδια πανασονικ έχω κ γω κ είχα το ίδιο διλημμα αλλά τελικά αποφάσισα να την παραγγείλω γιατί δεν είμαι βεβαιος ότι θα πέσουν κάτω από 2000 οι 65αρες oled..
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Φίλε βουρ για OLED!1 χρόνο εχω την Ε7 την έχω ζορισει με gaming αρκετό κανένα πρόβλημα για burn in!Λίγο προσοχή στης στατικές εικόνες.και εννοείται δεν βλέπουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ 1 και μόνο κανάλι..
Η εικόνα της Oled για μένα δεν συγκρίνεται!Όσο υπάρχει ακόμα η προσφορά στα public..Τρεξε!!
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Κοίτα όταν έχεις 55άρα παλεύται η κατάσταση αλλά όταν έχεις 42άρα όπως εγώ άλλοι 6 μήνες είναι μαρτύριο και αν πέσουν οι τιμές, και αν μας αφήσει το πετρέλαιο θερμανσης κανένα φράγκο μες το χειμώνα και αν ανν..
 

gtsax

New member
30 April 2010
29
Οι διαφορές που έχει η C8 με τη C7 αξίζουν όμως την αναμονή;
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα,οι διαφορες ειναι υπαρκτες
Καλυτερος επεξεργαστης,περισσοτερη ραμ,εκδοση 4,0 για λειτουργικο,και ντολμπυ βισιον
Οτι και αν επιλεξεις,την κινηματογραφικη αισθηση στην δινουν οι περισσοτερες ιντσες-------δηλ 65"
Εγω εχω την 55β7------------και μου λειπουν οι ιντσες
Πιθανα οι νεες αλλαγες να αξιζουν την αναμονη,η οποια ειναι μεγαλη βεβαια,και δεν γνωριζω ποτε θα πεσει η τιμη στην C8,μαρκετινγκ ειναι αυτο
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Dolby vision έχει και η C7.
Η μονη ουσιαστική διαφορα είναι στο Gaming.
Από το Rtings:
The C7 and C8 perform very similarly. Both have excellent picture quality however the C8 handles gradients better than the C7 and has added black frame insertion, so it is a bit better for gaming. Until the C8 comes down in price, the C7 is the better buy.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c8-vs-lg-c7/600/421