LG 65SK7900 or LG OLED55B7V

manos_rc

New member
22 May 2018
5
Καλησπερα σας!
Ειμαι στην αναζητηση νεας ΤV μετα απο 7-8 χρονια με μια 40αρα lcd samsung που εχει βγει σκυλι. Αποσταση θεασης στο νεο σαλονι θα ειναι 3-3.30. Ψαχνομουν για καποια 65αρα mu7000(που δυσκολα υπαρχει σφραγισμενη πια) ή για μια καλη led 55αρα (sony 9005 που ομως διαβαζω για προβλημα στο να διαβασει σε νορμαλ χρονικο οριο εναν μεγαλο εξ.δισκο κτλ), qled7, καμια mu9000 αν υπαρχει ακομα.
Ψαχνοντας λοιπον βρηκα ενα μαγαζι (οχι τα γνωστα μεγαλα) που μου εκανε αντιπροταση σε πολυ καλη τιμη ειτε την 65αρα ολοκαινουρια LG 65SK7900 στα 1400 ειτε την πασιγνωστη 55αρα OLED55B7V με ενα 50αρικο πιο ακριβη (1450) την τελευταια εφοσον βρει σφραγισμενο κομματι το οποιο θα το ξερω αυριο.
Για την 7900 ξερω μονο οτι ειναι 50hz και δε βλεπω πολλα reviews ακομα στο νετ αλλα ειδα καποια βιντεακια σε συγκριση με τις περσυνες lg810-850 και σιγουρα φαινεται βελτιωση στα μαυρα.
Βλεπω αθλητικα (μπασκετ πολυ), υπαρχει wind vision και θα μπει και otesports.
Ταινιες που κατεβαζω torrents καθως και σειρες τουλαχιστον σε 1080 αναλυση.
Και φυσικα και τηλεοπτικο σημα κυριως λογω της γυναικας.
Τι λετε λοιπον?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Νομίζω από την απόσταση σου και για τα δεδομένα όπως τα παρουσιάζεις θα έπαιρνα την oled. Ή αν μπορείς την υπέρβαση για 65αρα Sony. Δε βλέπω τίποτα θετικό σε ένα τεράστιο γκρι πάνελ.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: LG 65SK7900 ή LG OLED55B7V

Καλωσόρισες. Αν προορίζεται κυρίως για θέαση ταινιών/σειρών, τότε μάλλον είναι καλύτερα να πας σε 65". Μπορείς να δεις και τις Sony XE85xx σαν εναλλακτική, που έχουν πάει τώρα στα 1400 ευρώ.
 

manos_rc

New member
22 May 2018
5
Ευχαριστω για το καλωσορισμα :)

Την σονυ8577 την εχω τσεκαρει ουκ ολιγες φορες αλλα προβληματιζομαι απο αυτα που γραφονται στο φορουμ για το android τα κολληματα και ΚΥΡΙΩΣ για την ανταποκριση της οταν βαζεις πανω μεγαλο εξωτερικο δισκο. Οτι αργει να τον διαβασει πολυ κτλ.. Και ειναι κατι που εγω το χρησιμοποιω συνεχεια (μπαινοβγαζω σκληρο για να περναω επεισοδια,νεες ταινιες κτλ). Και οταν στη ταπεινη 7ετιας samsung τον διαβαζει σε δευτερολεπτα ..ε θα μου φανει καπως να περιμενω κανα μισαωρο και βαλε... αν ισχυουν φυσικα αυτα που διαβασα.

Γυρισα πριν λιγο απο γνωστο μαγαζι και ειδα την SK7900 απο κοντα.. επαιζε ενα συγκεκριμενο περιεχομενο χωρις καθολου μαυρα...γελουσα μονος.. βγηκε απο την εξισωση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Το ενδεχόμενο προσθήκης ενός media player σαν το zidoo x9 (γύρω στα 100 ευρω) θα έλυνε το ζήτημα παντως. Αν και εφόσον αυτό υπάρχει.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Ευχαριστω για το καλωσορισμα :)

Την σονυ8577 την εχω τσεκαρει ουκ ολιγες φορες αλλα προβληματιζομαι απο αυτα που γραφονται στο φορουμ για το android τα κολληματα και ΚΥΡΙΩΣ για την ανταποκριση της οταν βαζεις πανω μεγαλο εξωτερικο δισκο. Οτι αργει να τον διαβασει πολυ κτλ.. Και ειναι κατι που εγω το χρησιμοποιω συνεχεια (μπαινοβγαζω σκληρο για να περναω επεισοδια,νεες ταινιες κτλ). Και οταν στη ταπεινη 7ετιας samsung τον διαβαζει σε δευτερολεπτα ..ε θα μου φανει καπως να περιμενω κανα μισαωρο και βαλε... αν ισχυουν φυσικα αυτα που διαβασα.

Γυρισα πριν λιγο απο γνωστο μαγαζι και ειδα την SK7900 απο κοντα.. επαιζε ενα συγκεκριμενο περιεχομενο χωρις καθολου μαυρα...γελουσα μονος.. βγηκε απο την εξισωση.

Έχω τη Sony 8577 και δεν έχω παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη καθυστέρηση στο φόρτωμα αρχείων από εξωτερικό σκληρό. Αυτό που πρέπει να κάνεις σίγουρα είναι να κατεβάσεις διαφορετικό media player από τον ενσωματωμένο ο οποίος είναι πραγματικά άθλιος. Με οποιοδήποτε αλλο player διαβάζει και κατηγοριοποιει τα αρχεία γρήγορα.
 

manos_rc

New member
22 May 2018
5
Απάντηση: Re: LG 65SK7900 or LG OLED55B7V

Το να κατεβασω αλλη εφαρμογη player ειναι παιχνιδακι δε το συζηταμε αυτο.. Απλα ειχα διαβασει στο νημα της tv οτι καποιος εβαλε εναν δισκο (1ΤΒ νομιζω) και εκανε κανα 2-3ωρο να τον δει.. και λεω πλακα κανεις smart tv 2017 και θελει τοση ωρα? ειναι dealbraker αυτο για μενα.. Αν δεν ισχυει τελικα με χαροποιει ιδιαιτερα γιατι μ αρεσει πολυ η τηλεοραση την εχω δει να παιζει και τρειλερ απο ταινιες και εχει αξιοπρεπη μαυρα και γενικα εικονα. οκ το android δεν ειναι τοσο γρηγορο σαν το tizen & webos αλλα θα το ρυθμισω αυτο. Οταν λες οτι διαβαζει γρηγορα τα αρχεια μιλαμε για μισο λεπτο ας πουμε? εμενα ο δισκος χονδρικα ειναι μισογεματος (1TB ταινιες και σειρες δλδ).

Βρηκα και το σχετικο νημα με την αναφορα για διαβασμα του δισκου στις 3 ωρες και σαν λυση του να τον κανεις NAS...
https://avclub.gr/forum/showthread.php/159535-Sony-KD-XE85ΧΧ-Reviews-Εντυπώσεις-Σχόλια/page26
 
Last edited:

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Έχω βάλει 1TB σχεδόν γεμάτο και τον διαβάζει γρήγορα. Σε λεπτά όχι ώρες. Μήπως το είχε βάλει σε υποδοχή USB 2 και όχι στην μπλε που είναι η USB 3; Θα το τσεκάρω πάλι για να πω σίγουρα.