Αγορά Denon 1400

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Καλησπέρα!

Αυτή τη στιγμή έχω ενα 5.1 σύστημα harman (avr 158 και ηχεια HTKS 5) και σκέφτομαι να αλλάξω τον ενισχυτή Denon 1400H. Τον βρίσκω γύρω στα 450 στο skroutz και amazon.de στα 380. Τι να προτιμήσω από με γνώμονα το θέμα εγγύησης ή πρόβλημα στη μεταφορά?
Η χρήση είναι κατα 80% για home cinema και 20% μουσική.
Σκέφτομαι την αλλαγή γιατί ο denon εχει hdmi pasthrough(αν δεν κάνω λάθος) οπότε θα μπορώ να παίζω με τα media player & chromecast χωρίς να ανοίγω ενισχυτή αν δεν θέλω και γιατί ίσως αλλάξω tv αν βρω καμιά καλή ευκαιρία για 65αρα 4Κ(τώρα παίζει μια 55αρα FHD)
Αξίζει σαν αλλαγή?
Αν μείνω με τον ίδιο ο 158 μου έχει βγάλει πρόβλημα στον ροοστάτη αυξομοίωσης του ήχου. Δεν αλλάζει ομαλα δηλ -45,-46-47 κλπ, αλλά πηδαει πχ από το -45 στο -47, -43,-46 κλπ (ενω τον γυρνάω προς την ίδια πλευρά). Από το τηλεχειριστήριο δεν έχει πρόβλημά. άνοιξα τον ενισχυτή και ψιλοκαθάρισα τον ροοστάτη(φύσημα και σπρέι επαφών) αλλά δεν έφτιαξε. φαντάζομαι οτι θα θέλει αλλαγή. Είναι μεγάλο σαν κόστος ή μπορώ να το κάνω μόνος μου?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
1400Η? Νομίζω ότι σιγά-σιγά...

EL_avr_x1500h_jp_bk_fr.png
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
εφ όσων μας λες οτι αυξομειώνει απο το τηλεχειριστήριο σωστά μπορείς και να το αφήσεις έτσι.Αλλιώς θα δώσεις λογικά γυρω στο 30άρι μινιμουμ για επισκευή.οσο για το passthrough καλό είναι όταν υπάρχει αλλά και οταν δε το ειχα ποτέ δε μου ήταν προβλημα να ανοίξω τον ενισχυτή.Τώρα βέβαια εσύ έχεις μπει σε mode να τα αλάξεις όλα σιγά σιγά από ότι καταλαβαίνω. Αλλά ποια θα είναι η αλλαγή που θα φερει τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά στο όλο σύστημα, ενισχυτής tv ή μήπως ηχεία;
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
@pleo δεν ήξερα οτι θα βγεί τόσο άμεσα ο 1500
@fotis1976 πήρα τηλ και ρώτησα για την επισκευή στο επίσημο service και ζητήσαν 40+φπα. Το ποσό δεν είναι μεγάλο, αλλά είναι ασύμφορο ως προς την αξία του ενισχυτή και από την στιγμή που δουλεύει σίγουρα θα το αφήσω ως έχει.
Η αλήθεια είναι οτι τρώγομαι να τα αλλάξω όλα σιγά σιγά με αρχή την tv(αν πέσει καμια καλή προσφορά για samsung ανω των 65') και μετά τον ενισχυτή ως συμπλήρωμα.
Μέχρι να βάλω netflix δεν με ενοχλούσε καθολου η μη υπαρξη του passthrough, αλλά εχω αρχίσει να βαριέμαι τα πέρα δώθε του chromecast (από tv σε ενισχυτή) καθώς καθημερινές λόγω παιδιών βλέπω μόνο μέσω tv για να μην τα ενοχλώ(είναι και πίσω από έπιπλο...)

Ξέρω οτι και τα ηχεία είναι "λίγα" αλλά το ίδιο είναι και το οικονομικό. Συν οτι παίζουν μόνο κανα σάββατο για ταινία.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Η καλύτερη περίοδος για να αγορασεις τηλ είναι τωρα και μεχρι τον Ιουλη για να αγοράσεις καλη τν σε καλή τιμή οπότε ίσως πρέπει να επικεντρωθεις σ'αυτή διότι θα παρεις εσωματωμενα ενα καλο βιντεο πλευερ με hd netflix ķai ytube, kai θα μειωθεί η αναγκη για passthrough. Αυτο θα σου δωσει χρονο να δεις και πιο ψυχραιμα το θέμα ενισχυτή ηχείων και να κάνεις και καλύτερες αγορες πχ 7,2 καναλια με μια αναβαθμισμενη τριαδα ηχειων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Ο ενισχυτής που θα είναι συμβατός με 4Κ πάει πακέτο με την τηλεόραση όμως. Γιατί η TV θα είναι 4Κ και ο τωρινός ενισχυτής δεν... .

Το δήλωσε ο ίδιος. Θέλει HDMI stby through, φυσικά συμβατότητα με όλα τα νέα φορμά κλπ. Επομένως οι λύσεις είναι δυό. Ή πάει σε βασικό νέο πεντακάναλο τώρα που τα έχει όλα αυτά, ή αν η προοπτική είναι να βάλει στο μέλλον περισσότερα ηχεία να δει επτακάναλο.
Η πρώτη περίπτωση νομίζω ότι μπορεί να είναι πακέτο με τη μία, η άλλη θα χρειαστεί να γίνει σε 2 ή 3 δόσεις.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Από την άλλη μπορεί να συνδέσει από την πηγή τον ήχο μέσω οπτικής. Για να είμαστε ειλικρινείς και με τον εαυτό μας, καλή η ψυχολογική ικανοποίηση ότι ακούμε hd formats, αλλά στην πραγματικότητα ελάχιστα και πραγματικά ακριβά συστήματα προ τελικών μπορούν να υποστηρίξουν ουσιαστικα το δυναμικό εύρος των 24/96.
Γι'αυτό και στα περισσότερα συστήματα ακουμε βελτίωση μέσω dsp dynamic compression
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Δεν είναι έτσι ακριβώς. Για να έχεις atmos ή hd formats δεν θα εμπιστευτείς την οπτική της TV ούτε το ARC/eARC με το οποίο ακόμα περιμένουμε να πάρει σωστά τα format μέσω της TV.

O φίλος θέλει εξωτερική πηγή επάνω σε ενισχυτή AV λύνοντας το θέμα των format ήχου και εικόνας και έχοντας και stby through κατ' επιλογή. Αυτός είναι ο ορθός δρόμος.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ. Αλλά από τη στιγμή που οι ενισχυτές αυτής της κατηγορίας μπορούν να επεξεργαστούν αλλά δε μπορούν να αποδωσουν πραγματικά τα hd formats λόγω περιορισμών στα αναλογικά στάδια και την τροφοδοσία ενώ το atmos θέλει επιπρόσθετα ηχεία, νομίζω ότι η άμεση απολαβή ικανοποίησης που θα πάρει από το νέο ενισχυτή θα έγκειται περισσότερο σε θέματα πρακτικά ενώ το επιπλέον budget σε τηλεόραση μπορεί να σημαίνει oled ή σωστότερη απεικόνιση hdr.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Η σύγκριση αφορά τι ακριβώς; Το πως θα παίξει ένας βασικός 5.1 σε σχέση με τον HK? σε ποιο σημείο; Η οδήγηση βάση του σετ των υπαρχόντων ηχείων δεν έχει να κάνει. Επομένως μένει το σαφέστατα πολύ πιο εξελιγμένο DSP board και το DAC.
Κοινώς καμία σχέση. Ακόμα και ένας βασικός ενισχυτής 5.1 του σήμερα στα θέματα αυτά είναι εντυπωσιακά καλύτερος από έναν παλαιότερο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Ούτε σε αυτό διαφωνώ. Αλλά μην καταλήξει σε 65αρα της σειράς για να πάρει καλύτερα dacs και dsp. Θα ήταν κακός χειρισμός.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Μα γι' αυτό είπα ότι στη μια περίπτωση του βασικού 5.1 ενισχυτή AV το βήμα μπορεί να γίνει με τη μία, ενώ σε περίπτωση ακριβότερου επτακάναλου τα βήματα θα είναι 2-3.

Οι προτεραιότητες όπως έχουν τεθεί, δείχνουν νέο ενισχυτή AV πάντως.
 

konstantinos79

New member
15 July 2012
97
Συνεπώς το δεδομένο είναι πρώτα η tv και μετα όλα τα υπόλοιπα. Για oled δεν με βλέπω καθώς υπάρχουν και μικρά στο σπίτι που εχουν την tv για παιδικά (nickelodeon κλπ) και σύζυγος που δεν ενδιαφέρεται για ειδικές μεταχειρίσεις τηλεόρασης. Ταβάνι θα έδινα 1500 για tv αν έβρισκα κάτι εξαιρετικό και all around αλλά δεν το βλέπω... Μάλλον σε καμια 65 σειράς με VA θα πεσω ή αναμονή καθώς την δουλειά μου την κάνω(άσχετα αν τρώγομαι :eek:perator:

από εκεί και πέρα όλες τις ταινίες μου, τις βλέπω μεσω player (X9s) καθώς μέσω arc δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Tο βρήκα αρκετά φτωχό σε απόδοση όταν έπαιξα τα ίδια αρχεία μέσω arc(όσα έπαιξε..) και μετά μέσω media player. Συνεπώς η εξωτερική πηγή είναι δεδομένη για το καλύτερο δυνατό κ υπάρχει
όπως αναφέρεις panoramix! όντως δεν πιστεύω οτι θα καταλάβω κάποια σημαντική ηχητική διαφορά με αλλο av (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω) αλλά θα εκμεταλλευτώ πολλά από τα display καλούδια αν και οσα αναφέρει ο pleo με κάνουν να αναθαρρήσω. Ο βασικός λόγος που σκεφτόμουν πρωτα ενισχυτή είναι μόνο το μικρότερο κόστος κτήσης σε σχέση με μια tv, αλλά από όσα αναφέρετε μάλλον θα πρέπει το αντίστροφο ή ολα με τη μια
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
έτσι που το θέτεις ( έχοντας δίκιο για το arc ) o ένισχυτής είναι το λογικό βήμα ακολουθούμενος στο μέλλον απο μια καλή τριάδα ηχείων ιδανικά.
 

21Stathis21

New member
9 June 2018
79
Μια ερώτηση παρακαλώ. Ενδιαφέρομαι για τον 1400 αλλά ΔΕΝ διακρίνω στην πίσω όψη σύνδεση για subwoofer! Επειδή ήδη εχω ενεργό sub, πως θα το συνδέσω? Μου διαφεύγει κάτι ίσως? Ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Θα πρέπει να αλλάξεις το sub σου σε ενεργό. Σε κανένα avr δε θα βρεις έξοδο για παθητικό sub.
Ή να αγοράσεις επιπλεον τελικό ενισχυτή για το υπαρχον. Που μαλλον ειναι χαζο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά Denon 1400

Μια ερώτηση παρακαλώ. Ενδιαφέρομαι για τον 1400 αλλά ΔΕΝ διακρίνω στην πίσω όψη σύνδεση για subwoofer! Επειδή ήδη εχω ενεργό sub, πως θα το συνδέσω? Μου διαφεύγει κάτι ίσως? Ευχαριστώ.

Έχει διπλή έξοδο για subwoofer. Θα συνδέσεις το ενεργό σου subwoofer με ένα καλώδιο subwoofer. Μονό από RCA σε RCA.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Με την ευκαιρία να πω ότι AVR-X1500H και AVR-X2500H είναι επισήμως διαθέσιμοι στην Ελληνική αγορά.