1080p από Laptop σε Οθόνη μέσω HDMI.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, έχω ένα laptop που στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών μου λέει ότι η ανάλυση που φτάνει είναι 1366 x 768. Αυτό σημαίνει φαντάζομαι το περίφημο 720p. Εάν βγάλω hdmi από το laptop σε μια οθόνη 1080p και παίξω 1080p περιεχόμενο θα βλέπω αποτέλεσμα 1080p ή η ανάλυση αυτή σημαίνει ότι το laptop μου περιορίζεται στο 720p μόνο?

Με λιγότερα λόγια, το 720p ανάλυση αφορά την οθόνη του laptop ή την δυνατότητα της κάρτας γραφικών να παίξει 1080p video?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: 1080p από Laptop σε Οθόνη μέσω HDMI.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Archilleo

New member
13 July 2018
25
Νάουσα
Και εγω εχω λαπτοπ σαν το δικο σου με 1366x768. Αυτο που βλεπεις εσυ στις ρυθμισεις λογικα ειναι η αναλυση της οθονης σου. Λογικα σου λεει και "recommended" που στην ουσια ειναι η native αναλυση της οθονης σου... Οταν παιζεις 1080 σε λαπτοπ χωρις να το εχεις συνδεδεμενο με TV μεσω HDMI, τοτε ο player σου υποβιβαζει την ταινια αναλογα με τις απαιτησεις... Πρεπει να τσεκαρεις την καρτα γραφικων σου μεχρι τι αναλυση σηκωνει και να την ρυθμισεις για τις απαιτησεις της TV σου..
Εγω οταν εβαλα να δω ταινια 4Κ για κανενα λογο δεν την επαιξε.. Βασικα ξεκινησε αλλα κολλουσε του θανατα...δεν μπορουσε καν να τη διαχειριστει. Σε αυτο βεβαια δεν εφταιγε μονο η καρτα γραφικων αλλα και ο επεξεργαστης και παει λεγοντας μετα.

Νομιζω στο τελος το διατυπωνεις λαθος.. "Με λιγότερα λόγια, το 720p ανάλυση αφορά την οθόνη του laptop ή την δυνατότητα της κάρτας γραφικών να παίξει 1080p video?" Ηθελες να πεις 720p. μαλλον... Αυτο θα το δεις στα χαρακτηριστηκα της καρτας γραφικων σου. Οπως ειπα αυτο που βλεπεις ειναι η αναλυση που σηκωνει η οθονη σου. Αν για παραδειγμα πας να βαλεις παραπανω αναλυση απο αυτη που υποστηριζει η οθονη σου θα σου βγαλει "Out of Range" ή κατι παρομοιο...