Tube plugin software or not?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Με μια διάθεση για πειραματισμό και παιχνίδι έπεσα πάνω σε ένα plugin (vst) που υπόσχεται την μίμηση ενός πραγματικού προ ενισχυτή με λάμπες. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω το site της εταιρείας που το διαθέτει γιαυτό δεν γράφω πιο είναι, εάν επιτρέπεται με χαρά μου να το μεταφέρω.

Στο site τους λένε ότι κάνει χρήση μεγάλου μέρους της cpu ώστε να μιμηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα τον ήχο. Έχετε ασχοληθεί ποτέ με τέτοιου είδους plugins? Εγώ το κατέβασα το έπαιξα με το jriver και έχει την πλάκα του αλλά μη έχοντας εμπειρία από πραγματικούς λαμπάτους προ ενισχυτές δεν ξέρω αν αυτό που ακούω έχει καμιά σχέση με το actual thing.

Πιστεύετε ότι γενικά το dsp μπορεί να αντικαταστήσει το hardware σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο γενικά σε διαφορές ήχου?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σαφώς και ισχύουν τα παραπάνω. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο, ώστε μέσω μιάς διαδικασίας μοντελοποίησης να αναπαράγεται ο ήχος συγκεκριμένων μοντέλων διασήμων οργάνων (π.χ. ηλεκτρικής κιθάρας), αλλά και συγκεκριμένων μοντέλων διάσημων εργαλείων (π.χ. ενός μικροφώνου -!-, ενός compressor) της αναλογικής εποχής.

Το γεγονός ότι αυτά τα plugins το καταφέρνουν, αυτό και μόνο δείχνει πόσο πολύ έχει προχωρήσει η ψηφιακή τεχνολογία.
Και δεν είναι μόνο ένα, υπάρχει πληθώρα τέτοιων plugins.

Μπορείς ν' αναφέρεις ποιό plugin είναι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Πειραματίσου ελεύθερα. Η πλειοψηφία τους όμως απευθύνεται στον παραγωγό/ηχολήπτη και μάλιστα κατά το στάδιο της μίξης. Στον τελικό ακροατή μάλλον δε χρειάζονται.

Το DSP (=Digital Signal Process) είναι αυτό ακριβώς: ψηφιακή επεξεργασία. Η οποία γίνεται είτε σε επίπεδο hardware είτε σε επίπεδο software. Τον πρώτο καιρό το DSP μαζί με τα σχετικά plugins του επραγματοποιείτο με τη βοήθεια πρόσθετου hardware. Δηλαδή με πρόσθετες κάρτες με επιπλέον επεξεργαστές που κόυμπωναν πάνω στη μητρική πλακέτα του υπολογιστή. Λόγω της αυξημένης ανάγκης σε επεξεργαστική ισχύ για την εκτέλεση των plugins. Σήμερα πάντως η επεξεργαστική ισχύς είναι άφθονη και το DSP μόνο μέσω software επικρατεί, αφού δε χρειάζεται πρόσθετη επεξεργαστική ισχυς.

-bye-
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σαφώς και ισχύουν τα παραπάνω. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο, ώστε μέσω μιάς διαδικασίας μοντελοποίησης να αναπαράγεται ο ήχος συγκεκριμένων μοντέλων διασήμων οργάνων (π.χ. ηλεκτρικής κιθάρας), αλλά και συγκεκριμένων μοντέλων διάσημων εργαλείων (π.χ. ενός μικροφώνου -!-, ενός compressor) της αναλογικής εποχής.

Το γεγονός ότι αυτά τα plugins το καταφέρνουν, αυτό και μόνο δείχνει πόσο πολύ έχει προχωρήσει η ψηφιακή τεχνολογία.
Και δεν είναι μόνο ένα, υπάρχει πληθώρα τέτοιων plugins.

Μπορείς ν' αναφέρεις ποιό plugin είναι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Πειραματίσου ελεύθερα. Η πλειοψηφία τους όμως απευθύνεται στον παραγωγό/ηχολήπτη και μάλιστα κατά το στάδιο της μίξης. Στον τελικό ακροατή μάλλον δε χρειάζονται.

Το DSP (=Digital Signal Process) είναι αυτό ακριβώς: ψηφιακή επεξεργασία. Η οποία γίνεται είτε σε επίπεδο hardware είτε σε επίπεδο software. Τον πρώτο καιρό το DSP μαζί με τα σχετικά plugins του επραγματοποιείτο με τη βοήθεια πρόσθετου hardware. Δηλαδή με πρόσθετες κάρτες με επιπλέον επεξεργαστές που κόυμπωναν πάνω στη μητρική πλακέτα του υπολογιστή. Λόγω της αυξημένης ανάγκης σε επεξεργαστική ισχύ για την εκτέλεση των plugins. Σήμερα πάντως η επεξεργαστική ισχύς είναι άφθονη και το DSP μόνο μέσω software επικρατεί, αφού δε χρειάζεται πρόσθετη επεξεργαστική ισχυς.

-bye-

Το συγκεκριμένο plug in ονομάζεται Tube Saturator από την Wave Arts και έχει βγει σε vesion 1 & 2. Την πρώτη version την δίνουν τώρα δωρεάν και μπορεί κανείς να την κατεβάσει από το internet. Αυτό που κάνει κατά τα λεγόμενα τους είναι να αναπαράγει τον ήχο ενός συγκεκριμένου προ ενισχυτή με λυχνίες. Το συγκεκριμένο όπως περιγράφεται στην ιστοσελίδα τους αφορά το playback όπως το καταλαβαίνω εγώ. Είναι συμβατό με το jriver.

Φαντάζομαι ότι όσο περισσότερο προχωρά η τεχνολογία όλο και περισσότερα πράγματα θα μπορούν να γίνουν στο ψηφιακό χώρο με απόλυτη ακρίβεια. Με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα βρήκα πολλά παρόμοια plug ins και για το Foobar, απλά αυτό μου τράβηξε την προσοχή διότι τονίζει ότι αναπαράγει με ακρίβεια τον ήχο της λάμπας γιαυτό και τρώει full την cpu. Κάτι που το πρόσεξα στο laptop μου με τον ταπεινό dual core Celeron δεν μπορεί να αναπαράγει χωρίς πρόβλημα αρχεία πάνω από 48/24 όταν στην μέση μπαίνει το dsp αυτό.

Καθόλου κακή προσθήκη για να παίξει κανείς και να ακούσει ξανά ίσως κομμάτια από την αρχή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η αντίσταση εισόδου και εξοδου του προενισχυτης σου όμως παραμένει αυτή που είναι. Οπως και το channel separation, η παραμόρφωση και το δυναμικό εύρος, τα ρεύματα κ.ο.κ.
Σαν παιχνίδι προφανώς έχει το χαβαλέ του. Αλλά μέχρι εκεί. Στην ουσία πάρεμβαινει όπως ένα dsp τύπου "theatre hall" ας πούμε.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Έχει σε pdf μια τεχνική περιγραφή για το plug in παραθέτω ένα κομμάτι :

"The signal passes through the Baxandall 3-band EQ and then the two stage tube
preamp. The Drive control adjusts the amount of tube amp saturation by increasing
the gain at the input of the circuit; higher levels of input gain increase the amount
of saturation. In order to keep the overall gain roughly constant, the Drive control
also adjusts the output gain to counteract the input gain. You may still have to
adjust the overall gain using the Output gain control. "

Δεν ξέρω όμως τι σημαίνουν αυτά πρακτικά. Τώρα στον ήχο έχει διαφορά ιδιαίτερα όσο το γκαζώνεις, δεν ξέρω σε βάθος χρόνου αν το θέλει κανείς αυτό για σοβαρές ακροάσεις αλλά έχει μια χάρη που αλλάζει τον ήχο ίσος ευχάριστα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
γενικά υπάρχουν αρκετοί tube saturators ή simulators σε διάφορα στάδια (προ ή τελικά ή ακόμα και σε ανόρθωσης) σε επαγγελματικά pluggins για modelling ενισχυτών.
Ότι κάνουν δουλειά κάνουν.
Το ερώτημα είναι πόσο πιστά αντικαθιστούν 12ΑΧ7 με μια 12AU7 κλπ
Και ναι
θέλουν cpu βαρβάτη...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί η τεχνολογία να προχωρήσει τόσο πολύ που να αγοράζεις πχ απλά μια πλακέτα και μετά να αγοράζεις και να της φορτώνεις updates για διαφορετικό ήχο για παράδειγμα. Βέβαια δεν είμαι μηχανικός και δεν ξέρω αν υπάρχουν απτά τεχνικά θέματα που περιορίζουν τέτοιες εφαρμογές.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί η τεχνολογία να προχωρήσει τόσο πολύ που να αγοράζεις πχ απλά μια πλακέτα και μετά να αγοράζεις και να της φορτώνεις updates για διαφορετικό ήχο για παράδειγμα. Βέβαια δεν είμαι μηχανικός και δεν ξέρω αν υπάρχουν απτά τεχνικά θέματα που περιορίζουν τέτοιες εφαρμογές.

αυτά που γίνονται σήμερα στην τεχνολογία αυτή δεν μπορεί να τα φανταστει ένας μέσος αναλογικάριος.
Και φυσικά ο ήχος που καταλήγουμε να παίρνουμε σήμερα έχει τόσο processing όσο δε λέγεται.

Πχ σε μουσικά όργανα είναι πλέον πολύ συνηθισμένο να παίρνεις ένα και να του αλλάζεις ήχους με software. Πχ line6, sim κλπ....Αντίστοιχα το ίδιο γίνεται σε ενισχυτές από την kemper αλλά και line6 κλπ
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
αυτά που γίνονται σήμερα στην τεχνολογία αυτή δεν μπορεί να τα φανταστει ένας μέσος αναλογικάριος.
Και φυσικά ο ήχος που καταλήγουμε να παίρνουμε σήμερα έχει τόσο processing όσο δε λέγεται.

Πχ σε μουσικά όργανα είναι πλέον πολύ συνηθισμένο να παίρνεις ένα και να του αλλάζεις ήχους με software. Πχ line6, sim κλπ....Αντίστοιχα το ίδιο γίνεται σε ενισχυτές από την kemper αλλά και line6 κλπ

Θα εκφράσω την εντελώς υποκειμενική άποψη μου, ζούμε στο δεύτερο στάδιο μιας μεταβατικής εποχής που όλα γίνονται ψηφιακά πιο γρήγορα, πιο αυτόματα, πιο μηχανικά..Όσον αφορά την μουσική κάποιοι λένε ότι χάνεται η ''ψυχή'' μέσα από την μουσική και στον ήχο αλλά και στο κομμάτι το ίδιο. Εγώ λέω ότι όσο υπάρχουν καλλιτέχνες που γράφουν και παίζουν όμορφες μουσικές η τεχνολογία είναι καλοδεχούμενη να κάνει την ηχογράφηση όσο το δυνατόν καλύτερη για τα αυτιά μας.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
πάντα θα υπάρχουν δυό άκρα και στη μέση διάφορες αποχρώσεις...
 

Melodias

New member
20 April 2020
46
Απάντηση: Re: Tube plugin software or not?

γενικά υπάρχουν αρκετοί tube saturators ή simulators σε διάφορα στάδια (προ ή τελικά ή ακόμα και σε ανόρθωσης) σε επαγγελματικά pluggins για modelling ενισχυτών.
Ότι κάνουν δουλειά κάνουν.
Το ερώτημα είναι πόσο πιστά αντικαθιστούν 12ΑΧ7 με μια 12AU7 κλπ
Και ναι
θέλουν cpu βαρβάτη...

Καλησπέρα!
Για παράδειγμα πόση ram ?