Audio Analyser Quantasylum QA401

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Καλοκαίρι έρχεται,νάχουμε να ασχολιόμαστε....
 

Attachments

  • QA401.jpg
    QA401.jpg
    119.4 KB · Views: 145
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Άντε με το καλό να το δεχθείς και το κυριότερο να πληρώσεις λίγα στην εισαγωγή.

Για το νήμα, να υπενθυμίσουμε ότι το Quantasylum Q401, είναι δεύτερης γενιάς Audio Analyser (εξέλιξη του προηγούμενου Q400), συνοδεύεται από το δικό του λογισμικό, έχει differential input-output με BNC βύσματα και αντίσταση εισόδου 100Κ.

http://www.quantasylum.com/content/Products/QA401.aspx

48 and 192Ksps
Based on AK5397 and AK4490
Differential BNC Input and Output
Switchable 20 dB Attenuator
6 dBV Input (26 dBV with Attenuator) Single Ended
56.4 Vpp Single Ended (με τη μία είσοδο γειωμένη) = 26 dBV = 20 Vrms, +/- 28.2 Vpp Differential = 20 dBV = 10 Vrms.
Overload Protected
USB Powered

QA401.70.png


QA401.29_1024x1024.png
 
Last edited:

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Πήρα κι εγώ ένα, αλλά για τις κρύες νύχτες του χειμώνα! Καθώς έχω πολύ δουλειά το καλοκαίρι.
(το έφερε φίλος από Αμερική)
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Audio Analyser Quantasylum QA401

Το παρέλαβα τη Παρασκευή 131Ε έξοδα Τελωνείου κλπ. Πήρα και ένα Hub με εξωτερικό τροφοδοτικό μήπως και η USB θύρα του Λαπ-Τοπ μου έχει πρόβλημα,αλλά μάλλον δεν υπάρχει θέμα και χωρίς το Χαμπ. Ο φίλος μου ο Venar μου φτιάχνει και ένα "κουτάκι" που θα μου επιτρέπει να διατηρήσω τη διαφορική είσοδο/έξοδο και από XLR >BNC.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Καλοδούλευτο Γιώργο.
Μόλις το τακτοποιήσεις ανέβασέ μας κάποιες loopback μετρήσεις του και κάποιες με γεννήτρια το AP που διαθέτεις.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Αρχίζω σιγά σιγά με τα 1000Hz από την γεννήτρια ΑΡ και +4dBu σήμα. Εκείνο που παρατηρώ είναι πως +4dBu σύμφωνα με την ΑΡ θα έπρεπε να είναι 1,22 και όχι 1,14V RMS που μετράει το Q401. Ποιος έχει δίκιο;;
AP1.jpgAP2.jpg
Καλοδούλευτο Γιώργο.
Μόλις το τακτοποιήσεις ανέβασέ μας κάποιες loopback μετρήσεις του και κάποιες με γεννήτρια το AP που διαθέτεις.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Και οι δύο!
Η μεν AP ξέρει τι έξοδο βγάζει...αλλά όμως σε τι φορτίο, λέει;
Η δε QuantAsylum πως θα ξέρει τι ακριβώς έχει εάν δεν καλιμπραριστεί; Έκανες καλιμπράρισμα;

Επίσης έχεις ground loop issue, ψάξε τρόπο διασύνδεσης της γείωσης, είτε τη σηκώνεις είτε τη συνδέεις σε διάφορα μέρη σασί κ.α
Αυτός είναι και ο λόγος που έχεις αιχμές...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ενδέχεται να είναι και κορεσμός του ADC από υπερβολικό σήμα, γιατί τώρα που το βλέπω με περισσότερο χρόνο, στο πάνω μέρος αναφέρει -4.69dBFS.
Εάν το έχεις καλιμπράρει σωστά, τότε αυτό το επίπεδο σήματος είναι υπερβολικό για να μετρήσεις THD.
Ένας γενικός μπούσουλας, είναι να μετράμε τη THD μεταξύ -10 έως -20dBFS και τη THD+N εκεί κοντά στα -5dBFS.
Θέλει ψάξιμο γιατί το κάθε μετρητικό αποδίδει σε διαφορετική στάθμη τα καλύτερα του και ποικίλει και αναλόγως της συχνότητας.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Και οι δύο!
Η μεν AP ξέρει τι έξοδο βγάζει...αλλά όμως σε τι φορτίο, λέει;
Η δε QuantAsylum πως θα ξέρει τι ακριβώς έχει εάν δεν καλιμπραριστεί; Έκανες καλιμπράρισμα;

Επίσης έχεις ground loop issue, ψάξε τρόπο διασύνδεσης της γείωσης, είτε τη σηκώνεις είτε τη συνδέεις σε διάφορα μέρη σασί κ.α
Αυτός είναι και ο λόγος που έχεις αιχμές...

Η ΑΡ λέει 600Ω και αν θυμάμαι καλά το QA κάπου λέει πως δεν χρειάζεται καλιμπράρισμα (;;;). Ζητώ την υπομονή σας γιατί μπορεί να λέω και μαλακ...ες λόγω θεωρητικής ανεπάρκειας. Όσον αφορά στο θέμα γείωσης,δεν έχω ακόμα καθαρή ιδέα "τί και πώς". Σε μερικές ημέρες θα τα ξαναπούμε..περιμένω το "κουτάκι" διασύνδεσης.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Ενδέχεται να είναι και κορεσμός του ADC από υπερβολικό σήμα, γιατί τώρα που το βλέπω με περισσότερο χρόνο, στο πάνω μέρος αναφέρει -4.69dBFS.
Εάν το έχεις καλιμπράρει σωστά, τότε αυτό το επίπεδο σήματος είναι υπερβολικό για να μετρήσεις THD.
Ένας γενικός μπούσουλας, είναι να μετράμε τη THD μεταξύ -10 έως -20dBFS και τη THD+N εκεί κοντά στα -5dBFS.
Θέλει ψάξιμο γιατί το κάθε μετρητικό αποδίδει σε διαφορετική στάθμη τα καλύτερα του και ποικίλει και αναλόγως της συχνότητας.

Στα Μάνουαλ λέει πως η καλλίτερη στάθμη είναι -16dBFS. Επέλεξα 4dBu (~4.96dBFS) επειδή είναι η στάθμη που ρυθμίζω το Στούντερ.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Τα 16dBFS είναι μέσα στο όριο που σου έθεσα.
Δεν μπορείς να μετράς THD στο όριο του ADC, δημιουργείς στρες στο ADC και παράγει τεχνουργήματα και φυσικά υποδεέστερη μέτρηση.
Για να μετρήσεις σωστά την έξοδο 4dBu, δηλ. σήμα 1.228Vrms στην είσοδο του 401 θέλεις εξασθενητή, έτσι ώστε να αφήσεις το στουντιακό σήμα των 4dBu αλλά να το φέρεις στο ιδανικό level μέτρησης του ADC_401.
Τελικά ο ενσωματωμένος εξασθενητής του είναι μιας κλίμακας, αυτής των 20dB?
Εάν τη θέσεις on, μάλλον θα σου ρίξει την εισερχόμενη τάση των 1.022 στα 100mV περίπου. Για δοκιμασέ το...

Σωστά διάβασες, από ότι κοίταξα το 401 δεν χρειάζεται καλιμπράρισμα, οπότε η διαφορά τάσης με το AP οφείλεται στην αντίσταση εισόδου του 401, παρόλο που δεν θα έπρεπε να μειωθεί γιατί έχει 100Κ αν θυμάμαι καλώς.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Δοκιμάστε με παράθυρο flat top και αριθμό bin 65536.
Είναι περισσότερο ακριβές στη μέτρηση της στάθμης και ο μεγαλύτερος αριθμό bin μειώνει τις διαρροές του παραθύρου στο FFT.

Αν η ανακολουθία των μετρήσεων επιμένει τότε καλό είναι να γίνει επιβεβαίωση της εξόδου του Audio Precision με ένα βολτόμετρο RMS, εγνωσμένης ακρίβειας, για να αποκλιστεί κάποιο drift της γεννήτριας (μπορεί να συμβεί με το καιρό).

Δυσπροσαρμογή από την αντίσταση εξόδου της γεννήτριας του Audio Precision μου φαίνεται λίγο παράξενο (η single end έξοδος του είναι σταθερή στα 40 Ohm και η balanced ρυθμιζόμενη στα 40 Ohm, 150 Ohm και 600 Ohm).
Για την περιγραφόμενη απόκλιση, η αντίσταση εισόδου του QA 401 θα έπρεπε να είναι περίπου 8500 Ohm, με την γεννήτρια ρυθμισμένη σε αντίσταση εξόδου στα 600 Ohm.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
για πειτε ρε παιδια,τι ειναι αυτο το μαραφετι;

Είναι όργανο μετρήσεων στο πεδίο του audio με γεννήτρια και αναλυτή φάσματος.
Ομοιάζει σε δομή με εξωτερική κάρτα ήχου σε ίδιο ρολό με τη χρήση ενός προγράμματος τρίτου προγραμματιστή (π.χ ARTA),
μόνο που εδώ δεν χρησιμοποιείται το το σύστημα ήχου των windows και επίσης συνοδεύεται από δικό του λογισμικό
(από του ίδιους τους κατασκευαστές της συσκευής).
Δυνατό του σημείο η καλή κατασκευή και η χρήση χωρίς να χρειάζεται ρυθμίσεις,
ενώ το αδύνατο σημείο πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί πρόγραμμα ανάλυσης από άλλο προγραμματιστή.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Μία ερώτηση που ίσως σας φανεί χαζή:
Σε συσκευές τύπου RTX/Q401 οι μετρήσεις που βλέπουμε είναι πριν ή μετά την επιλεγμένη κάθε φορά εξασθένηση;; Ή εξαρτάται από το εκάστοτε λειτουργικό πρόγραμμα. Θα έλεγα πριν αλλά για πείτε !
Εν τω μεταξύ το "κουτάκι" που μου έφτιαξε ο Venar. In XLR out BNC differential και τούμπαλιν...Το βράδυ θα προσπαθήσω και καμιά μέτρηση του ΑΡ

ΥΓ. Ο Venar έχει, εκτός των άλλων, και "καλλιτεχνική φλέβα"
 

Attachments

  • QA402 +  Box.jpg
    QA402 + Box.jpg
    160.6 KB · Views: 45

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σε κάλυψε και αισθητικά εκτός της λειτουργικότητας, ωραία!

Μετά φυσικά, γιατί εάν ήταν πριν την εξασθένιση, το ADC καπούτ! Με λίγα λόγια, εάν η μέτρηση γινόταν πριν την εξασθένιση θα είχε καεί το ADC - για φαντάσου να μέτραγες έξοδο ενισχυτή;

Κάθε ADC έχει ένα εύρος γραμμικότητας και χαμηλού θορύβου, σε αυτό το εύρος υπάρχει το sweet spot το οποίο δεν είναι ανάγκη να είναι σταθερό. Με τον εξασθενητή προσπαθείς να μετατρέψεις το αρχικό σήμα μέσα στο εύρος της γραμμικότητας του ADC, ασφαλώς για να μην κάψεις την είσοδο, αφετέρου για να λάβεις τα μέγιστα που μπορεί να δώσει.

Χαζές, ανόητες ερωτήσεις δεν υπάρχουν, διαφορετικά δεν θα μαθαίναμε ποτέ.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Ωραία Μανόλη,λογικό. Ας υποθέσουμε όμως πως μετράμε THD ενός ενισχυτή με μία στάθμη σήματος που είναι - 16dBFS , sweet spot του Q401, πως ξέρουμε τι μετρήσεις θα δώσει ο ίδιος σε στάθμη 0dBFS ;
Εννοούσα μήπως επειδή το Σόφτ ξέρει ότι το εισερχόμενο σήμα είναι ας πούμε 4dBu ,το κατεβάζει 20dB, και με κάποιο τρόπο υπολογίζει και σου δίνει μέτρηση σαν ο ενισχυτής να είχε δεχτεί 4dBu. Δεν ξέρω αν εξηγώ σωστά τη σκέψη μου.