Mamboberry HD DAC+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Δεν είμαι σίγουρος αν έχει γραφτεί κάτι για το συγκεκριμένο Raspberry DAC, αλλά πήρα την πρωτοβουλία να γράψω κάτι, κυρίως λόγο της απόδοσης σε σχέση με την τιμή του μιας και αρκετός κόσμος ψάχνει οικονομικές και καλές λύσεις.


Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα στην κατοχή μου το V-DAC το οποίο είχε λάβει εξαιρετικές κριτικές και με βάση αυτά που διάβαζα και άκουγα, πίστευα ότι είναι το ταβάνι που μπορώ να φτάσω ηχητικά, κυρίως λόγο περιορισμών στον χώρο που ακούω.

Είχα αγοράσει πριν από 1 μήνα περίπου το Raspberry Pi3 B+, στο οποίο είχα φορτώσει το Volumio και χθες συνέδεσα το Mamboberry. Έπαιξα από Η/Υ και συγκεκριμένα από το Foobar προς το Volumio μέσω δικτύου με καλώδιο όμως, όχι ασύρματα.


Για τροφοδοσία, έχω ένα switching τροφοδοτικό για το Raspberry της meanwell το οποίο μπορεί να δώσει έως 7A με 83% απόσοδη αν θυμάμαι καλά (παραμένει παγωμένο ακόμα και μετά από 3-4 ώρες χρήσης). Το Mamboberry έχει δική του είσοδο τροφοδοσίας και μπορεί να δώσει ρεύμα και στο Raspberry (αυτή είναι και η σύνδεση που προτείνεται), αλλά απ' ότι διαπίστωσα, ο συνδυασμός power bank για το mamboberry και meanwell για το Raspberry είναι ποιό "ήσυχος", οπότε τον προτίμησα (αφαιρώντας το jumperάκι από το mamboerry). Αν είχα ένα εξωτερικό γραμμικό τροφοδοτικό, ενδεχομένως να μην χρειαζόταν το power bank, αλλά για την ώρα δεν έχω.

Συνέδεσα το Mamboberry απ' ευθείας πάνω στο Raspberry σαν hat και το δήλωσα στο Volumio ως Mamboberry LS (την προηγούμενη έκδοσή του δηλαδή). Στο Foobar έχω το SoX που είναι ρυθμισμένο να κάνει upsampling στα 192KHz τα πάντα και εκτός από FLAC που προέρχονται από CD (άρα 44,1KHz), έπαιξα και αρχεία HD στα 96 και 192KHz.


Σ
ε αντίθεση με διάφορα που διάβασα στο Internet, το Μamboberry, έπαιξε χωρίς ίχνος διακοπής και απροβλημάτιστα οτιδήποτε του έστειλα έως και 192KHz και μου είπαν ότι παίζει έως 384KHz, αλλά δεν το δοκίμασα. Να σημειωθεί, ότι δεν έχω (ακόμα) το Kali.

Το Mamboberry, ότι έπαιξε το έπαιξε πάααααρα πολύ καλά. Θεωρούσα ότι το V-DAC ήταν ταβάνι, αλλά έκανα λάθος. Με δεδομένο ότι τα ηχεία έχουν απόσταση γύρω στα 2,5 μέτρα και η θέση ακρόασης σχεδόν το ίδιο, δεν περιμένω να ακούσω 40 όργανα με σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, αλλά όταν έβαλα jazz HD με 3-4 όργανα, έπεσα στα πατώματα. Αέρας, όγκος, βάθος.... και χωρίς ίχνος κούρασης.

Συγχαρητήρια στην Collybia για το εξαιρετικό προϊόν​

Κόστος: 40 Raspberry, 60 Mamboberry, 15 Τροφοδοτικό = 115,00 και ένα κουτί για να μπουν όλα μέσα.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
εγω δηλώνω έρωτα με τα mambo γενικώς.... τώρα παίζω με ένα mambo 3
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Ήταν καιρός να βγει μια κατηγορία συσκευών για ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται ή δεν μπορούν να πληρώσουν έναν σκασμό λεφτά για τα διαστημικά - πανάκριβα κουτιά που συνήθως συνοδεύουν έναν καλό ήχο.... Όταν άρχισα να κοιτάω για κουτί, μου έφυγε η μαγκιά με τις τιμές, όταν ένας "high end" πυκνωτής δεν στοιχίζει πάνω από 2$.... (αν δεν κάνω λάθος)

Για να δούμε την συνέχεια....
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δλδ συγκρινες υπολογιστη και v dac με rsp και mamboberry?!

εαν ναι τοτε δεν εχει νοημα αυτο. Σκοπος ειναι να συγκρινεις στο rsp και τα δυο dac για να βγαλεις καποια συμπερασματα καπως πιο σωστα.
Διοτι υπολογιστης που εχει εχει μηχανικους δισκους,ανεμηστηρες και ποσα αλλα πραγματα πανω ηδη χανει απο τα αποδυτηρια.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
δλδ συγκρινες υπολογιστη και v dac με rsp και mamboberry?!

εαν ναι τοτε δεν εχει νοημα αυτο. Σκοπος ειναι να συγκρινεις στο rsp και τα δυο dac για να βγαλεις καποια συμπερασματα καπως πιο σωστα.
Διοτι υπολογιστης που εχει εχει μηχανικους δισκους,ανεμηστηρες και ποσα αλλα πραγματα πανω ηδη χανει απο τα αποδυτηρια.


Και στο προηούμενο dac, με τον ίδιο υπολογιστή έπαιζα και το foobar με streaming, αλλά διαφορετικό transport. Στην περίπτωση του raspberry, transport είναι το raspberry με dac το Mamboberry και στην περίπτωση του V-DAC ήταν ένα απλό streamer, με DAC το V-DAC, αλλά δε νομίζω ότι παίζει ρόλο το transport σε αυτή την περίπτωση μιας και με το streamer που είχα για το v-dac, μπορούσα να "σπρώξω" 96KHz.

Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω, είναι ότι αν κάποιος ψάχνει κάτι οικονομικό για να ακούει μουσική από σκληρό δίσκο, τότε το Mamboberry είναι παραπάνω από εξαιρετική επιλογή και δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα από τα DAC που κυκλοφορούν ακόμα και τετραπλάσιας αξίας και απ' ότι μου είπαν και αρκετά παραπάνω, αλλά δεν το έχω εξακριβώσει, οπότε γράφω μόνο την δική μου εμπειρία.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
επειδη και εγω ψαχνομαι και δεν γνωριζω ακομα που θα καταληξω.

Εαν οντως παιζει σαν 4πλασιας αξιας dac τοτε το ακριβοτερο mamboberry τι κανει;

σιγουρα οπως το λες ειναι αλλα εγω επειδη οπως σου ειπα ψαχνομαι κοιταζω να βρω και ενα αξιολογο dac....και σαν κατοχος rsp αυτα τα dac που κουμπωνουν πανω ειναι μια λυση.....απλα το ψαχνω διοτι δεν θελω να κανω λαθος αγορα και εννοω να παρω κατι που δεν με καλυψει.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
επειδη και εγω ψαχνομαι και δεν γνωριζω ακομα που θα καταληξω.

Εαν οντως παιζει σαν 4πλασιας αξιας dac τοτε το ακριβοτερο mamboberry τι κανει;

σιγουρα οπως το λες ειναι αλλα εγω επειδη οπως σου ειπα ψαχνομαι κοιταζω να βρω και ενα αξιολογο dac....και σαν κατοχος rsp αυτα τα dac που κουμπωνουν πανω ειναι μια λυση.....απλα το ψαχνω διοτι δεν θελω να κανω λαθος αγορα και εννοω να παρω κατι που δεν με καλυψει.


Το Mamboberry κοστίζει 59,90 (η έκδοση με το φτηνό clock):
https://www.collybia.com/collybia-dacs/mamboberry-hifi-dac/

Τα υπόλοιπα DAC που βγαίνουν για Raspberry δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά απ' ότι έχω διαβάσει το Mamboberry θεωρείτε από τα καλύτερα.

Το έψαχνα 2 εβδομάδες πριν καταλήξω και υπάρχει κάποια λογική και επιχειρηματολογία που ανέπτυξα για την συγκεκριμένη επιλογή, η οποία όμως δεν βασίζεται σε ακροάσεις (που δεν είναι διαθέσιμες σε αυτές τις συσκευές), αλλά σε έρευνα που έκανα, σε τηλεφωνικές συζητήσεις με τον ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο κύριο που απαντάει στο τηλέφωνο που φαίνεται στην ιστοσελίδα της Collybia και τη λογική.

Για παράδειγμα, υπάρχουν ακριβότερα DAC που φοράνε (θεωρητικά πάντα) καλύτερα DAC chip, αλλά μπορεί να μην υποστηρίζονται από το Volumio (δεν έχω όρεξη να μάθω κάποιο άλλο λογισμικό) ή να μην υπάρχει καλό support από τον κατασκευαστή. Ο άλλος βγάζει DAC για raspberry με διαστημικό design και προδιαγραφές, αλλά για να δουλέψει πρέπει να κατεβάσεις τα drivers από το forum του, δεν είναι και σιγουράκι ότι θα μπορέσεις να στείλεις αρχείο high definition και αν σου τύχει τίποτα, τρέχα γύρευε, δεν σε είδα δεν σε ξέρω... Και από την άλλη όλοι λένε ότι το αναλογικό κομμάτι παίζει μεγαλύτερο ρόλο από το DAC chip και το Mamboberry προσωπικά το βρήκα ποιο "δυνατό" σε αυτό το κομμάτι σε σχέση με άλλα υποψήφια που είχα.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
αδυνατο να καταλαβω πως το mamboberry επαιζε 'καλυτερα' απο το v dac.

και αυτο γτ βλεπω και διαπιστωνω οτι τα ακριβα dac εχουν μεγαλες πλακετες και γενικα φορτωμενες με πραμα. και απο τα λιγα που εχω ακουσει εκει καταληγω....πως δεν γινεται να παιζει καλυτερα.Στην συγκεκριμενη περιπτωση θα πει κανεις και το ρασπερι κοστιζει 40ε αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα μιας και το τρανπορτ ψαχνουμε οσο πιο απλο και λιτο γινεται. Εν αντιθεση το dac ειναι αλλη φιλοσοφια.

Δεν σου κρυβω οτι μου περναει απο το μυαλο να συγκρινω το dac αυτο (το ακριβοτερο μοντελο) με αυτο του ενισχυτη μου. Βεβαια αυτο σημαινει πως θα κανω μια αγορα ισως ασκοπη.Οποτε καθομαι στα αυγα μου.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Αυτό ήταν το transport που είχα για το V-DAC. Πως σου φαίνεται? Απλό ή πολύπλοκο?

Το μόνο που θα μπορούσε να εισάγει στο σήμα το παραπάνω transport είναι jitter, το ίδιο όμως κάνει και το Raspberry. Το σύστημα που έχω δεν κοστίζει πάνω από 4.000 ΕυρώŸ‚ στο σύνολο, οπότε δεν νομίζω ότι είμαι σε θέση να καταλάβω τις διαφορές στο jitter μεταξύ του Raspberry και του προηγούμενου transport που είχα.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
αδυνατο να καταλαβω πως το mamboberry επαιζε 'καλυτερα' απο το v dac.

και αυτο γτ βλεπω και διαπιστωνω οτι τα ακριβα dac εχουν μεγαλες πλακετες και γενικα φορτωμενες με πραμα. και απο τα λιγα που εχω ακουσει εκει καταληγω....πως δεν γινεται να παιζει καλυτερα.Στην συγκεκριμενη περιπτωση θα πει κανεις και το ρασπερι κοστιζει 40ε αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα μιας και το τρανπορτ ψαχνουμε οσο πιο απλο και λιτο γινεται. Εν αντιθεση το dac ειναι αλλη φιλοσοφια.

Δεν σου κρυβω οτι μου περναει απο το μυαλο να συγκρινω το dac αυτο (το ακριβοτερο μοντελο) με αυτο του ενισχυτη μου. Βεβαια αυτο σημαινει πως θα κανω μια αγορα ισως ασκοπη.Οποτε καθομαι στα αυγα μου.


Το ακριβό μοντέλο του συγκεκριμενου DAC, θα σου δώσει καλύτερο ρολόι που στην προκειμένη περίπτωση σημαίνει μικρότερο jitter. Υπάρχουν ελεύθερα αρχεία WAV στο Interent, με και χωρίς jitter. Να έχεις υπ' όψιν σου ότι εκτός από το jitter που επίτηδες έχει εισαχθεί στα συγκεκριμένα αρχεία, το σύστημά σου θα προσθέσει κι άλλο. Βάλτα να παίξουν και απέκτησε δική σου άποψη για το τι χρειάζεσαι χωρίς κρίνεις με βάση την τιμή ή το μέγεθος της πλακέτας.

Καλό και το μέγεθος, αλλά για άλλη δουλειά... :flipout:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αν θυμάμαι καλά το τσιπάκι του ντακ είναι το 9023 ,το οποίο είναι ένα τσιπάκι με τα καλά του και τα στραβά του .Δυστυχώς λόγω των εγγενών περιορισμών καλό θα είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα και βάζουμε όλα τα dac στο ίδιο τσουβάλι .

Το αν ακούμε ή όχι διαφορές στο σύστημα μας μπορεί να οφείλεται α]στο σύστημα μας β]στο υλικό που παίζουμε γ] στα αυτιά μας ή σε όλα μαζί τα παραπάνω .
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Βεβαιότατα, διαφορές μπορεί να νομίζει κι όλας ότι ακούει κάποιος χωρίς να υπάρχουν, είτε προς το καλό είτε προς το κακό. Δεν ισοπέδωσα τίποτα, απλά είπα την γνώμη μου, ότι ακούγεται καλύτερα από το προηγούμενο DAC που είχα, όπως επίσης, ότι ένας μετατροπέας δεν αποτελείτε μόνο από ένα τσιπάκι. Περιορισμούς εισάγουν όλα τα μέρη από τα οποία αποτελείτε. Δεν έβαλα τίποτ άλλο στο τσουβάλι. Είμαι αρκετά προσεκτικός σε αυτά που γράφω. :)
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Οι διαφορές ανάμεσα στα διάφορα dac είναι υπαρκτές και ευτυχώς έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε το dac που μας <αρέσει> περισσότερο.
Οσον αφορά το 9023 ,γιατί για αυτό μιλάμε ,έχει κάποιες ιδιαιτερότητες .