Ποιο CPU Cooler ???

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Την καλησπέρα μου. Χρησιμοποιώ το corsair hydro h80i τα τελευταία 2-3 χρόνια. https://www.skroutz.gr/s/2618936/Corsair-Hydro-Series-H80i.html#reviews
Ήρθε η ώρα της αντικατάστασης. Ο λόγος είναι πως ακούγετε λιγάκι θόρυβος απο την αντλία τον τελευταίο καιρό και είπα να την αφήσω πριν με αφήσει αυτή...
Άλλος ένα λόγος που ήθελα να αλλάξω την h80i (απο πριν αρχίσει ο θόρυβος) είναι πως όταν δουλεύουν στα ανεμιστηράκια πάνω απο 1000 στροφές ο θόρυβος τους γίνετε όλο και πιο ανυπόφορος. :(

Θέλω την πρόταση σας από cooler μονού ανεμιστήρα (push-pull) που έχετε ήδη στο σύστημά σας και σας έχει αφήσει ευχαριστημένους από θερμοκρασίες και χαμηλό θόρυβο.
Φυσικά αν γραφτούν και cooler που είναι προς αποφυγή, καλό θα ήταν...
:grinning-smiley-043
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,111
Απάντηση: Πιο CPU Cooler ???

Κόστος; Επειδή είχες καλή ψύκτρα θα σου έλεγα να έβλεπες σε Noctua. Εγώ έχω εδώ και χρόνια την NH-D14. Την έχω σε ένα Phenom X4 955 και δουλεύει 24/7. Ακούγεται ελάχιστα μαζί με τους υπόλοιπους ανεμιστήρες του κουτιού.
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
Απάντηση: Πιο CPU Cooler ???

Γύρο στα 100 . Η ΝΗ-D14 είναι τέρας. Δεν μου αρέσει όλο αυτό το πράμα κι ας έχω πολύ μεγάλο κουτί.
Είχα διαβάσει πως οι ανεμιστήρες της Noctua κανουν πολύ μικρό θόρυβο στις πολλές στροφές.
Είχα πει πως θα δοκιμάσω αλλά δεν το κανα ποτε.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Re: Πιο CPU Cooler ???

Κι εγώ Noctua θα πρότεινα. Έχω τον μεγάλο (δεν θυμάμαι μοντέλο) και πραγματικά είναι πολύ αθόρυβος...
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,688
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Πιο CPU Cooler ???

Ερωτηση ασχετη :
βλεπω μια σημαντικη ανοδο στην θερμοκρασια της CPU (συγκρινομενη με περσι τετοιο καιρο)
και πρεπει να ρωτησω αν εχει να κανει με την θερμοαγωγιμη παστα που δεν εχει αλλαχθει ... εδω και δεκα χρονια.

Καθε ποτε αλλαζουμε παστα ?
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Πιο CPU Cooler ???

Noctua 12αρα με κλειστά μάτια! Παστούλα καλό ειναι να ανανεώνεται κάθε 2 χρόνια αν και αντέχει και παραπάνω.