Sub? (Low budget, 60Music-40Movies, 40M2)

7 July 2006
451
Καλησπέρα.
Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για αυτό που περιγράφω στον τίτλο.
Πρόσφατα αγόρασα από μέλος εδώ του φόρουμ μας, έναν εισαγωγικό αλλά αρκετά αξιόλογο κατά τη γνώμη μου avr τον ΥΑΜΑΗΑ RXV473. Ο ενισχυτής συνεργάζεται προς το παρόν με μια πεντάδα B&W M1. Τα ηχεία είχαν αγοραστεί το 2005 μαζί με ένα SUB PV1 το οποίο έγινε κάρβουνο από κεραυνό το 2015 μαζί με σχεδόν ολόκληρη την οικοσκευή (κάηκε επίσης και ο προηγούμενος ενισχυτής ένας Yamaha RXV750).
Λόγω έλλειψης Sub, έχω δηλώσει προσωρινά όλα τα ηχεία ως large (έχω κάνει σωστά?). Το αποτέλεσμα που παίρνω είναι αρκετά ικανοποιητικό για τα απαίδευτα αυτιά μου αλλά προφανώς απουσιάζουν οι χαμηλές συχνότητες αφού δεν είναι μέσα στις προδιαγραφές των μικρών αυτών ηχείων.

Το setup αυτό είναι στημένο σε έναν ενιαίο χώρο μεγαλούτσικο γύρω στα 40 τετραγωνικά. Η προτιμήσεις της οικογένειας κλείνουν περισσότερο προς την ακρόαση μουσικής αλλά πολύ τακτικά βλέπουμε και καμία ταινία ή σειρά. Επίσης σχεδόν ποτέ δεν ακούμε σε υψηλές εντάσεις λόγω πολυκατοικίας αλλά και παιδιών που κοιμούνται στα δωμάτιά τους κατά τοις ώρες ακρόασης.

Το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω είναι περίπου στα 300 ευρώ. Από μια μικρή έρευνα αγοράς που έχω κάνει έχω βρει αυτά τα δύο:

https://www.ebay.de/itm/Klipsch-R-1...561984&hash=item33eb30dd0f:g:eHQAAOSw-fNarBDJ

https://www.ebay.de/itm/Velodyne-Su...818217?hash=item4414fbbc69:g:LfIAAOSwor1aXN8w

Το πρώτο είναι 12άρι αλλά νομίζω ότι είναι περισσότερο κινηματογραφικό από ότι το 10άρι της Velodyne. Με βάση την περιγραφή μου, προς τα που με συμβουλεύετε να κινηθώ? Να προτιμήσω το μεγαλύτερο και δυνατότερο 12άρι για να καλύψει το μεγάλο χώρο ή να πάω προς το 10άρι? Το Velodyne ενδείκνυνται περισσότερο για μουσική? Υπάρχει κάτι άλλο ποιο αξιόλογο σ αυτά τα χρηματα? Υπενθυμίζω ότι δε με απασχολούν καθόλου οι υψηλές εντάσεις.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,592
Αθήνα
Re: SUB? (LOW BUDGET, 60MUSIC-40MOVIES, 40M2)

Large τα έχεις δηλώσει; Δηλαδή προσπαθεί το γουφεράκι τους τερματίζοντας τις διαδρομές του να αναπαράγει συχνότητες που δεν μπορεί.

Με τα συγκεκριμένα ηχεία θέλεις κάτι "γρήγορο" σε sub.
 
7 July 2006
451
Re: SUB? (LOW BUDGET, 60MUSIC-40MOVIES, 40M2)

Large τα έχεις δηλώσει; Δηλαδή προσπαθεί το γουφεράκι τους τερματίζοντας τις διαδρομές του να αναπαράγει συχνότητες που δεν μπορεί.

Με τα συγκεκριμένα ηχεία θέλεις κάτι "γρήγορο" σε sub.

Εννοείς ότι κινδυνεύω να τα κάψω τα καημένα τα ηχειάκια? Λες να τα αλλάξω σε small?