Νεος με τα προβληματα του.....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kingrim

New member
29 August 2013
36
Καλησπέρα

Εχω ενα pc το οποιο ειναι συνδεμενο με εναν ενισχυτη DENON AVR-X520BT με την TV (LG 55'' HD) και με μια οθονη Samsung 24'' (απο την καρτα γραφικων φευγει ενα HDMI για καθε Οθονη)
η εικονα στο PC ειναι Επεκταση Οθονων ΟΧΙ κλωνος.

Το PC ειναι ενας AMD 8core 4Ghz / 8GB ram / R9 380 VGA.

Για software εχω το PowerDVD 18.

Για πολυ καιρο τωρα ολες οι ταινιες μεχρι HD παιζαν κανονικα. Λογο ενος προβληματος που νομιζα οτι ειχα με το Denon κατεβασα 4 ταινιες UHD οι οποιες αναλογα με το μεγεθος (40 εως 75GB) οσο πιο μεγαλη ειναι η ταινια μου κανει πιο εντονα σπασιματα η εικονα σαν να εχει Lag.

Τα HDMI καλωδια δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι το κανει αυτο???????
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τα hdmi καλώδια δεν παίζουν ρόλο. Λογικά θες 7th gen Intel CPU ή μια Nvidia GTX 10xx GPU.

Περίμενε να πάρεις και άλλες απαντήσεις γιατί δεν είμαι και κανένας γνώστης του αντικειμένου. Πάντως εγώ που εχω τα από πάνω παιζει μια χαρά.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Καλησπέρα

Εχω ενα pc το οποιο ειναι συνδεμενο με εναν ενισχυτη DENON AVR-X520BT με την TV (LG 55'' HD) και με μια οθονη Samsung 24'' (απο την καρτα γραφικων φευγει ενα HDMI για καθε Οθονη)
η εικονα στο PC ειναι Επεκταση Οθονων ΟΧΙ κλωνος.

Το PC ειναι ενας AMD 8core 4Ghz / 8GB ram / R9 380 VGA.

Για software εχω το PowerDVD 18.

Για πολυ καιρο τωρα ολες οι ταινιες μεχρι HD παιζαν κανονικα. Λογο ενος προβληματος που νομιζα οτι ειχα με το Denon κατεβασα 4 ταινιες UHD οι οποιες αναλογα με το μεγεθος (40 εως 75GB) οσο πιο μεγαλη ειναι η ταινια μου κανει πιο εντονα σπασιματα η εικονα σαν να εχει Lag.

Τα HDMI καλωδια δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι το κανει αυτο???????

Έχει δει χρήση CPU την ώρα που παίζει η ταινία? Λογικά τα αρχεία είναι hevc 10bit και η GPU δεν υποστηρίζει h/a σε αυτά τα αρχεία οπότε όλο το βάρος πέφτει στον επεξεργαστή
 

kingrim

New member
29 August 2013
36
Έχει δει χρήση CPU την ώρα που παίζει η ταινία? Λογικά τα αρχεία είναι hevc 10bit και η GPU δεν υποστηρίζει h/a σε αυτά τα αρχεία οπότε όλο το βάρος πέφτει στον επεξεργαστή

ναι εχω δει η cpu ειναι στο 60%