Τα φώτα σας για NAS

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Έχω 2 WD MyCloud 2G των 4tb, χρήση μόνο σαν αποθηκευτικός χώρος για το streamer.
Επειδή νόμιζα ότι η αλλαγή με μεγαλύτερο HDD είναι απλή υπόθεση όπως στα PC, αγόρασα ένα HDD NAS 8 tb για να αναβαθμίσω τον έναν 4άρι. Εκ των υστέρων, ανακάλυψα ότι δεν είναι κάτι απλό για όποιον δεν έχει γνώσεις LINUX.


Ως εκ τούτου, θα πρέπει να προσανατολίζομαι στην αγορά ενός disc-less NAS (θέλω με 2 ethernet ports), ώστε να τοποθετήσω τον 8άρι από την αρχή. Όπως βλέπω στις σύντομες οδηγίες χρήσης τους είναι αρκετά απλούστερο να ξεκινήσεις DIY.


Οπότε τι προτείνετε από :


1. ZYXEL NAS452 (190 )
2. QNAP TS-431P (273 )
3. SYNOLOGY DS416slim (305 )
4. WD EX4100 (309 )


Χρήση μόνο ως αποθηκευτικός χώρος.
Εκτός και αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει για την αλλαγή του 4tb HDD με τον 8tb στο ήδη υπάρχον MyCloud.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Mπορείς να προσθέσεις στη λίστα και το
WD mybook duo .
Εχει θέσεις για 2 δίσκους ,συνολικά μέχρι 16 tb και σύνδεση usb3 +ethernet .
Στην usb μπορείς να προσθέσεις ένα ακόμη δίσκο .
Το έχω εδώ και περίπου 1.5 χρόνο ,δουλεύει απροβλημάτιστα και αν θυμάμαι καλά το είχα αγοράσει σε πολύ λογικό κόστος .
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Θα μπορούσα και το WD My Cloud EX2, αλλά έχω ήδη 2Χ4Τ+1Χ8Τ δίσκους, οπότε κοιτάω για 4 bays + 2 ethernet ports.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Τα φώτα σας για NAS

Λέω στη μια το streamer, στην άλλη το pc

καλα το φανταστηκα οτι κατι σε ειχε μπερδεψει :)

τα δυο ethernet ports δεν ειναι για αυτον τον λογο.

Εσυ απλα θα κουμπωσεις ολες σου τις δικτυακες συσκευες (και το nas) πανω στο ιδιο router/switch και θα παιζουν ολες μια χαρα. Οποτε ψαχνεις για συσκευη με 1 ethernet
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα φώτα σας για NAS

...
τα δυο ethernet ports δεν ειναι για αυτον τον λογο.
..

Μπορείς να μου πεις για ποιό λόγο είναι τα 2 ethernet?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα φώτα σας για NAS

Μπορείς να μου πεις για ποιό λόγο είναι τα 2 ethernet?

ειτε για συνδυασμο των 2 ωστε να επιτυγχανουμε διπλη ταχυτητα (2gbit/sec) (θελει νομιζω ομως και καταλληλο δικτυακο εξοπλισμο) ειτε για redundancy (σε περιπτωση που πεσει το ενα δικτυο, να συνδεεται με το αλλο).