Βοήθεια επίλυσης θορύβου στα bluetooth ακουστικά Pioneer SE-MJ771BT

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Πολύ καλησπέρα σε όλους!

Ζητώ τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα bluetooth ακουστικά Pioneer SE-MJ771BT που αγόρασα τέλη 12ου 2017.

Επιλέχθηκαν λόγω των πολύ καλών τους χαρακτηριστικών και αγοράστηκαν με πρώτιστο σκοπό την ασύρματή τους χρήση κατά κύριο λόγο μέσω σύνδεσης με PC και κατά δευτερεύον λόγο με κινητό, tablet κλπ.
Η σύνθεση με τον PC γίνεται μέσω ενός Bluetooth USB dongle της Konig (v4.0), που προσφέρει σύνδεση τύπου aptX με τα ακουστικά, τα οποία διαθέτουν επίσης την ίδια δυνατότητα.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στα εξής:
1. Κατά το pairing των ακουστικών με τον PC, όταν επιτυγχάνεται η σύνδεση, ακούγεται στο αριστερό ακουστικό ένας χαμηλής έντασης υψηλόσυχνος θόρυβος για περίπου 2 δευτερόλεπτα.
2. Κατά την ακρόαση ήχου ενός βίντεο από το youtube, πατώντας παύση στο βίντεο, "αποκαλύπτεται" ο ίδιος υψηλόσυχνος θόρυβος στο αριστερό ακουστικό, πάλι για περίπου 2 δευτερόλεπτα.
3. Κατά την ακρόαση αρχείων μουσικής από το PC (FLAC, mp3, wav κλπ.), πατώντας παύση στο αρχείο, επίσης "αποκαλύπτεται" ο ίδιος θόρυβος στο αριστερό ακουστικό...
4. Κατά την ακρόαση ήχου σε χαμηλή ένταση (youtube, mp3, FLAC κλπ.), μπορείς να διακρίνεις στο αριστερό ακουστικό τον ίδιο θόρυβο, ιδίως σε διαλόγους ή ησυχία σε ένα κινηματογραφικό έργο.
5. Κατά την ακρόαση ήχου σε σύνδεση με κινητό, πατώντας παύση στο αρχείο, ακούγεται στο αριστερο ακουστικό χαμηλής έντασης "κροτάλισμα" για περίπου 2 δευτερόλεπτα...
Σαφές συμπέρασμα που βγαίνει από τα παραπάνω, είναι πως στο αριστερό ακουστικό βρίσκεται ο bluetooth πομποδέκτης...

Τα πήγα στο service της αντιπροσωπείας, στη Δάφνη, που πολύ ευγενικά μου είπαν από το "δεν το ακούμε εμείς"... έως το "φταίει το usb dongle"...
- Στο "δεν το ακούμε εμείς", πήγα από εκεί με το USB dongle, τα συνδέσαμε σε κινητό και μετά σε PC και παρουσιάστηκαν ακριβώς τα ίδια παραπάνω ευρήματα.
Έτυχε δε να υπάρχει άλλο 1 ζεύγος ακουστικών, ίδιας μάρκας, αλλά άλλο μοντέλο, που συνδέσαμε στο USB dongle και δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό σε θόρυβο!
Τους άφησα τότε πάλι τα ακουστικά μαζί με το USB dongle για περαιτέρω διερεύνηση...
- Στο "φταίει το usb dongle", που μου είπαν σήμερα, διατίθεμαι να αγοράσω άλλης μάρκας καλό USB dongle και να πάω από εκεί να τα συνδέσω και να τα ακούσω συνδέοντάς τα σε πέραν του ενός PC...
Έτσι, αν τελικά φταίει το USB dongle, απλά με βοήθησαν στο να το εντοπίσω. Αλλά αν δεν φταίει, θα αιτηθώ την άμεση αντικατάστασή τους.

Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει σχετικά και μπορεί να με συμβουλέψει/βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ να μου δώσει κάποια καθοδήγηση.

Ευχαριστώ πολύ!!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Αν κατάλαβα καλά θα πάρεις καινούργιο usb,οπότε θα κάνεις τη δοκιμή και θα το διαπιστώσεις .Αν βέβαια μπορείς να βρείς κάποιο άλλο από φίλο σου και να κάνεις διπλή δοκιμή ,θα είναι ακόμη καλύτερα .
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Ναι, αυτό πρόκειται να κάνω, αλλά αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο βάσει κάποιας παρόμοιας εμπειρίας του, μήπως και αποφευγθεί η περαιτέρω δαπάνη αγοράς νέου USB dongle, καλοδεχούμενος..!

Ευχαριστώ.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Εγώ κατάλαβα ότι τα συνδέσατε και με κινητό με bluetooth και παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα.? Και επίσης συνδέσατε άλλα ακουστικά με το δικό σου usb dongle και εκεί δεν ακουστηκε πρόβλημα.?

Εάν συμβαίνουν τα παραπάνω 2 (δηλαδή τα ακουστικά παρουσιάζουν πρόβλημα κατά τη σύνδεση bluetooth με οποιαδήποτε συσκευή bluetooth είτε αυτή είναι κινητό είτε άλλο usb dongle) και (το δικό σου usb με αλλα bluetooth ακουστικά δεν παρουσιάζει πρόβλημα) τότε κατά 99% το πρόβλημα είναι στα ηλεκτρονικά μέρη του πομποδέκτη bluetooth των ακουστικών.
Εαν έχουν γίνει αυτά δεν νομίζω ότι μπορούν να το αμφισβητήσουν.

Αν όχι τεστάρισε τα. Και δοκίμασε να συνδέσεις και με κάποιο κινητό που έχει bluetooth και aptx να δεις αν παρουσιάζονται και εκεί τα ίδια προβλήματα.
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Συγγνώμη αν δεν τα περιέγραψα καλά...
Αν μπορώ να γίνω πιο σαφής και κατανοητός, οι συνδέσεις που δοκιμάστηκαν παρουσία του υπαλλήλου του κέντρου service ήταν:
1) Ακουστικά μου με το κινητό μου = πρόβλημα (κροτάλισμα).
2) Ακουστικά μου με το PC του κέντρου service μέσω του USB dongle μου = πρόβλημα (υψηλόσυχνος θόρυβος).
3) Ακουστικά τους με το PC του κέντρου service μέσω του USB dongle μου = κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ωραία θα προσπαθήσεις να κάνεις και το :

Ακουστικά σου με άλλο κινητό (ή κάποιου φίλου ή ζήτα επί τόπου να συνδεθείτε με το κινητό του ανθρώπου που θα σε εξυπηρετήσει στο service π.χ)

Αν το usb dongle σου με άλλα ακουστικά δεν έχει πρόβλημα (το δοκιμάσατε επί τόπου) ενώ τα ακουστικά σου με οποιαδήποτε συσκευή bluetooth παρουσιάζουν πρόβλημα (θα δοκιμάσεις και με άλλο κινητό δεν χρειάζεται να αγοράσεις dongle) λογικό επόμενο δεν είναι ότι το πρόβλημα είναι στα ακουστικά? Πως θα το αμφισβητήσουν?

Αν δοκιμάσεις με άλλο κινητό και δεν έχει κανένα πρόβλημα τότε το συζητάμε
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Η απορία η δική μου, όπως και εξάλλου και η δική σου, είναι στο γιατί προσπαθούν μανιωδώς να μου αποδείξουν το αντίθετο, δηλαδή ότι φταίει το USB dongle, παρά τα ακουστικά.
Όταν μου το είπαν αυτό, τους ρώτησα ακριβώς το ίδιο που ρωτάς κι εσύ: "προς τι η αμφισβήτηση, αφού όλα δείχνουν προς τα εκει?" και μου απάντησαν ότι δοκίμασαν τα ακουστικά με το dongle μου σε διάφορα PC και δεν συμπεριφέρθηκαν το ίδιο... Πραγματικά άξιον απορίας!

Τέλος πάντων...
Θα κάνω δοκιμές με διάφορες συσκευές, δικές μου και δικές τους (mobile, tablet, PC), ακόμα να αγοράσω κι ένα άλλο dongle, για να λύσω την απορία μου και την δική τους.
Έτσι αν τα αποτελέσματα είναι ακριβώς τα ίδια, αλλά και η αντιμετώπισή τους η ίδια, θεωρώ πως η απαίτηση για αντικατάσταση θα αποτελέσει μονόδρομο..!

Ευχαριστώ θερμά πολύ!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Εγινε κράτα μας ενημέρους. Εννοείται ότι αν αποδειχθεί οριστικά ότι φταίνε τα ακουστικά θα απαιτήσεις αντικατάσταση.
Και αν επιμένουν να σου δημιουργούν προβλήματα γράψτο μας εδώ..
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Σαφώς και θα ενημερώσω εδώ για το όποιο αποτέλεσμα, θετικό ή αρνητικό.
Υπολογίζω να έχω πάει έως το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας και πραγματικά εύχομαι να καταλήξει θετικά.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους.


Μετά από σημερινή μου επίσκεψη στο service, έχω ενημέρωση μόνο για εξέλιξη και όχι για κάποια κατάληξη.

Δυστυχώς, απουσίαζε ο τεχνικός που γνωρίζει κι επίσταται του θέματός μου κι εξυπηρετήθηκα από άλλον.
Του εξήγησα το όλο ιστορικό και τοποθετήθηκα πως για να καταλήξουμε από κοινού και με πλήρη σαφήνεια στο αν τίθεται θέμα με τα ακουστικά ή το USB (?), θα χρειαστεί να γίνει περαιτέρω έλεγχος με άλλο, νέο USB, που είχα αγοράσει και είχα μαζί μου (καινούριο, σφραγισμένο στο κουτί του) και του το έδειξα. Είπα δε, πως καλό θα ήταν να έχουν ένα ζευγάρι ίδια ακουστικά με τα δικά μου, καινούρια, για να τα "τρέξουμε" παράλληλα και από τα αποτελέσματα που θα έχουμε, να μπορεί να δωθεί πιο εύστοχη εικόνα.

Με άκουσε προσεκτικά και τοποθετήθηκε ευγενικότατα, πως αφενός γνωρίζει όντως το θέμα από τον συνάδελφό του και ξεκάθαρα ομολογούν κι εκείνοι πως το συναντάνε για πρώτη φορά.
Το ερευνούν, δηλαδή, με την τακτική "trial and error" και μέχρι τώρα μόνο εικασίες μπορούν να κάνουν, χωρίς να μπορούν να δώσουν σαφή απάντηση και να έχουν οριστική/σταθερή θέση..
Αναφέρθηκε πως γενικότερα με 3rd party συσκευές (πχ. dongles) ενδέχεται να υπάρχουν θέματα τέτοιου είδους, χωρίς όμως να μπορεί να το επιβεβαιώσει και προσέθεσε πως το ευκολότερο για εκείνους θα ήταν να πάνε σε αντικατάσταση με καινούρια ακουστικά και να τελειώνει εκεί το θέμα, όμως, τόνισε πως αν πρόβλημα εμφανιστεί και στο επόμενο καινούριο ζεύγος, η θέση τους επί του προβλήματος δε θα ήταν ξεκάθαρη απέναντι στον πελάτη.

Τέλος, μου ζήτησε αφενός να του αφήσω εκεί το νέο USB dongle και αφετέρου περισσότερο χρόνο για να το ερευνήσουν και να επανέλθουν.

Θα αναμένω κι εγώ, λοιπόν, νεότερά τους και εννοείται πως θα επανέλθω με νέα ενημέρωση, που μακάρι να είναι θετική και οριστική.


Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους.

Έλαβα κλήση σήμερα από το service, από τον αρχικό τεχνικό που έχει αναλάβει την υπόθεσή μου, και μου είπε ότι είναι εντάξει τα ακουστικά κι ότι δεν εμφάνισε τελικά το πρόβλημα.
Ρώτησα τι και πως ακριβώς ελέγχθηκε και μου απάντησε ότι ελέχθηκε σε 2 υπολογιστές και με τα 2 USB dongles που τους είχα αφήσει και τελικά δεν εμφανίστηκε το θέμα με το 2o USB dongle.
Και ρώτησα συμπερασματικά "άρα, μου λέτε ότι έφταιγε το 1ο dongle?" και μου απάντησε "Ναι, αυτό φάνηκε".
Τέλος, τον ρώτησα αν μπορώ να τα δοκιμάσω κι εγώ στους υπολογιστές που τα δοκίμασαν, και με τα 2 dongle μαζί και μου απάντησε θετικά.

Θα πάω και πάλι από εκεί την επόμενη εβδομάδα, να τα δοκιμάσω μαζί τους και ΜΑΚΑΡΙ να είναι αυτή η λύση, δηλαδή το 2o dongle να είναι η "σωτηρία μου" στην "Οδύσσεια" αυτή.
Και, φυσικά, θα αναφέρω εδώ το αποτέλεσμα της επίσκεψής μου.


Ευχαριστώ!
 

pasiner1

Senior Member
17 July 2011
559
Καλημέρα,

Παρόμοια εμπειρία είχα με τα Sony MDR-XB950N1 τα οποία δημιουργούσαν ένα ελαφρύ θόρυβο όπως τα δικά σου αλλά τα Sony έκαναν μια μικροδιακοπή ανα διαστήματα συνήθως όταν ξεκινούσα ένα τραγούδι, είτε από το PC με ενσωματομένο bluetooth intel στην μητρική είτε από το κινητό LG G6 το οποίο υποστηρίζει aptx.

Θεωρώντας ότι έπεσα σε ελλατωματικά, τα επέστρεψα στο amazon αλλά δεν τα άλλαξα με ίδια.

Πρόσφατα αγόρασα άλλο ένα ζευγάρι για ένα φίλο που του άρεσε ο ήχος και είχαν την ίδια ακριβώς συμπεριφορά στον δικό του υπολογιστή και στο κινητό του xiaomi mi mix2.

Παράλληλα με την αγορά των ακουστικών για τον φίλο αγόρασα για μένα ένα bluetooth dongle το οποίο υποστηρίζει λειτουργία receiver/transmitter και έχει aptx.

Ως εκ θαύματος τα ακουστικά δεν κάνουν το σπάσιμο/crackle στα τραγούδια και δεν έχουν τον θόρυβο με αυτό το κινέζικο no name dongle.
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους.

Φίλε "pasiner1", εύχομαι ειλικρινά κι ελπίζω να είναι ακριβώς αυτό το θέμα και με τα δικά μου ακουστικά.
Μακάρι το 1ο dongle, της Konig, να ήταν το προβληματικό και το 2ο dongle, της Logilink, να είναι το σωτήριο..!

Οπως λες κι εσύ φίλε "Sonorus", κουράγιο και υπομονή έχω, αλλά σίγουρα όχι απεριόριστης φύσης.
Στην Ελλάς του σήμερα, που ζούμε κι ανασαίνουμε όλοι την κοροϊδία και την ανηθικότητα με ευκολία, θέλει τρομερή ποσότητα κι από τα 2, αν θες αφενός να μην "καείς" κι αφετέρου να βγάλεις το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα.

Ελπίζω, λοιπόν, να σταθώ τυχερός και να λήξει εδώ το θέμα.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους.

Με χαρά αναφέρω πως το θέμα των ακουστικών διορθώθηκε στο 99,9 % (...με το 0,01 % να οφείλεται σε πιθανή ποιότητα κατασκευής ή άλλον άγνωστο & αστάθμητο παράγοντα).
- 99,9% = Ο υψηλόσυχνος, αλλά χαμηλής έντασης θόρυβος εξαλείφθηκε πλήρως!
- 0,01% = συνεχίζει να υπάρχει χαμηλής έντασης θόρυβος ("θρόυσμα") στο αριστερό ακουστικό (bluetooth connection noise), που όμως δεν είναι άξιο αναφοράς και το οποίο ανεβάζει ένταση, αν κάνεις χρήση του built-in hands-free μικροφώνου που έχει (αν κάποιος γνωρίζει περί αυτού και θέλει, ας μου πει πιθανές λύσεις).

Ο τεχνικός - ευγενικότατος και υπομονετικός σε όλη τη διαδικασία - που ήταν κατηγορηματικός πως τελικά ο θόρυβος οφειλόταν στο USB dongle και στην ποιότητα κατασκευής του, επιβεβαιώθηκε κι επαληθεύθηκε, κάνοντας χρήση του 2ου USB dongle που παρείχα. Πήγα, άκουσα, τσέκαρα και όλα κατέληξαν ακριβώς έτσι.

Οπότε, αγαπητέ "pasiner1", κατέληξα στο ίδιο αποτέλεσμα με τα δικά σου ακουστικά. Όντως, το USB dongle τελικά κάνει τη διαφορά.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την υποστήριξη κι εύχομαι να μη συμβαίνουν συχνά τέτοια θέματα στους καταναλωτές τέτοιων ειδών.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Τέλος καλό όλα (κατά 99,9%) καλά.
Να ευχαριστηθείς τα ακουστικά σου και να μην ξαναχρειαστεί τίποτα τέτοιο ευχόμαστε!
 

Kingly22

New member
29 August 2006
37
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά λύπης αναφέρω πως, δυστυχώς, το πρόβλημα επανεμφανίστηκε..!

Μετά από δοκιμές σε 3 PC και 3 άλλα κινητά, σήκωσα πλέον τα χέρια ψηλά και πήρα την απόφαση να επικοινωνήσω με το μαγαζί που τα αγόρασα, να με κατευθύνει στο τι να κάνω, αφού του ανέφερα τροχάδην το όλο θέμα και την "Οδύσσειά" μου... Είπε ευγενικότατα να του τα πάω (με την συσκευασία και όλα τα παρελκόμενα) και θα τα στείλει στο εξωτερικό, για να αποφανθούν.

Οπότε, τελικά το θέμα "ξανανοίγει" και ένας νέος κύκλος γεννιέται, ελπίζοντας να καταλήξει είτε σε επισκευή και πλήρη επιδιόρθωση ή σε αποκατάσταση.
Fingers crossed και... ίδωμεν.

Ευχαριστώ.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Και όμως γλώσσα λανθάνουσα λέει αλήθειες...ας δοθεί λύση στο πρόβλημα σου και θα γίνει και αποκατάσταση και της ψυχικής σου ηρεμίας...
Αίσιο τέλος εύχομαι