κατεβαίνει ένα δορυφορικό καλώδιο, μοιράζεται σε 2 τηλεοράσεις με sat2 ενσωματωμένο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Από την ταράτσα κατεβαίνει ένα δορυφορικό καλώδιο (ένα πιάτο, δυο "μάτια").
Έχω δυο ίδιες τιβι (με ενσωματωμένο δορυφορικό τιούνερ/αποκωδικοποιητή), της σειράς sony xf9005. Μπορώ να σπλιτάρω το δορυφορικό καλώδιο, με κάποιο καλό σπλίτερ, κάποιο από αυτά, και να το μοιράσω και στις δυο τιβί;

ή (δεύτερη περίπτωση):
να το μοιράσω σε μια τιβί και σε ένα pc (με δορυφορικό tuner);

thnx
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Κάθε τηλεόραση πρέπει να παίρνει από διαφορετικό LNB (μάτι) για να δουλέψει σωστά.

Καθώς και το LNB για να δουλέψει θέλει τάση και συνήθως την τάση στέλνει η συνδεμένη πηγή που στην περίπτωση σου είναι η τηλεόραση δεν γίνεται να είναι συνδεμένες δυο με ένα splitter γιατί θα στέλνουν τάση και οι δυο και δεν θα δουλεύει καμία.

Οπότε για να κάνεις την δουλεία σου θες LNB με δυο εξόδους έτσι ώστε να κατέβουν 2 καλώδια από το πιάτο ένα για κάθε τηλεόραση η υπολογιστή.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Κάθε τηλεόραση πρέπει να παίρνει από διαφορετικό LNB (μάτι) για να δουλέψει σωστά.

Καθώς και το LNB για να δουλέψει θέλει τάση και συνήθως την τάση στέλνει η συνδεμένη πηγή που στην περίπτωση σου είναι η τηλεόραση δεν γίνεται να είναι συνδεμένες δυο με ένα splitter γιατί θα στέλνουν τάση και οι δυο και δεν θα δουλεύει καμία.

Οπότε για να κάνεις την δουλεία σου θες LNB με δυο εξόδους έτσι ώστε να κατέβουν 2 καλώδια από το πιάτο ένα για κάθε τηλεόραση η υπολογιστή.

lnb είναι αυτά που λέω εγώ (έτσι μου τα είπαν) μάτια. άρα το "πιάτο" μου εχει δυο μάτια , δηλαδή 2 lnb.

όλα τα (διπλά) lnb είναι ίδια; ή υπάρχουν μέτρια και καλά; π.χ. μπορείς να μου υποδείξεις δυο τρία καλά διπλά lnb;

οπότε, αν βάλω δυο καλά διπλά lnb στο πιάτο και 20-25 μέτρα καλώδιο ακόμα, "καθάρισα";

btw τι είναι καλύτερο (στο οπτικό αποτέλεσμα που θα φαίνεται στην τιβί), να βάλω διπλά lnb + άλλα τόσα μέτρα καλώδιο ... ή να στήσω καινούργιο δεύτερο πιάτο με μονά lnb;
 
Last edited:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Πριν σου πω τι χρειάζεσαι θέλω να μου πεις πρώτα τι χρειάζεσαι εσύ ακριβώς. Και τι εννοώ, το πιάτο έχει δυο μάτια όπως τα λέμε, αυτά τι δορυφόρους λαμβάνουν από το ίδιο πιάτο ??
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Πριν σου πω τι χρειάζεσαι θέλω να μου πεις πρώτα τι χρειάζεσαι εσύ ακριβώς. Και τι εννοώ, το πιάτο έχει δυο μάτια όπως τα λέμε, αυτά τι δορυφόρους λαμβάνουν από το ίδιο πιάτο ??

Το συγκεκριμένο πιάτο (edission 80 εκ.)τοποθετήθηκε και "πεδιομετρήθηκε/ρυθμίστηκε" από τεχνικό για να πιάνει τους δυο "fta" hotbird και astra.

Σήμερα κατέβασα/πέρασα και το δεύτερο καλώδιο, οπότε από το πιάτο αυτό θα κατεβαίνουν (από δυο μάτια με διπλή έξοδο+το αντίστοιχο νέο diseq) δυο καλώδια - τα οποία θα καταλήγουν:

1. Το ένα καλώδιο σε τηλεόραση με ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη (sony xf9005)

2. Το δεύτερο καλώδιο σε υπολογιστή με κάρτα sat (μια TV-Tuner Hauppauge WIN TV HVR-5525 HD PCIe DVB-T2/C/S/S2 LP πολύ μάπα κάρτα!)

btw,

1. Σε άλλο χώρο έχω κι ένα άλλο δορυφορικό πιάτο (edission 1μ) με 4 μάτια, που πιάνει 4 fta δορυφόρους (hotbird και astra και άλλους δυο - δε θυμάμαι τους τίτλους τους - που πιάνονται στη ΒΔ Ελλάδα κι έχουν μερικά-κάποια λίγα fta αγγλόφωνα κανάλια. Όταν πρόσφατα προσπάθησα να σετάρω την καινούργια Sony xf9005 (με λογισμικό Android) με τα δορυφορικά κανάλια, κι ενώ δέχεται εγκατάσταση 4 δορυφόρων [στο μενού της έχει τόσα πεδία για καταχώρηση δορυφόρων], δυστυχώς μπόρεσα να "εγκαταστήσω" μόνο δυο δορυφόρους. Ενώ θα έπρεπε 4! Με το παλιότερο σύστημα "Τηλεόραση+ξεχωριστό αποκωδικοποιητή edission vip2" κατάφερνα κι εγκαθιστούσα και τους 4 - αφού 4 μάτια έχω στο πιάτο αυτό! Τι να φταίει, πιθανοτικά; Κανένας με ίδια μάρκα/τύπο τηλεόρασης και παρόμοιο ζήτημα;

2. Χρειάζεται να προσθέσω άλλα 5-6 μέτρα στο δορυφορικό καλώδιο "Βιοκάλ" (75ω), που τοποθέτησα ήδη. Και δε βρήκα άλλο καλώδιο της ίδιας μάρκας "Βιοκάλ", αλλά κάποιας άλλης μάρκας. Θα τα ενώσω με f+μούφα σύνδεσης+f. Θα έχω προβλήματα στο σήμα; Δηλαδή πτώση της ποιότητας κλπ;

Thnx
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Πρέπει να βρεις τις ρυθμίσεις Diseqc κατα την εγκατάσταση των δορυφόρων στην τηλεόραση, οι περισσότερες τηλεοράσεις υποστηρίζουν μέχρι τέσσερα LNB οπότε κάποια ρύθμιση ειναι πιστεύω οτι θα το καταφέρεις.

Όταν κόβουμε ένα καλώδιο και προσθέτουμε μούφα πάντα έχουμε απώλειες, οσο μεγαλύτερο στο συνολικό Μήκος το καλώδιο τόσο περισσότερες συν την μούφα.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Μια παρόμοια εγκατάσταση θέλω να κάνω κι εγώ, οπότε η ενδεδειγμένη λύση για dual-feed είναι η εξής, σωστά;
1) 2 LNB Twin, ένα για κάθε δορυφόρο.
2) 2 Diseqc διακόπτες, ένας για κάθε τηλεόραση.

Υπάρχει άλλος τρόπος;