Σύνδεση πηγών στην τηλεόραση με HDMI μέσω AVR ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Χαίρετε,

Στην περίπτωση που συνδεθούν όλες οι πηγές (BRD, PS4, Nova, Kodi etc) στην τηλεόραση μέσω του ενισχυτή AVR με ένα και μόνο καλώδιο HDMI, θα υπάρχει η δυνατότητα για διαφορετικές ρυθμίσεις στην εικόνα για κάθε πηγή ξεχωριστά, ή (δυστυχώς) δεν θα είναι δυνατό κάτι τέτοιο και αναγκαστικά θα πρέπει όλες οι πηγές να "μοιράζονται" τις ίδιες ρυθμίσεις?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
απο την στιγμη που θα δουλευεις μια εισοδο,θα εχεις και μια κοινη ρυθμιση για ολες τις συσκευες για ολα τα Mode εικονας.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλευεις για καθε πηγη ξεχωριστα mode.
εγω π.χ στην Oled εχω το eco για τα τηλεοπτικα προγραμματα,το προτυπο για αθλητικα,το expert για τις ταινιες μεσω Mediaplayer και το game για την κονσολα.
δυστηχως πας αναγκαστικα σε αυτην την συνδεσμολογια εαν θελεις να περνεις τα καινουργια φορματ ηχου.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
απο την στιγμη που θα δουλευεις μια εισοδο,θα εχεις και μια κοινη ρυθμιση για ολες τις συσκευες για ολα τα Mode εικονας.
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλευεις για καθε πηγη ξεχωριστα mode.
εγω π.χ στην Oled εχω το eco για τα τηλεοπτικα προγραμματα,το προτυπο για αθλητικα,το expert για τις ταινιες μεσω Mediaplayer και το game για την κονσολα.
δυστηχως πας αναγκαστικα σε αυτην την συνδεσμολογια εαν θελεις να περνεις τα καινουργια φορματ ηχου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αν και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα.
Δηλαδή δεν θα μπορώ με τη συνδεσμολογία που λέω να έχω διαφορετικές ρυθμίσεις για κάθε πηγή? Αυτό μπορεί να γίνει μόνο εφόσον χρησιμοποιώ ξεχωριστό HDMI για κάθε πηγή?