Ασύρματο πληκτρολόγιο και ...pointing device

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Στο χώρο μου δουλεύω με 2+1 υπολογιστές.
Ο ένας laptop που είναι αδύνατον να δουλευτεί με την 17άρα του οθόνη, όταν ήδη έχω στημενες άλλες 3 (19,21,24).
Το θέμα είναι ότι το laptop είναι αυτή τη στιγμή ο ισχυρότερος και δεν γίνεται να τον δουλεύω με το πληκτρολόγιό του και το digitizer του χώρια που έχει 3 usb, που ήδη είναι ανάρπαστα και θέλω hub.

Σήμερα πήρα ένα πληκτρολόγιο bluetooth από το lidl που ενώ είναι πολύ καλό, δεν το βλέπω να το δουλεύω γιατί θέλω πάλι μια πόρτα για ποντίκι.
Αρα θέλω ένα ποντίκι ή κάτι σχετικό σε bluetooth επίσης.
Ή μήπως θέλω κάτι άλλο εκτός από ποντίκι.

Η πιό απλή λύση είναι το ασύρματο microsoft+mouse με ένα δέκτη usb να πάει στο laptop και να θυσιάσω μια θύρα.
Και τα άλλα να βολευτούν αλλιώς...

δεν σκοπεύω να δώσω με τίποτα πάνω από 50 ευρώ....
(On a tight budget....) :grinning-smiley-043
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Στο χώρο μου δουλεύω με 2+1 υπολογιστές.
Ο ένας laptop που είναι αδύνατον να δουλευτεί με την 17άρα του οθόνη, όταν ήδη έχω στημενες άλλες 3 (19,21,24).
Το θέμα είναι ότι το laptop είναι αυτή τη στιγμή ο ισχυρότερος και δεν γίνεται να τον δουλεύω με το πληκτρολόγιό του και το digitizer του χώρια που έχει 3 usb, που ήδη είναι ανάρπαστα και θέλω hub.

Σήμερα πήρα ένα πληκτρολόγιο bluetooth από το lidl που ενώ είναι πολύ καλό, δεν το βλέπω να το δουλεύω γιατί θέλω πάλι μια πόρτα για ποντίκι.
Αρα θέλω ένα ποντίκι ή κάτι σχετικό σε bluetooth επίσης.
Ή μήπως θέλω κάτι άλλο εκτός από ποντίκι.

Η πιό απλή λύση είναι το ασύρματο microsoft+mouse με ένα δέκτη usb να πάει στο laptop και να θυσιάσω μια θύρα.
Και τα άλλα να βολευτούν αλλιώς...

δεν σκοπεύω να δώσω με τίποτα πάνω από 50 ευρώ....
(On a tight budget....) :grinning-smiley-043

Νομίζω ότι όντως η καλύτερη λύση είναι του ποντικιού. Μετά ένα καλό usb hub με δική του τροφοδοσία είναι καλή λύση. Αρκεί να σηκώνει όσα μηχανήματα χρειάζεται κανείς. Σε εμένα έχει δουλέψει αυτό.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Mήτσε ,πρίν λίγο καιρό πήρα ένα hub anker με δική του τροφοδοσία ,αν θέλεις στο φέρνω να δείς αν σε βολεύει
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
hub βρίσκω Πέτρο και μάλλον anker θα παρω.

Τα άλλα γυρεύω
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Ασύρματο πληκτρολόγιο και ...pointing device

Ποια άλλα εννοείτε; Για πολύ μεγάλο διάστημα χρησιμοποιούσα λάπτοπ ως κεντρική μονάδα, τοποθετημένο σε μέρος που δεν ενοχλούσε (δεν χρησιμοποιούσα καθόλου τη δική του οθόνη), συνδεδεμένο με μεγάλη εξωτερική οθόνη και ένα εξωτερικό ας το ονομάσουμε hub, το οποίο είχε απίθανες σε αριθμό και είδος θύρες και εκεί συνέδεα όλα τα περιφερειακά, μεταξύ των οποίων και αρκετούς σκληρούς δίσκους. Το πληκτρολόγιο και το ποντίκι ήταν ενσύρματα και δούλευαν όλα πολύ καλά. Έχω δε την (ψευδ) αίσθηση ότι το ενσύρματο πληκτρολόγιο δουλεύει πιο αξιόπιστα από κάτι ασύρματα που κατά καιρούς δοκίμαζα. Το ασύρματο ποντίκι παρεμβαλλόταν μερικές φορές και έκανε ό,τι ήθελε στην οθόνη, όμως τελικά λύθηκε το πρόβλημα. Τώρα έχω αντικαταστήσει το λάπτοπ με κεντρική μονάδα, όμως όσο το χρησιμοποίησα έμεινα πολύ ευχαριστημένος, με τον τρόπο που ανέφερα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Re: Ασύρματο πληκτρολόγιο και ...pointing device

Ποια άλλα εννοείτε;

ο χώρος μου είναι ζωτικός και εξαιρετικά περιορισμένος.
Πληκτρολόγιο και ποντίκι θα πρέπει
1. να μην έχουν καλώδια
2. να μην καταλαμβάνουν πάνω από 0-1 θύρες usb.
3. πληκτρολόγιο και συσκευή υπόδειξης του laptop πρέπει να μην χρησιμοποιούνται
4. ήδη έχω ένα ασύρματο συνδυασμό και ψάχνω τον δεύτερο
5. hub υπάρχει και θα υπάρχει διότι κανείς δεν μπορεί να ζήσει με 4-5 θύρες.
εννοώ
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ασύρματο πληκτρολόγιο και ...pointing device

ο χώρος μου είναι ζωτικός και εξαιρετικά περιορισμένος.
Πληκτρολόγιο και ποντίκι θα πρέπει
1. να μην έχουν καλώδια
2. να μην καταλαμβάνουν πάνω από 0-1 θύρες usb.
3. πληκτρολόγιο και συσκευή υπόδειξης του laptop πρέπει να μην χρησιμοποιούνται
4. ήδη έχω ένα ασύρματο συνδυασμό και ψάχνω τον δεύτερο
5. hub υπάρχει και θα υπάρχει διότι κανείς δεν μπορεί να ζήσει με 4-5 θύρες.
εννοώ

Επομένως
1. Ασύρματο καλώδιο και ποντίκι σε hub.
2. Το hub θα καταλαμβάνει μία θύρα usb.
3. Το λάπτπ θα χρησιμοποιείται μόνο σαν κεντρική μονάδα.
4. Λογικά τα έχετε σκεφτεί όλα αυτά, οπότε κάτι άλλο ψάχνετε. Τι όμως δεν καλύπτεται από τα παραπάνω;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
μόλις αγόρασα είπα ένα πληκτρολόγιο bluetooth, και χρειάζομαι κάτι αντίστοιχο σε συσκευή κατάδειξης.
για να μην πάει χαμένο...
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ασύρματο πληκτρολόγιο και ...pointing device

ευχαριστώ για το ψάξιμο.
φαίνεται ενδιαφέρον, αν και άγνωστη μάρκα...(όχι βέβαια ότι η silvercrest του lidl είναι Η ΓΝΩΣΤΗ...)

Θέλετε να διαβάσω τα σχόλια για κάποιο και να σας κάνω σύνοψη; Αν διαβάζει κανείς προσεκτικά τις κριτικές στο γερμανικό amazon, γενικά προσανατολίζεται σωστά. Έχω θετικές εμπειρίες. Ακόμη κι όταν σκέφτομαι να αγοράσω κάτι από άλλη πηγή, από εκεί ξεκινάω την έρευνα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ασύρματο πληκτρολόγιο και ...pointing device

Θέλετε να διαβάσω τα σχόλια για κάποιο και να σας κάνω σύνοψη; Αν διαβάζει κανείς προσεκτικά τις κριτικές στο γερμανικό amazon, γενικά προσανατολίζεται σωστά. Έχω θετικές εμπειρίες. Ακόμη κι όταν σκέφτομαι να αγοράσω κάτι από άλλη πηγή, από εκεί ξεκινάω την έρευνα.

όχι, ευχαριστώ
δεν έχω θέμα με τη γλώσσα
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Η δική μου εμπειρία με τις bluetooth συσκευές τέτοιου τύπου είναι ότι δεν είναι πολύ ποιοτικές (στις χαμηλές τιμές) και στο τέλος δεν τις ευχαριστιέσαι όσο θα ήθελες. Το καλύτερο πιστεύω είναι ένα λίγο ποιοτικό usb hub και να κολλήσεις πάνω έστω και ασύρματα keyboard - mouse.