Αγορά φθηνού παλμογράφου για audio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μαστορια, σκεφτομαι την αγορα ενος απλου παλμογραφου... γνωσεις δεν εχω σχεδον καθολου, αλλα θελω να μαθω να κανω τις βασικες μετρησεις σε audio πραματακια... θελω κατι οικονομικο, για βασικα πραγματα... τι θα μου προτεινατε;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Φθηνές λύσεις κάτω των 100 ευρώ, έχεις δύο.

Ή μεταχειρισμένος αναλογικός παλμογράφος ή κάποιος DSO που συνδέεται σε υπολογιστή.
Από ebay βρίσκεις σε ευκαιρία μεταχειρισμένους αναλογικούς σε καλή κατάσταση σε αυτή την τιμή και κατά τη γνώμη μου αξίζουν της προσοχής σου.
Επίσης υπάρχουν, όπως ανέφερα, παλμογράφοι τύπου DSO (είναι ψηφιακοί), όπου συνδέονται μέσω της usb θύρας στον υπολογιστή σου και τροφοδοτούνται από αυτόν, για αρχή και αυτοί είναι μια καλή αρχή.

Κάποιος θα σου έλεγε ότι με 20MHz παλμογράφο καλύπτεσαι για audio, θα σου έλεγα ναι εάν μιλάμε μόνο για αναλογικά κυκλώματα, εάν προχωρήσεις σε ψηφιακά όπως είναι τα DAC για παράδειγμα, γρήγορα θα καταλάβεις ότι με έναν 20άρη δεν κάνεις απλά τίποτα, καθότι ένα ρολόι των 25MHz θέλει από 100άρη και πάνω για να δεις πραγματικά τι τετραγωνική μορφή βγάζει...
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Ευχαριστω για τος προτασεις... Κοιτα, βασικα, αυτο που θελω ειναι το εξης... Φτιαχνω-συναρμολογω εναν ενυσχητη, εναν προενυσχητη κτλ.. θελω να μπορω να ελενξω εαν τυπικα ολα ειναι οκ. Βασικες μετρησεις δηλαδη...
Επειδη δεν εχω θεωρητικες γνωσεις, δεν ξερω εαν θα μπορεσω να μαθω κατι παραπανω... Ψηφιακα κτλ, τι να πω, μου φαινονται λιγο μακρυνο ονειρο..

Απο οτι εχω διαβασει, βλεπω οτι ενας ψηφιακος παλμογραφος ειναι προτημητεος απο εναν αναλογικο γιατι μπορεις να κανεις αρκετα περισσοτερα πραγματα, και ειναι νομιζω ποιο ευκολος για καποιον ασχετο (σα και μενα), να βλεπει τιμες μετρησεις κτλ. Δηλαδη να μην μετραω κουτακια πχ ποσα βολτ ειναι κτλ..
Οι usb μου φαινονται ελκυστικη λυση... Θα κανω μια ερευνα το ΣΚ και αν βρω κατι θα ρωτησω.. υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω;
Και τελος, τι αλλο εργαλειο ειναι απαραιτητο για βασικες μετρησεις; Πχ καποια γεννητρια συχνοτητων κτλ..
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Οι περισσότεροι ξεκινήσαμε με έναν αναλογικό και έχουμε καταλήξει με ψηφιακούς.
Οι ψηφιακοί, σαφώς σου δίνουν πολλά πλεονεκτήματα απεικόνισης σε σχέση με τους αναλογικούς, αν και υπάρχουν ακριβά μοντέλα αναλογικών που κάνουν και μετρήσεις επί της οθόνης.
Καλοί αναλογικοί πολλών MHz, σήμερα είναι πανάκριβοι, όπως επίσης και οι ψηφιακοί με τέτοιες επιδόσεις.

Με αυτά που αναφέρεις και δεδομένου της ευκολίας που ζητάς, ένας usb σε υπολογιστή θα πρέπει να είναι αυτός που θα ξεκινήσεις, αλλά δεν θα περιμένεις και θαύματα. Βέβαια μέχρι να μάθεις το τι είναι αυτό το εργαλείο, θα σου φανεί απλά υπέροχο.

Για βασικά εργαλεία, στο χώρο των μετρήσεων αναλογικών μηχανημάτων που αναφέρεις, θέλεις κάποια πραγματάκια που δυστυχώς δεν είναι απλά τα πράγματα.
Δηλαδή θέλεις μια γεννήτρια ημίτονου και τετράγωνου, θέλεις έναν παλμογράφο, θέλεις ένα πολύμετρο που να μετρά σωστά AC τάση σε διάφορες συχνότητες, θέλεις ένα σωστό τεχνητό φορτίο και έναν εξασθενητή προς την κάρτα ήχου σου για να μη την κάψεις.
Το μεγάλο πρόβλημα σου θα είναι η γεννήτρια, καθότι δεν θέλεις απλά μια γεννήτρια που έχει παραμόρφωση 0.1% στο ακουστικό φάσμα, επειδή οι περισσότεροι ενισχυτές και ειδικά οι προενισχυτές έχουν πολύ χαμηλότερη παραμόρφωση.
Αυτή η γεννήτρια κοστίζει και η μόνη λύση σου είναι γεννήτρια μέσω κάρτας ήχου αυστηρά μέσα στα όρια 20-20Κ.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Δύο σε ένα από καλή εταιρία.

https://www.amazon.com/Pico-PicoScope-2204A/dp/B00GZMRZ3M#feature-bullets-btf

Η γεννήτρια που διαθέτει είναι υπεραρκετή για τον παλμογράφο των 8 - 10 bit.
Για γεννήτρια χαμηλών παραμορφώσεων ισχύσει ότι σου είπε Μανόλης, αλλά θα είναι χρήσιμη μόνο με αναλυτή φάσματος (συνήθως με χρήση κάρτας ήχου).
 

Kiriakos_GR

New member
23 January 2015
59
Βόλος
Απο οτι εχω διαβασει, βλεπω οτι ενας ψηφιακος παλμογραφος ειναι προτημητεος απο εναν αναλογικο γιατι μπορεις να κανεις αρκετα περισσοτερα πραγματα, και ειναι νομιζω ποιο ευκολος για καποιον ασχετο (σα και μενα), να βλεπει τιμες μετρησεις κτλ. Δηλαδη να μην μετραω κουτακια πχ ποσα βολτ ειναι κτλ..

Προβολή 8 αυτομάτων μετρήσεων (επιλογές) στην αρχική οθόνη = GDS-2102A, το προϊόν είναι απόλυτα ικανοποιητικό και φρέσκο και γρήγορο, και με καλή μεταπωλητική αξία αν σου περάσει η αρρώστια του χόμπι.