Cayin HA-300 - Λαμπάτος (Υπερ)ενισχυτής Ακουστικών - Η ναυαρχίδα της Cayin

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
10068701.jpg


10070991.jpg


Ο HA-300 χτίστηκε γύρω από τις τρίοδες λυχνίες 300B σε ενίσχυση push-pull. Οι δύο λυχνίες 300B είναι ζευγαρωμένες με 6SN7, ώστε να σχηματίσουν σύστημα ενίσχυσης Τάξης A single-ended.
Ο ενισχυτής έχει δύο στάδια single-end Τάξης A με ισορροπημένες εξόδους. Η έξοδος των λυχνιών ισχύος 300B τροφοδοτεί το μετασχηματιστή εξόδου για single-end ή balanced έξοδο. Ο μετασχηματιστής έχει τρία διαφορετικά τυλίγματα για φορτία ακουστικών 8-64Ω, 65-250Ω και 251-600Ω.
Το τροφοδοτικό του ενισχυτή είναι εξωτερικό και χρησιμοποιεί τέσσερις ανορθώτριες λυχνίες NOS RCA 22DE4.
Εκτός από το καρφί των 6,35mm, ο ενισχυτής έχει και 4-pin XLR βύσμα για ακουστικά, αλλά δέχεται και ηχεία αφού παίζει σε Tάξη Α και έχει ισχύ 8W κορυφής. Η τιμή του είναι (μόνο λέω εγώ) 5000 ευρώ.

Πηγή
Κατασκευαστής
Αντιπρόσωπος

Ο νέος ενισχυτής ακουστικών της Cayin δείχνει θεριό ανήμερο.
Προσωπικά θα προτιμούσα xlr pre outs αντί για την δυνατότητα ενίσχυσης παθητικών ηχείων όπου δεν φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο.
Το κόστος του πολύ μεγάλο βέβαια. Να δούμε πότε και αν θα έρθει Ελλάδα από τον αντιπρόσωπο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Και δεν καίει και πολύ ,μόνο 180 watt
Η κατασκευή τουλάχιστον μοιάζει εξαιρετική .
Ωπα βρήκα <κουσούρι>
Η αριστερή 300Β είναι σε διαφορετικό ύψος από τη δεξιά .Πιθανόν ή την βάλανε στραβά ή η βάση έχει τοποθετηθεί στραβά .
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ελα Αλέκο?
Πόοοοοσσσσοοοοο???


Ρωτάω γιατί συνήθως όταν έχει τέτοια σύνδεση στο power output δεν είναι vfm αγορά.....
...έτσι για να ξέρω αν επιτρέπεται να το ονειρεύομαι βρε αδερφέ....
...πέρα από την πλάκα ξέρουμε όμως?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Cayin HA-300 - Λαμπάτος (Υπερ)ενισχυτής Ακουστικών - Η ναυαρχίδα της Ca

Ρωτάω γιατί συνήθως όταν έχει τέτοια σύνδεση στο power output δεν είναι vfm αγορά.....
...έτσι για να ξέρω αν επιτρέπεται να το ονειρεύομαι βρε αδερφέ....
...πέρα από την πλάκα ξέρουμε όμως?

Αφού το γράφει κάπου στα 5

Και τώρα μάλλον τραγουδάς <ενα όνειρο απατηλό>
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Cayin HA-300 - Λαμπάτος (Υπερ)ενισχυτής Ακουστικών - Η ναυαρχίδα της Ca

Δεν τον θέλω.
Δε μου αρέσουν οι λάμπες! :D :tongue:

Μιχάλη ,εντός των ημερών θα διαβάσουμε εντυπώσεις [όχι σ αυτή τη κατηγορία] ,για ένα λαμπάτο τελικό που οδεύει προς τον τυχερό νέο κάτοχο του .