Asus Strix Raid DLX or Asus Essence STX II 7.1?

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Γεια σας θελώ να αγορασω μια νεα καρτα ηχου. Eλεγα να επαιρνα την Asus Strix Raid DLX
https://www.skroutz.gr/s/7889958/Asus-Strix-Raid-DLX.html
Αλλα ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και στη Asus Strix Raid Pro.
Πoια είναι η γνωμη σας για την Asus Strix Raid DLX, την Asus Strix Raid Pro και την Asus Essence STX II 7.1??
Ποιες είναι οι διαφορες μεταξύ αυτων των τριών και ποια πιστεύετε οτι ειναι η καλύτερη?
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,582
Το καλύτερο θα ήταν, για αρχή, να γράφεις με «φυσιολογικά» γράμματα 😉
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
γεια σας θελώ να αγορασω μια καρτα ηχου ,, ειμε αναμεσα στην Asus Strix Raid Pro και την Asus Essence STX II 7.1

το θεμα εινε πια εινε καλυτερη και τι διαφορες εχουν αυτες οι 2 καρτες?

βασικα την καρτα ηχου την θελω για παιχνιδια, μουσικη και ταινιες.

πια απο τις 2 πιστευετε οτι εινε καλυτερη σε ολους τους τομεις?
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,889
Dystopia
Απάντηση: Re: Asus Strix Raid DLX or Asus Essence STX II 7.1?

γεια σας θελώ να αγορασω μια καρτα ηχου ,, ειμε αναμεσα στην Asus Strix Raid Pro και την Asus Essence STX II 7.1

το θεμα εινε πια εινε καλυτερη και τι διαφορες εχουν αυτες οι 2 καρτες?

βασικα την καρτα ηχου την θελω για παιχνιδια, μουσικη και ταινιες.

πια απο τις 2 πιστευετε οτι εινε καλυτερη σε ολους τους τομεις?

H Essence είναι πιο παλιά σειρά. Yποτίθεται είναι για το πιο audiophile κοινό, για αυτό έχει και κάποια extra, όπως RCA εξόδους για σύνδεση με ενισχυτή και πιο καλή έξοδο για ακουστικά.
Η σειρές Strix είναι πιο πολύ για Gaming, για να συνδέσεις πολυκάναλα 5.1 ηχεία ή για ακουστικά gaming.
Τσέκαρε και το GSX 1000 της Sennheiser.

To θέμα είναι τι χρήση, τι μηχανήματα έχεις (ηχεία/ακουστικά) και το πιο σημαντικό είναι τι ακριβώς θες να κάνεις.
Αν θες πολυκάναλο gaming ή virtual surround σε ακουστικά κοιτάς προσεχτικά αν σου κάνει το λογισμικό που έρχεται η κάρτα.
Για ταινίες δεν θες καν κάρτα ήχου, μιας και ηχος θα περνάει απο το HDMI της κάρτας γραφικών.
Αν κάποιος κοιτάει μόνο ποιότητα στο να ακούει μουσική, ένα dedicated εξωτερικό DAC και ένας καλός ενισχυτής ακουστικών είναι καλύτερη αγορά.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
θελω να αγορασω την Asus Strix Raid DLX για να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη αλλα και να ακουω και μουσικη και ταινιες αλλα περα απο αυτο εχει συνδεσεις ε ενισχυτή και πιο καλή έξοδο για ακουστικά.?
με την Asus Strix Raid DLX μπορεις να συνδεσεις μονο gaming ακουστικα>? περα απο αυτο μπορεις να συνδεσεις custom 5,1 hxeia me custom ηχεια και ενισχυτες και subwooer?

θελω να σε ρωτησω πιστευεις σαν καρτα ηχου η Asus Strix Raid DLX θα με καλυψει σε ολα??
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Πρώτα από όλα διάβασε σε παρακαλώ τους κανόνισμούς λειτουργίας. Ειδικά τα 2.5 και 2.6 . Μην επαναλαμβάνεις συνέχεια τα ίδια μηνύματα. Αυτός που θέλει και μπορεί να σου απαντήσει θα σου απαντήσει.
Μην μας αναγκάσεις να κλειδώσουμε πάλι νήμα σου.

Οσον αφορά αυτό που ζητάς. Θέλεις μια κάρτα ήχου για να ακούς μουσική, να βλέπεις ταινίες και να παίζεις παιχνίδια. Δηλαδή θέλεις κάτι καλύτερο σε ήχο από την onboard μητρική. ΟΚ.
Τι θα συνδέσεις πάνω. Συγκεκριμένα ποια ακουστικά θα χρησιμοποιείς και ποια ηχεία θα χρησιμοποιήσεις.

Από εκεί και πέρα θα δούμε τι χρειάζεσαι, τι δεν χρειάζεσαι και ποια είναι η καλύτερη επιλογή για σένα.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
αυτην την στιγμη σαν ακουστικα εχω sentheizer game zero αλλα καπια στιγμη ισως να κανω καπια αναβαθμιση και παρω αλλα θα δω μεχρι τοτε, περα απο αυτο πριν μερικους μηνες ενα παιδι απο εδω μου ειχε κανει προταση για ενα custom 5,1 ηχεια θα σας στειλω και σε λινκς ολα τα κομματια.. που μου προτεινε αλλα τοτε επειδη μου ειχε τυχει ενα μεγαλο οικονομικο προβλημα δεν μπορεσα να τα παρω ολα τα κομματια και το θεμα το ειχα αφησει εκει..

τα κομματια που μου ειχε προτεινει τοτε ειτανε.
ενισχυτης:
Denon AVR-X3400H


SUBWOOFER:
SVS PB-2000



ΗΧΕΙΑ ΔΕΞΙ/ΑΡΙΣΤΕΡΟ :Dali Zensor 3



ΗΧΕΙΑ SURROUND: Dali Zensor 1




ΗΧΕΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΩΝ: Dali Zensor Vokal



απλα τοτε μου ετυχε ενα παρα πολυ μεγαλο σοβαρο οικογενειακο προβλημα..

προς το παρον ειμε με τα ακουστικα που σας ειπα..

πια εινε η καλυτερη επιλογη με βαση ολα αυτα.? ..

αλλα σαν πρωτευον θελω την καρτα ηχου για παιχνιδια και μετα για τα αλλα.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
απλα καποια ποστ που γραφω δεν εμφανιζοντε εδω και γι αυτο το εγραψα 2 φορες και ζηταω συγνωμη.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
H Sennheiser συνδυάζει τα ακουστικά σου με το GSX 1000 που είπε ο Portioli.
Εχει από τις καλές υλοποιήσεις ψευδο surround. Στα παρακάτω βίντεο παρουσιάσεις θα πάρεις μία υπερπλήρη εικόνα. Στο πρώτο είναι η παρουσιαση της κάρτας και στο δεύτερο μπορείς να ακούσεις ο ίδιος πως επιδρά το λογισμικό και πως είναι το τελικό simulation.

https://www.youtube.com/watch?v=MGX069Zo8kE

https://www.youtube.com/watch?v=7e_yVm-vcPM

Και με ένα καλώδιο aux to rca το συνδέεις και πάνω στον ενισχυτή σου. Αλλά για αυτό θα σε συμβουλέψουν καλύτερα τα παιδιά που θα ακολουθήσουν. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από τον πολυκάναλο.

Εφόσον η προτεραιότητα σου είναι το gaming το πακετάκι ακουστικά - gsx 1000 θα σε καλύψει. Ιδιαίτερα από την στιγμή που υπάρχει οικογενειακό πρόβλημα μείνε σε αυτό πριν ξοδέψεις κι άλλα χρήματα. Μπορεί να μην χρειάζεσαι κάτι άλλο
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
ναι αλλα δεν μου ειπατε ομως πια καρτα ηχου να αγορασω?
Asus Strix Raid DLX or Asus Essence Sο»ΏTX II 7.1


περα απο αυτο η Asus Strix Raid DLX μπορει να υποστηριξει custom 5,1 συστηματα? με το πιο πανω που σας ειπα?
ενισχυτης:
Denon AVR-X3400H


SUBWOOFER:
SVS PB-2000



ΗΧΕΙΑ ΔΕΞΙ/ΑΡΙΣΤΕΡΟ :Dali Zensor 3



ΗΧΕΙΑ SURROUND: Dali Zensor 1




ΗΧΕΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΩΝ: Dali Zensor Vokal

τωρα δεν εχω οικονομικο προβλημα και εχω μαζεψει λεφτα απλα πειτε μου πια να παρω απο τις 2?
περα απο αυτο η Asus Strix Raid DLX υποστηριζει ολα τα ειδη ακουστικων , υποστηριζει custom 5,1 συστηματα?
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Εγώ σου πρότεινα την Sennheiser GSX 1000. Σωστό λάθος αυτό είναι.
Και έρχεσαι μετά και επαναλαμβάνεις τα ίδια
Είναι πραγματικά να απορεί κανείς όπως και με το 99% των ποστς σου σε όλες τις κατηγορίες του φόρουμ.
Εχουμε όλη την διάθεση να ξοδεύουμε τον χρόνο μας για να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και να προτείνουμε λύσεις σε όποιον ζητάει βοήθεια αλλά και αυτός που ζητάει βοήθεια πρέπει να ακολουθεί συγκεκριμένους κανόνες.
Εδώ δεν είναι μέρος για τρολάρισμα...

Τελευταία προειδοποίηση
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
το Sennheiser GSX 1000 δεν εινε καρτα ηχου ομως??

και γι αυτο σε ρωτησα οτι θελω να αγορασω μια απο τις καρτες ηχου και απλά σε ρωτησα με την dlx θα μπορω να συνδεσω custom 5,1 ηχεια'" ?ενισχυτη.. ηχεια ,, subwoofer??

η μονο η asus stx 7.1 δεχετε συνδεσεις με custom 5,1 ηχεια?

γιατι απλα διαβασα οτι οι drives της asus stx 7.1 εχει προβληματα με τις νεες μητρικες και πολλα αλλα./

αν αγορασω την dlx θα μπορει να δεκτει τα custom κομματια (ενισχυτη.. ηχεια ,, subwoofer) που μου προτεινε ενα παιδι απο εδω μεσα..?
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,889
Dystopia
Απάντηση: Re: Asus Strix Raid DLX or Asus Essence STX II 7.1?

το Sennheiser GSX 1000 δεν εινε καρτα ηχου ομως??

Αν θες virtual surround σε ακουστικά σου είπα έχεις σαν εναλλακτική το Sennheiser GSX 1000/1200.

και γι αυτο σε ρωτησα οτι θελω να αγορασω μια απο τις καρτες ηχου και απλά σε ρωτησα με την dlx θα μπορω να συνδεσω custom 5,1 ηχεια'" ?ενισχυτη.. ηχεια ,, subwoofer??

η μονο η asus stx 7.1 δεχετε συνδεσεις με custom 5,1 ηχεια?

γιατι απλα διαβασα οτι οι drives της asus stx 7.1 εχει προβληματα με τις νεες μητρικες και πολλα αλλα./

αν αγορασω την dlx θα μπορει να δεκτει τα custom κομματια (ενισχυτη.. ηχεια ,, subwoofer) που μου προτεινε ενα παιδι απο εδω μεσα..?

Αν έχεις ενισχυτή θα συνδέσεις το PC με HDMi από την κάρτα γραφικών , δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου.
Αν θα συνδέσεις το PC με ηχεία 5.1 απευθείας (είτε σε ενισχυτή με αναλογικές εισόδους είτε έτοιμα ηχεία φάση Logitech etc) πάρε την Stix που είναι πιο καινούργια.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα,

Με τον denon μπορείς να συνδέσεις πάνω είτε HDMI είτε οπτική ίνα από τον υπολογιστή σου. Για hdmi πιστεύω ότι αρκεί η κάρτα γραφικών του pc σου για να κάνει bitstreaming τον ήχο και για τα υπόλοιπα εάν πάρεις μια κάρτα με optical out θα μπορείς άνετα να στείλεις σήμα στον ενισχυτή σου άρα ναι μια οποιαδήποτε κάρτα με οπτική ίνα να σε βολέψει. Προσοχή όμως σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ θα χρησιμοποιείς τις δυνατότητες της κάρτας αλλά της κάρτας ήχου του ενισχυτή..πράγμα που μπορεί να μην είναι και κακό.

Έτσι θα μπορείς να πάρεις μια πιο ''dedicated'' κάρτα ήχου για ακουστικά με τεχνολογίες εξομοίωσης του souround όπως είναι κάποια από τις σειρές της Asus ή της Auzentech (πολύ δυνατές).

Εγώ έτσι θα προχωρούσα. Το πια κάρτα θα πάρεις δεν μπορώ να στο πω γιατί δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά αν μπορείς να βρεις πχ στο ebay κάποια Auzentech (Χ meridian, X- fi Home Theater) θα πάρεις πολύ καλή ποιότητα και έχουν πάνω ενισχυτή ακουστικών αν δεν απατάμε. Προσοχή όμως γιατί η Εταιρεία έχει κλείσει και δεν έχει ούτε υποστήριξη ούτε updated drivers εκτός αν τους κατεβάσεις από το site της cmedia.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
αν αγορασω την Asus Strix Raid DLX θα μπορω να συνδεσω και τον ενισχυτη?
πηγα στις συνδεισεις που εχει η dlx

και αυτα γραφει πιο κατω


Audio InterfacePCI Express
Audio PerformanceOutput Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted) (Front-out) :
124 dB
Output Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted) (Headphone-out) :
124 dB
Input Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted) :
117 dB
Output THD+N at 1kHz (Front-out) :
0.0009 %(-107 dB)
Output THD+N at 1kHz (Headphone-out) :
0.0009 %(-107 dB)
Input THD+N at 1kHz :
0.000316 %(-110 dB)
Frequency Response (-3dB, 24bit/96KHz input) :
10 Hz to 48 KHz
Output/Input Full-Scale Voltage :
Line output (RCA, 3.5) : 2 Vrms (5.65 Vp-p)
ChipsetAudio Processor :C-Media USB2.0 6632AX High-Definition Sound Processor (Max. 384KHz / 24bit)
Digital-to-analog Converter(DAC)ESS SABRE9016 Premier 8 Channel Audio DAC
Sample Rate and ResolutionAnalog Playback Sample Rate and Resolution :
44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit
Analog Recording Sample Rate and Resolution :
44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit
S/PDIF Digital Output :
44.1K/48K/96K/192KHz @ 16bit/24bit
ASIO 2.0 Driver Support :
44.1K/48K/96K/192KHz @ 16bit/24bit with very low latency
ConnectivityAnalog Output
5 x 3.5 mm jack (1/8") (Headphone out /Front out/Side out/Center-Subwoofer out/Rear out)
Analog Input
1 x 3.5 mm jack (1/8") (Line-in/ Mic-in combo)
Digital
1 x S/PDIF out ((combo with side out))
1 x Box Link
Special FeaturesSonic Studio
AccessoriesControl box x 1
S/PDIF optical adaptors x 1
Driver CD x 1
Quick start guide x 1
Box link cable x 1
Note
Dimensions190 x 130 x 22 mm ( L x W x H )

αυτα εινε τα χαρακτηριστικα της..
μπορειτε να τα διαβασετε τα χαρακτηριστικα της και να μου πειτε αν μπορει να δεκτει ολες τις συνδεσεις?(απο ηχεια μεχρι και συμπγουφερ και ενισχυτη)¨"""
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Οι φίλοι μας απάντησαν σαφέστατα πιο πάνω, δεν ξέρω τι έχεις αντιληφθεί.
Συνοψίζοντας:

-Ναι, θα μπορείς να συνδέσεις τον AV Ενισχυτή σου (Denon) με τον υπολογιστή σου με δύο τρόπους:

  1. Από την ψηφιακή S/PDIF out (οπτική) και όχι από τις αναλογικές 5.1 εξόδους σmini jack. Δεν έχει αντίστοιχη είσοδο ο ενισχυτής σου. Ο ένας τρόπος.

  2. Από την έξοδο HDMI του υπολογιστή σου, εάν και εφ' όσον διαθέτει τέτοια έξοδο. Ο δεύτερος τρόπος.

Για το σκοό αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία ποιά κάρτα τελικά θα προτιμήσεις, δότι σχεδόν όλες οι κάρτες ήχου, ακόμα και οι πιο φθηνές διαθέτουν έξοδο S/PDIF out και υπερκαλύπτεσαι σε όλες τις περιπτώσεις. Το θέμα της ποιότητας του ήχου είναι άλλη ιστορία. Εδώ μας απασχολεί κυρίως η δυνατότητα σύνδεσης.

Σαφές;
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
απλα θελω να ρωτησω

εχω ακουσει αρνητικα σχολια για τις καρτες Asus Strix Raid DLX or Asus Essence Sο»ΏTX II 7.1

και παρα πολλοι λενε οτι η Sound BlasterX AE-5 εινε καλυτερη απο τις αλλες 2 ισχυει αυτο/?

μιλαω για ποιοτητα ηχου σε ολα τα πραγματα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Όχι δεν νομίζω, σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω τα ίδια θα πάρεις με διαφορετικά features. Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και αν συνδέσεις την κάρτα γραφικών σου κατευθείαν με τον ενισχυτή που θα έχεις και πετάξεις πάνω του τα ακουστικά μια χαρά δουλειά θα γίνει, πάω στοίχημα ότι ο ενισχυτής έχει πάνω λειτουργίες όπως ProLogic κτλπ που θα κάνουν δουλειά στα games.

Σε περιττά έξοδα θα μπεις και σε ψάξιμο αφού θα δόσεις τόσο χρήμα για home cinema.Αν επιμένεις σε κάρτα ήχου η Asus για μένα είναι πιθανότερο να έχει ποιοτικότερες κάρτες. Και η Essense είχε πάντα καλές κρητικές αν δεν κάνω λάθος.