Hdmi Sender - Receiver Cosmote TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

agipaok

New member
26 July 2011
27
Εχω αγορασει HMDI sender - receiver για να μεταφερω εικονα απο Cosmote TV σε μια τηλεοραση μεσα στο υπνοδωματιο . Οπως και πιο παλια που μου το εκανε (για αυτο αλλαξα απο AV sender σε HDMI ) , λεω θα λυσω το προβλημα , παιζει κανονικα χωρις προβλημα....αλλα μετα απο λιγες μερες δεν στελνει την εικονα , σαν να ειναι νεκρο....! Γιατι ξερει κανεις ? Καμμια ιδεα ? Μηπως το μπλοκαρει ο δεκτης της Cosmote Νομιζοντας οτι σπαει απο το Sender ????
 
3 June 2018
111
Γιατι δεν βαζεις ψηφιακο ματι??
Εχω αγορασει HMDI sender - receiver για να μεταφερω εικονα απο Cosmote TV σε μια τηλεοραση μεσα στο υπνοδωματιο . Οπως και πιο παλια που μου το εκανε (για αυτο αλλαξα απο AV sender σε HDMI ) , λεω θα λυσω το προβλημα , παιζει κανονικα χωρις προβλημα....αλλα μετα απο λιγες μερες δεν στελνει την εικονα , σαν να ειναι νεκρο....! Γιατι ξερει κανεις ? Καμμια ιδεα ? Μηπως το μπλοκαρει ο δεκτης της Cosmote Νομιζοντας οτι σπαει απο το Sender ????
??

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Εχω αγορασει HMDI sender - receiver για να μεταφερω εικονα απο Cosmote TV σε μια τηλεοραση μεσα στο υπνοδωματιο . Οπως και πιο παλια που μου το εκανε (για αυτο αλλαξα απο AV sender σε HDMI ) , λεω θα λυσω το προβλημα , παιζει κανονικα χωρις προβλημα....αλλα μετα απο λιγες μερες δεν στελνει την εικονα , σαν να ειναι νεκρο....! Γιατι ξερει κανεις ? Καμμια ιδεα ? Μηπως το μπλοκαρει ο δεκτης της Cosmote Νομιζοντας οτι σπαει απο το Sender ????

Πίσω από τον δέκτη βγάζεις το HDMI και πάει στο sender και από εκεί σου δίνει άλλη έξοδο για την τηλεόραση ?
 

agipaok

New member
26 July 2011
27
Απάντηση: Re: Hdmi Sender - Receiver Cosmote TV

Πίσω από τον δέκτη βγάζεις το HDMI και πάει στο sender και από εκεί σου δίνει άλλη έξοδο για την τηλεόραση ?

Ναι !
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Και παίζει η τηλεόραση που παίρνει έξοδο από το sender ενώ η άλλη που δίνει το sender εικόνα δεν παίζει σωστά ?

Αν βγάλεις πάνω από το sender το HDMI που πάει στην κοντινή τηλεόραση στον δέκτη του OTE η άλλη μέσα παίζει ?
 

agipaok

New member
26 July 2011
27
Απάντηση: Re: Hdmi Sender - Receiver Cosmote TV

Και παίζει η τηλεόραση που παίρνει έξοδο από το sender ενώ η άλλη που δίνει το sender εικόνα δεν παίζει σωστά ?

Αν βγάλεις πάνω από το sender το HDMI που πάει στην κοντινή τηλεόραση στον δέκτη του OTE η άλλη μέσα παίζει ?

Επαιζε κανονικα η μεσα που εστελνε το σημα ! Και ξαφνικα (οπως μου το ειχε κανει και με Scart Sender μετα σταματαει να παιζει η μεσα που στελνει σημα ... ! Η κανονικη παιζει ...!

Δεν ξερω αν καταλαβες...?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Βγάλε τελείως το HDMI από την κανονική που παίρνει πάνω από το sender και δες αν πήγε η εικόνα στην μέσα τηλεόραση.
 

agipaok

New member
26 July 2011
27
Απάντηση: Re: Hdmi Sender - Receiver Cosmote TV

Το εκανα τιποτα...! Ολα τα εκλεισα τα ανοιξα,...! Δεν ξερω μετα απο λιγο γιατι το κανει ?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αν έχεις κάποιο router εκεί κοντά η κάποιο ασύρματο τηλέφωνο μπορεί να επηρεάζουν την εκπομπή του σήματος.
 

agipaok

New member
26 July 2011
27
Απάντηση: Re: Hdmi Sender - Receiver Cosmote TV

Αν έχεις κάποιο router εκεί κοντά η κάποιο ασύρματο τηλέφωνο μπορεί να επηρεάζουν την εκπομπή του σήματος.

Ναι κοιτα οταν επηρεαζοταν απο το Router απλα ειχε παρεμβολες..! Τωρα δεν δουλευει καθολου ! και αποκλειεται να χαλασε γιατι μου το εχει ξανακανει αυτο οπως σου ειπα !
 

agipaok

New member
26 July 2011
27
Απάντηση: Re: Hdmi Sender - Receiver Cosmote TV

Με κλειστό μόντεμ δοκίμασες ;

Οχι να σε πω την αληθεια ...! Αλλα 5Ghz και να εχει τοσες παρεμβολες που να νεκρωνει και τα 2 ?
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Re: Απάντηση: Re: Hdmi Sender - Receiver Cosmote TV

Κάνε μια δοκιμή.
 

tsarm

Senior Member
19 September 2011
372
Θα σου πω μια ιστορία. Πριν 1 χρόνο άλλαξα 3 αποκωδικοποιητές COSMOTE tv μαζί με τα τροφοδοτικά τους.
Ενώ ξεκινούσαν κανεις τους δεν καταφέρνε να συντονιστεί.
Άλλαξα και το lnb.
Τελικά ξέρεις τι έφταιγε ;;;
Άλλαξα μπριζα στο πολύμπριζο.
Για κάποιο λόγο έφταιγε.
Και όλα μετά δούλεψαν ρολόι.
Ιστορίες ....καθημερινής τρέλας !!!